Scarlet Steakhouse Kurucu Ortağı Süleyman Dilek

Etiler’de yepyeni bir lezzet; et konusunda adı ve soyadı başlı başına bir marka olan Süleyman Dilek tarafından hayata geçirildi. Steakhouse şehir kulübü olarak  açılan  ve damak zevki  olanların kısa sürede uğrak yeri haline  gelen  Scarlet, şehrin en iyilerinden biri olmaya aday.

scarlet_gorsel (8)

 

Yiyecek içecek sektörüne nasıl başladınız, nasıl bugünlere geldiniz?

 

Kendi yerimi, markamı kurma hayalim hep vardı. Sadece yeterli derecede deneyim ve bilgi sahibi olmam için birçok yer gezip; etin her halini görmem ve onu kendi el lezzetime göre yorumlamam gerekiyordu. Bu da tecrübeyle paralel giden bir süreçti. Bu dönemde Günaydın benim için iyi bir okul oldu diyebilirim. En alt seviyeden başladım bu işe o yüzden kendi yerimde her kategoride iş yapan personelime fikir ve tavsiye verebiliyorum. Bu da bizde şöyle bir ideoloji oluşturdu; gelen müşteriye, müşteri gözüyle değil, misafir gözüyle bakmamızı sağladı. Çaycı olarak başladım, çırak olarak devam ettim. Daha sonra garson, salon şefi derken insanların güvenini ve sevgisini kazandıktan sonra Günaydın’ın genel müdürü oldum. Günaydın’dan ayrıldıktan sonra bir sene Amerika’da yaşadım orada şarap ve et üzerine birçok yeri gezip görme ve öğrendiklerimi uygulama fırsatım oldu. İstanbul’a dönünce İzmir Çeşme’de kendi birikimlerimle Süleyman’s Steak House’u kurdum ve çok sevildi, tutuldu. Bu sene de Scarlet ile et severlere geniş ve güzel bir hizmet sunuyoruz.

 

Kendinizi gurme olarak görüyor musunuz?

 

Evet, görüyorum. Gurme yalnızca neyin nasıl pişeceğini, nasıl içileceğini söylemez. İyi gurmeler yiyeceğin, içeceğin nasıl, hangi ortamlarda servis edileceğini de bilir. İyi bir gurme, menüleri en iyi şekilde servis edilebilmesi için gerekli ortamdan, masa düzeni, yemeğin servis edileceği ısıdan ve hatta mekanın ısısından da sorumludur.

 

Etiler’de yeni bir yer açtınız, birçok seçenek var, diğer etçilerden farkınız nedir?

 

Aynı klasmanda iş yapan herkes, daha farklı olduğunu iddia eder. Ben bu konu hakkında çok fazla detay vermek istemiyorum, çünkü misafirlerimizin Scarlet’e gelip onların bu farkı zikretmelerini istiyorum. Ama ufak bir açıklama yapmam gerekirse sadece steakhouse kültürünü değil aynı anda farklı konseptlerin iç içe geçtiği, müzik, lezzet, farklı kokteyllerin olacağı bir mekânı müşterilerimizle bir araya getirdik.

scarlet_gorsel

 

 

Et kültürü ülkemizde ne durumda?

 

Steak, ABD’de doğmuş, onların ulusal yemeği olarak kabul edilen bir öğündür. Aslında biz Amerika ve Avrupa’ya göre çok yavaş ilerliyoruz. Hala dünyanın çok gerisindeyiz. Yeme – içme sektöründe, özellikle ‘’et’’ alanında son dönemde gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ile kalite ve standardın artırılması, Türkiye’de bu sektörün parlamasını sağlamış ve birçok yatırımcının ve sermayedarın dikkatini çekmesine imkan sağlamıştır. Bu sayede Türkiye, birçok ekonomik alanın ardından yeme – içme sektöründe de gelişen ve değişen dünyaya açılan bir yüz haline gelmeye başlamıştır. Dünyanın, özellikle ‘’et’’ alanındaki görünürlüğümüzün farkına vararak; Türkiye’de yatırım atağında bulunmaları, yerli sermayedarlarımızı da harekete geçmesine sebep olduğunu söyleyebilirim.

 

Scarlet neden bu adı seçtiniz?

 

Fikir tamamıyla bana aittir. Etin damakta en güzel tat bırakan hali sulu, az pişmiş ve hafif kırmızı olanıdır. Etin yanına yakışan en iyi içecek de kırmızı şarap olduğu için buradan esinlenerek İngilizce’de kırmızı anlamını taşıyan ‘Scarlet’ ismine karar verdim. İşimizi aşkla, tutkuyla yaparken bizi en iyi ifade edecek ismin, duyguların en koyusuna ait olan kavramla ifade edilebileceğine inandık. Bu nedenle İstanbul’a yeni nesil bir steakhouse şehir kulübü kazandırırken aşkın ve yaşamın rengi kırmızıyla yola çıktık.

Bundan sonra şubeleriniz olacak mı?

 

İstanbul’da şubemizi iyice oturttuktan sonra şubeleşmeyi düşünüyorum. İlerde, New York, Moskova, Londra öncelikli olarak yurtdışında şubeleşmek istiyorum. Türk mutfağının, Türk lezzetlerinin; tüm dünyada etle harmanlanmış halini göstermek hedeflerim arasında.

 

Mukaddes Kaya Güney