SAĞLIKLI YAŞAM: METABOLİZMA DOSTU 7 BESİN

Sağlıklı yaşam trendinin her geçen gün daha da önem kazandığı dönemdeyiz. Yaz mevsiminin de yaklaştığını düşünürsek, şimdi harekete geçmenin tam sırası!

Metabolizmayı hızlandıran besinler ile gün içinde dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını artırarak, kilo vermek için avantaj sağlayabilirsiniz.Bu besinler dışında kahvaltıyı atlamamak, kendinizi aç bırakmak yerine sık ve küçük öğünler yemek, çok yorucu olmayan ancak düzenli egzersizler yapmak metabolizmayı hızlandırmak ve gün boyu normalden daha fazla enerji harcamasını sağlamak açısından önemlidir.

Şimdi beslenme alışkanlığımızı düzene koyma zamanı!

 

1.  Acı Biber

aci-biber-1

Acı biber, yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar yükseltebilir. Yemeklerinizde pul biber, acı toz biber, sivri biber kullanarak gün boyu yaktığınız kalori miktarını arttırmanız mümkün. Acı biberin bir diğer avantajı da iştahı azaltarak tokluk hissini uzatmasıdır. Acı biber dışında kekik, kişniş ve tarçında bir miktar capcaicin içermektedir.

2.  Yumurta

metabolizmanizi-hizlandiran-7-yemek-32053-2132017142101

Araştırmalara göre işlenmiş tahıl yerine düzenli olarak yumurta yemek, kilo vermeye ve metabolizmayı yükseltmeye yardım eder. Kilolu veya obezite sorunu yaşayan insanlar, sekiz hafta boyunca haftanın en az beş günü, günde iki tane yumurta yiyerek yüksek miktarda kilo verebilirler.

3. Yağsız Protein

metabolizmanizi-hizlandiran-7-yemek-70325-2132017142104

Yemek yemek, geçici olarak birkaç saatliğine metabolizmanızı yükseltir. Bu geçici yükselmeye “yiyeceklerin termik etkisi” denir. Protein grubundaki besinler, metabolizmanızdaki en büyük artışa neden olan besinlerin başında gelir. Bu yiyeceklere tavuk, hindi , sığır eti, nohut, mercimek ve fasulye örnek olarak gösterilebilir.

4. Tarçın 

maxresdefault

Tarçının zayıflamaya yardımcı olan iki etkisi vardır. İlki kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlığı bastırır ve yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi sağlar. İkincisi ise sindirimi sırasında vücut sıcaklığını yükselterek termik etki yaratır.

5. Lifli Yiyecekler

57bfefa44967832a98f43ef8

Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif (posa), sindirim sırasında vücudun kullandığı enerjiyi arttırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri genel olarak sindirime yardımcı olur, kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı sorunları önler.

Lif bakımından zengin besinler arasında brokoli, ıspanak, kale, elma, portakal, greyfurt, lahana, yulaf, kepekli tahıllar, fındık, badem ve kabak çekirdeği sayılabilir.

6. Meyveler

metabolizmanizi-hizlandiran-7-yemek-17859-2132017142113

Sadece lezzetli olmakla kalmayan çilek ve böğürtlen gibi meyveler yüksek ölçüde diyet lifi de içerir. Yüksek ölçüde diyet lifi içeren besinler, obezite, tip 2 diyabet ve kalp damar hastalıklarıyla ters orantılıdır. Karbonhidrat metabolizmasını artırabilir, şeker ve tahılları sindirip işleyebilir. Bütün bunların olmasının nedeni liflerin sindiriminin zor olmasıdır. Vücut, lifleri sindirmek için daha çok kalori harcar.

7. Yeşil Çay

yesil-cay-faydalari-2

Kafein içeren yeşil çay, aynı zamanda vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandıran “fenol” adında bileşikler içermektedir. Taze yeşil çay demleyerek sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz. Kafein içeren kahve, oolong çayı ve normal çay gibi diğer içecekler de metabolizmayı hızlandırmak için önerilen içecekler arasındadır.