Pervin Ersoy’un Tasarladığı ve Uygulamaya Geçirdiği ‘QNB Finansbank’la Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’  Baksı Müzesi’ne Uzanarak Bayburt’u Keşfetti

 

 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un düzenlediği‘QNB Finansbank’la Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ projesi, yazın verdiği aradan sonra yeni keşif rotalarını hayata geçirmeye başladı. Projenin yeni dönemdeki ilk durağı Erzurum rotası üzerinden Bayburt Baksı Müzesi oldu.

Türkiye’nin tanıtımı ve iç turizme verilen önemin arttırılması için kültür turları hayata geçiren Pervin Ersoy ‘QNB Finansbank’la Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ projesi kapsamında Bayburt’a özel bir seyahat gerçekleşti. Rotahane ve projenin iş ortağı Sacred7 Travel tarafından gerçekleştirilen tura, bireysel katılımcıların yanı sıra Oktay Kaynarca, Nilgün Bodur, Onur Tan, Şule Zeybek, Uğur Murathan gibi ünlüler tarih ve sanat dolu iki gün yaşadı.

Saffet Emre Tonguç’un rehberliğiyle renklenen seyahatte ilk gün Erzurum’un tarihi ve keşfedilesi güzellikleri ziyaret edildi. Anadolu’da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer alan Üç Kümbetler, Erzurum’un sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese’yle, Selçuklular’dan günümüze tarihin izi sürüldü. Dünyanın büyük ilgisini çeken Oltu Çarşısı, tur katılımcıları için de cezbedici duraklardan biriydi. Binbir emekle çıkarılıp, el emeği göz nuru ile işlenen ve sabırla cilalanan taşlar göz alıcı güzelliğiyle tur katılımcılarıyla buluştu.

Baksı Müzesi’ndeki ‘Aşina’ Sergisine Özel Açılış

Anadolu’nun uçsuz bucaksız manzarası içinde Bayburt’a uzanan ekip, 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nün de sahibi, yerel ve yabancı sanatçıların seçkin eserlerinden oluşan çağdaş bir müze olan Baksı Müzesi’ne vardı. Türkiye’nin en yoğun göç veren bölgelerinden biri Bayburt’a sanatı taşıyarak yaşam soluğunu sanatla yeniden kazandırmayı, bölgenin ekonomik yaşamını canlandırmayı hedefleyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’dan müzenin hikayesi dinlendi. Baksı Müzesi’ndeki Şakir Gökçebağ’ın “Aşina” isimli yeni sergisinin açılışını yapan ekip, sergiyi gezdi. Baksı Müzesi gezisi sonrasında ehram dokuma ve kilim atölyelerini ziyaret edildi ve unutulmaya yüz tutan geleneksel bir dokuma olan ehramın dokuması denendi. Bayburt’ta Bayraktar Köyü’ne yürüyüş yapan tur katılımcıları Huykesen Ağacı’na yürüyüş yapıp dilek ağacına dileklerini astı.

QNB Finansbank sponsorluğunda gerçekleşen ‘Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ projesine yaz döneminde verilen kısa bir aranın ardından devam ettiklerini söyleyen Pervin Ersoy, “Düzenlediğimiz turlar ile geçtiğimiz yıl büyük geri dönüşler aldık, yazın ara verdiğimiz süre içerisinde de proje geliştirme konusunda önemli çalışmalar yaptık. İç turizmde bir farkındalık yaratmak ve projeyi büyütmek için sanatçılarımızın katılımını çok önemsiyoruz. Sosyal medya, televizyon programları ve yazılı basında yer alarak, şehri tanıtma, hatırlatma ve keşfedilmeyeni keşfetme şansı yakaladığımız için mutluyuz. Bu ülkenin zenginliklerini gelecek kuşaklara aktarabilmek adına bu desteğin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sezonda hedeflerimizi hayata geçireceğimize inanıyoruz” diyor.

Gezilerden elde edilen gelir, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un kurucu üyesi olduğu ‘Bizim Çocuklarımız Dayanışma Derneği’nin, okul öncesi eğitim imkanı bulamayan çocuklar için hayata geçireceği Anaokulu Projesi’ne aktarılacak.