Seval ATANUR | MOMENTUMID Ajans Başkanı

Basın ve iletişim sektörünün tam anlamıyla mutfağında yetişen, genç yaşına rağmen tecrübesi, zarafeti, güler yüzü, başarılı işleri, çalışma azmi ve disipliniyle halkla ilişkiler alanında harikalar yaratan bir iş kadını. Seval Atanur; artık kendi kanatlarıyla, kendi açtığı ajansı MomentumID’de, butik olarak çalışmalarını sürdürüyor.

 

Bugüne kadar kariyer planlamanızda neler yaptınız?

İletişim sektöründe çalışmaya, Türkiye’nin en önemli kadın dergilerinde editörlük yaparak başladım. Yaklaşık 9 yıl, moda çekimlerinden prodüksiyonlara, röportajlardan kozmetik sayfalarına kadar birçok konunun hazırlanmasında yer aldım. Sektöre basın tarafında çalışarak başlamak, benim için büyük bir avantaj oldu diyebilirim. 2006 yılında, bu deneyimi masanın karşı tarafı dediğimiz PR sektörüne taşımaya karar verdim. Farklı ajanslarda medya direktörü ve medya grup koordinatörü olarak çalıştıktan sonra, kendi ajansımı kurmanın zamanı gelmişti ve MomentumID projesi hayata geçti.

 

Ajansınızı ne zaman kurdunuz, neden bu ismi verdiniz?

Basın ve halkla ilişkiler sektöründe çalıştığım 15 yılın ardından, geçtiğimiz Aralık ayında MomentumID’yi kurduk. Farklı ajanslarda kazandığım sektör deneyimini, artık bir şirket çatısı altında MomentumID olarak markalarla ve iş ortaklarımızla buluşturduk. İletişim stratejilerinden, fikirlerinden tam emin olamayan, aradığı hareketi yakalayamayan şirketler için ilk ivmeyi yaratma felsefesinden yola çıkarak MomentumID ismini koyduk ve çok sevdik.

 

Nasıl hizmetler veriyorsunuz, iletişimin anlamı size göre nedir?

Birlikte çalıştığımız markalara ivme kazandırmak, marka iletişimini hızlandırmak ve sektörde doğru iletişim teknikleriyle öncü olmasını sağlamak amacıyla kurduğumuz MomentumID, medya ve pazarlama iletişimi konusunda, 360 derece hizmet veriyor. Çalıştığımız markaların iş hedeflerine uygun iletişim stratejilerini belirliyor, marka iletişimini güçlendiren medya ilişkilerini yönetip iletişim hedeflerine paralel yaratıcılık içeren projeler geliştirip uyguluyoruz. PR hizmetimizin yanı sıra, “Creative Communication” başlığı altında dans, müzik ve hikâye anlatıcılığını içeren bir eğitim programımız var. Konusunda uzman sanatçılar ve öğretim görevlilerinden oluşan eğitmenlerimiz ile marka sunumlarından şirket yetkililerinin yılsonu sahne konuşmalarına ve etkinliklerine kadar, farklı alanlarda yaratıcı iletişim eğitimleri veriyoruz.

 

Müşteri portföyünüz kimlerden oluşuyor?

Türkiye’nin birçok büyük tekstil, kozmetik, saat, otel, restoran ve güzellik merkezi ile çalıştım. Şu anda da, MomentumID ile uzmanlık alanımız olan lifestyle markalara hizmet veriyoruz. 40 yıldır ayakkabı sektörünün duayen markalarından olan Elle Shoes, yine saat sektörünün başrol oyuncularından Tissot ve Calvin Klein Watches&Jewellery ile kurulduğumuzdan beri birlikte çalışıyoruz. Ayrıca dönemsel olarak, markaların ihtiyaçları doğrultusunda proje bazlı PR hizmeti veriyor, eventler ve basın toplantıları organize ediyoruz. Yaratıcı iletişime yönelik eğitim alanında ise; Türkiye’nin köklü pek çok firması ve yöneticileriyle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

 

En etkili iletişim, size göre nasıl olmalıdır?

Yaratıcı iletişim fikirleri, şirket değerlerinden marka öykülerine kadar iş dünyasının geleceğini şekillendirecek. Biz de bu doğrultuda, “The art of communication” mottosuyla şirketlere ve markalara özel, kişiselleştirilmiş yaratıcı iletişim önerileri ve projeleri üretiyoruz. İletişim alanında sosyal medyanın gücüyle elbette çok geniş kitlelere ulaşılabiliyor. Ama bir marka için doğru hikâyeyi, yine doğru hedef kitle için üretmezseniz; büyük hayal kırıklıkları yaratabilirsiniz. Artık daha butik, estetik, samimi ve sahici iletişim stratejileri, büyük kitleler tarafından kabul görüyor.

 

Sosyal sorumluluk projeleriniz oluyor mu?

Sosyal sorumluluk projelerini, eğitim programlarımız ve kadromuzla destekliyoruz. Üniversitelerin, kurumların inandığımız sosyal sorumluluk projelerine dâhil oluyoruz. Bunlar arasında en çok hoşumuza gidenlerden biri; Inno Campus projesi. Türkiye’den ve yurt dışından üniversite öğrencilerinin girişimcilik fikirlerinin olgunlaştırıldığı programı, kurulduğu günden bu yana destekliyoruz. Türkiye’den öğrencilerin ve mültecilerin katıldığı, farklı illerdeki üniversitelerde sürdürülen projede, öğrencilerin fikirlerini geniş kitlelere ulaştırabilmeleri için yaratıcı iletişim atölyeleri düzenliyoruz.

 

Bugüne kadar yaptığınız işlerden unutamadığınız bir etkinlik var mı?

Bugüne kadar sayısız etkinlik ve lansman gerçekleştirdik. Her seferinde sanki ilk kez yapıyormuşum gibi heyecanlanıyor ve mutlu oluyorum. Fashion Week kapsamında gerçekleştirdiğimiz tasarımcı defileleri, çok farklı bir dinamiğe sahip olduğu için beni her zaman heyecanlandırmıştır.

 

Ajans-müşteri ilişkilerinde nelere dikkat edersiniz?

Şirketler için ölçümlenmesi zor konuların başında PR geliyor. Butik bir ajans olduğumuzdan, iş ortaklarımız ve markalarımızı çok benimsiyor, onlarla birlikte yaşıyor, bir aile gibi sürekli iletişim halinde kalıyor, her türlü konuya hızlı çözümler, fikirler üretebiliyoruz. Önce ajans ve müşteri ahengini oluşturmanın, doğru iletişimin ilk ve en zor kuralı olduğuna inanıyorum.

 

Kadınların bu sektördeki başarısını sırrı size göre nedir?

Kadın ve erkek ayrımından ziyade; bu oyunu yaratıcı iletişimin kurallarıyla oynayanlar başarılı demek, bana daha doğru geliyor. Sektörde başarılı olanların sırrının ise; açık, etkin ve samimi iletişim yöntemlerini iyi kullanmaları, iletişim ağını hızlı yönetebilmeleri olduğunu düşünüyorum.