ŞEHRİN EN COOL KOKTEYL BARLARI

KOVAN
Yaklaşık iki yıl önce İzmir Alsancak’ta açılan Kovan Resto Bar, Alsancak’ın en popüler mekanlarından biri haline gelmeyi başarmış durumda. Adından da anlaşılacağı gibi bir arı kovanını andıran mimarisiyle hafta içi ve hafta sonuİzmirlilerin en sık tercih ettiği mekanlardan biri. Biz de BeStyle olarak bu hip mekanı sizler için ziyaret ettik.
Kovan, hafta içleri 20:00-24:00 saatleri arası hizmet veriyor. Haftasonu ise 24:00’ten sonra bar konseptine dönüşerek sabah 05:00’e kadar eğlence arayanlara keyifli bir ortam sunuyor. Yemekler bizden tam not aldı zira, hem haftaiçi hem de haftasonu gitmeyi planlıyorsanız önceden rezervasyon yapmayı ihmal etmeyin deriz! Özellikle akşam 20:00’den sonra yer bulmakta zorlanabilirsiniz.
Mekan,İzmir’deki tek Türkçe müzik çalan yer olma özelliğini de taşıyor. Perşembe akşamları DJ Mono eşliğinde Türkçe şarkılara eşlik ederek eğlenmek bir ritüel haline gelmiş. Eğlence demişken Kovan’ın en popülerbazı kokteyllerini de sizler için denedik. 12 yıldır barmenlik yapan Necdet Akgün, mesleğe ilk başta istem dışı girdiğini fakat daha sonra yeni şeyler yaratmayı ve insanlarla iletişim kurup, onları mutlu etmeyi sevdiği için vazgeçmediğini söylüyor. İzmir’de viski kokteyllerinin ve kültürünün büyük bir ivmeye geçtiği görüşünde. Sadece erkeklerin değil kadınlarında viski konusunda derin bilgi sahibi olmaya başladığını söyleyen Akgün, ‘Özellikle keyifli ve yaratıcı viski kokteyllerinden sonra kadın müşterilerimiz arasında daha fazla merak uyandı. Eskiden viski tercih etmeyen kadınlar, şimdi kokteylin içinde bile hangi marka viskiyi kullandığımızı anlıyorlar. Ayrıca erkek müşterilere göre daha seçiciler bu da bizleri her zaman daha iyiyi yapmaya teşvik ediyor’diyor.
Madem viski bu kadar popüler diyerek, biz de Akgün’ün hünerli ellerinden en çok tercih edilen viski kokteyllerini tattık:
LynchburgLemonade: yazın olduğu kadar kış aylarının da vazgeçilmezi. Tennessee viskisi,sweet&sour mix ve gazoz ile hazırlanan bu kokteyl en popüler klasiklerden. 30TL

ERC_0629

Golden Jack: Tennessee viskisi,safari ve portakal suyu ile hazırlanıyor. Hazırlanması kolay olan bu kokteyl evde de denemeye uygun. 30TL

ERC_0651

HoneyNar: Ballı Tennessee viskisi ve taze nar suyu ile hazırlanankokteylde tatlı ve ekşinin birbiriyle inanılmaz uyumu ön planda.30TL

ERC_0654

Bu arada sizlere ufak bir tüyo:Kovan’da her gün 1+1 sürprizleri var. Çarşamba günleri bir LynchburgLemonade sipariş edene ikincisi Kovan’dan. Perşembe akşamları ise viski gecesi, bir sek viski siparişiniz karşılığında ikincisini Kovan size ısmarlıyor. Bizden söylemesi!

1888
1888 yılında inşa edilen bir Rum köşkünün yüksek tavanlı odalarından ve şirin bahçesinden yapılan bir mekan hayal edin. Keyifli olduğu kadar hoş tarihi binasıyla da öne çıkan mekanın amacı; sadece gönül verdiği “iyi müziği” icra etmek ve bu sırada da konuklarını keyiflendirirkenlezzetli kokteyller ve içkiler sunmak.
İşte 1888 tam da bu konuda İzmirlilerehizmet veriyor. İster sevdiklerinizle yerli ve yabancıDJ’ler eşliğinde bahçede, müzikle senkronize sohbet edin, isterseniz de içeride DJ kabinin hemen karşısında çılgınlar gibi dans edin. Asırlık köşkün basamaklarında müziğin ritmiyle içkinizi yudumlamak bambaşka bir keyif. İşletmecisinden, çalışanlarına herkes bu köşkün havasına uygun şekilde sıcak ve samimi.
1888’in öne çıkan en büyük özelliklerinden biri de kokteylleri. 10 yıldır barmenlik yapan ve bir çok ödüle sahip Kutay Özoktay, New Yorkta’kiAmericanBartenderSchool’da eğitim almış. Eğitim sonrası Golden Nugget ve Atlantic City’de çalışan Özoktay, katıldığı 4 yarışmanın 3’ünden birincilik, bir tanesinden ise üçüncülükle ayrılmış. Neden bu mesleği seçtiğini tek kelimeyle açıklıyor: ‘Aşığım’. Müşteri kitlesi 20-40 yaş arası, beyaz yakalı çalışan kesimden oluştuğunu söyleyen Özoktay, mekanın devam eden popülerliğini üç sebebe bağlıyor: iyi müzik, sıcak ortam ve enfes içkiler.
Kutay Özoktay’ı yakalamışken 1888’in en çok tercih edilen kokteyllerini hazırlamasını rica ettik. 1888’in kokteyl menüsünde kendinizi kaybedebilirsiniz. Klasik kokteyl seçeneklerinin yanı sıra, sadece mekana özgü oldukça geniş bir liste de mevcut.
Özellikle Kadınların favorisi “Big Mama”:Tennesse viskisi,bourbon viski esaslı şeftali ve portakal aromalı likör,şeker şurubu, elma vefrenk üzümü suyu. 30TL

ERC_0712

BeStyle’a özel HoneyMoon:Menüye yeni girmeye hazırlanan bu kokteyl bizden alkış aldı. Ballı Tennessee viskisi,beyaz elma likörü,nane ve lime suyu.

ERC_0706

CATCH
Bostanlı’daki Catch, “ keyifli akşamlarınıza daha fazla keyif katmak” için hizmet veren bir mekan. Oldukça geniş menüye sahip olan işletmede ilk gözünüze çarpan kahve rengi ve yeşil renklerinin hakimiyeti. Kahverengi sandalyeler, yeşil minderler, yeşil branda kahverengi dış cephe tam bir uyum içinde.Catch’in Bostanlı merkezde olması da hem ulaşım açısından hem de park yeri açısından oldukça avantajlı.
Sade, doğal bir tarzı benimseyen, çok fazla göz önünde olmak istemeyenler Catch’i tercih ediyor. Ama tabii ki nedenleri sadece bu değil. 5 yıldır barmenlik yapan Uğur Burak’ın kokteylleri bir başka tercih sebebi… Catch’in barmeni Uğur Burak’a görebarmenlik aşçılığa benziyor. ‘Birbirinden zıt tattaki karışımlarla ortaya güzel şeyler çıkarmak inanılmaz bir haz. Ellerimle yaptığım bir kokteyli başkasının elinde ve onu içerken görmek hoşuma gidiyor. Beğendiğini hissedebiliyor, bunu yüzünden okuyabiliyorsunuz.Tepkisini ölçebilmek için kokteyl sipariş eden kişiyi ilk yudumu alana kadar gözlemliyorum.Yüzünde hafif bir tebessüm oluşmuşsa ben iki kat daha fazla mutlu oluyorum’diyor.
İşini bu kadar severek ve içten yapan Uğur da viski kokteyllerinin artanpopülaritesinden bahsediyor. Kadın müşterilerinin yaklaşık bir sene evvel viskiye önyargılı olduklarını söyleyen Burak, ‘Artık bu durum kokteyl kültürüylebirlikte değişmeye başladı. Sonrasında da sek viski kültürüne doğru ilerliyor’ diyor.
Günün her saati içilebilen unisex kokteyl LynchburgLemonade: Tennessee viskisi,sweet&sourmiks ve gazoz. 24 TL.

ERC_0745

Tadından yenmez HoneyGinger: Ballı Tennessee viskisi, zencefilli gazoz. Ayrıca evde hazırlamak isteyenler için de oldukça pratik. 24 TL.

ERC_0751