Portre: GÜLÇİN YILMAZ İZEL

Sektörün en başarılı, en etkin, en çalışkan kadınlarından biri ve onun yıllarca çalışarak yarattığı bir ajans. Kişiye özel çözümler, inovatif yaklaşımlar, müthiş organizasyonlarla medya dünyasının nabzını elinde tutan bir iletişim uzmanı. Başarı paylaşmakla, çalışmakla ve dostlukla oluşur diyen müthiş bir kadın Gülçin Yılmaz İzel.

 

Bugüne kadar kariyer planlamanızda neler yaptınız?

Meslek hayatıma, 1997 yılında Türkiye’nin önde gelen halkla ilişkiler ajanslarından duayen Yasemin Akar önderliğinde başladım. Daha sonraki yıllarda, ajans bünyesinden ayrılarak kurumsal bir çatı altında, halkla ilişkiler ve iletişim konusunda kendimi geliştirdim.Geçtiğimiz 20 seneye bakıyorum da; sanırım kariyer planlarken öncelikle doğru zamanda, yetenekli insanlarla çalışma fırsatı yakalamış olmak ve gerçek anlamda, istekle çaba harcamak çok önemli. Bu şekilde hızla deneyim kazanıyorsunuz.

Ajansınızı ne zaman kurdunuz, ne isim verdiniz?

Ajansımızı 2004 yılında, 2 meslektaşımızla beraber kurduk. Daha sonra yollarımız ayrıldı ve herkes tek başına yürüme kararı aldı. Ajansı kurarken, isim konusunda Reklam Yazarı Çiğdem Tavkul’dan destek aldık. 3 boyutlu (o dönemde henüz 4D söz konusu değildi:)) bakış açımızı sembolize edeceğini düşündüğümüz 3D İLETİŞİM HİZMETLERİ isminde karar kıldık.

Nasıl hizmetler veriyorsunuz, iletişimin anlamı size göre nedir?

Medya iletişimi odaklı halkla ilişkiler danışmanlığı ve uygulamaları konusunda hizmet veriyoruz. Yaratıcı projeler geliştirmek ise; bu çalışmalarımızın çoğunlukla bel kemiğini oluşturuyor. İletişim, insanlık tarihi boyunca var olmuş bir olgu. Bugün, bir marka çalışanının kişisel duruşu, tutumu dahi iletişimin bir parçası haline geldi. Teknolojinin ilerlemesi ile iletişimin önemi de arttı

Müşteri portföyünüz kimlerden oluşuyor?

Hizmet verdiğimiz firmalar ağırlıklı olarak; sağlık, lifestyle, teknoloji ve tasarım odaklı sektörlerden. Tam zamanlı iletişim danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

En etkili iletişim size göre nasıl olmalıdır?

En etkili iletişimin, ekip çalışmasıyla mümkün olduğuna inanıyorum. İletişim danışmanınızın, sizi en az sizin kadar iyi tanıyıp amaçlarınızı ve hedeflerinizi net anlayarak, sizin için en doğru iletişim stratejisini planlamalı ve hedeflerinize ulaşmanızda katma değer yaratmalıdır.

Kişi iletişimi ile firma iletişimi arasındaki farklar nelerdir?

Kişi iletişimi ve firma iletişimi arasında küçük nüanslar vardır.  Temel olarak aynı prensibe bağlı bir iletişim yönetimi gerektirir. İmaj danışmanlığı, itibar yönetimi, gündem yönetimi gibi konularda ayrılabiliyorlar.

 

 

Bugüne kadar yaptığınız işlerden unutamadığınız bir etkinlik var mı?

İnanır mısınız, ekibimle gerçekleştirdiğim tüm etkinlikler bizim için unutulmaz oluyor… Her etkinlik ayrı bir heyecan ama hiç unutamadığım bir organizasyon var ki; 2011 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen Avrupa Alerji Kongresidir. 10.000 kişilik, dünyanın farklı ülkelerinden doktorların katıldığı dev bir kongrenin Türkiye iletişim ajansı olarak hizmet verdik. Global bir bütünlük sağlayabilmek için İngiltere’de hizmet veren PR ajansı Snell Cominication ile paralel bir çalışma yürüttük. Çalışmaların Türkiye’de seçim dönemine denk gelmesinden dolayı biraz zorlanacağımızı düşünmüş ve heyecanımız daha da artmıştı. Ancak başarıyla sonuçlandırıp Avrupa Alerji Kongresi Başkanı’ndan teşekkür mektubu almak, tüm yorgunluğun yerini büyük bir mutluluğa bırakmıştı.  Farklı kültürlerin buluştuğu böyle dev organizasyonlar, büyük dikkat ve konsantrasyon gerektiriyor.

 Ajans-müşteri ilişkilerinde nelere dikkat edersiniz?

Ajans-müşteri ilişkilerinde dikkat edilmesi gereken konuları burada anlatsam epey uzun konuşmamız gerekir… Şaka bir yana, öncelikle iki tarafın birbirini çok iyi tanıması gerektiğine inanıyorum. Tıpkı kadın-erkek ilişkisi gibi, birbirlerini ne kadar iyi tanırlarsa güçlü ve istikrarlı bir gelecekte beraberce kalkınarak yürüyebilirler. Onun dışında, klasik olacak ama çalışmak çalışmak çalışmak  diyebilirim… Takım çalışması hepimizin ilk dikkat edeceği unsur olmalı.

Kadınların bu sektördeki başarısının sırrı size göre nedir?

Feministçe bir yaklaşım olduğu düşünülmesin ancak; kadınlar erkeklere göre iletişim alanında çok daha başarılılar. Pratik düşünme, düşündüğünü hızla hayata geçirebilme, kriz anlarında çözüm odaklı yaklaşım, yapıcı bir tutum… Tüm bunlar çoğunlukla kadınların yaradılışında var olan ve zekayla birleştiğinde müthiş bir enerjiyle dışa vuran davranışlar diye düşünüyorum.

Mukaddes Kaya Güney