PAZAR SALATASI

NARLI KEÇİ PEYNİRLİ ROKA SALATASI

Bugün sizler için çok kısa sürede yapabileceğiniz çok lezzetli bir salata tarifi hazırladık. Bu salatayı tek başına öğün olarak tüketebileceğiniz gibi ana yemeklerinizin yanında da servis edebilirsiniz.

Melis Kayahan

Malzemeler

1 paket Mini Roka (125 gram)
2 yemek kaşığı Keçi Peyniri
1 avuç Ceviz
1 yemek kaşığı Tereyağı
1 yemek kaşığı Hardal
3 yemek kaşığı Esmer Şeker
1 yemek kaşığı Bal
3 yemek kaşığı Nar
1/2 Limon Suyu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz, Karabiber

 Hazırlanışı

İlk olarak cevizleri karamelize ederek başlıyoruz. Tavamızın altını açıp biraz ısındıktan sonra tereyağı ekliyoruz. Tereyağını yakmamak için tavayı orta ateşe alıyoruz. Yağ eridikten sonra cevizlerimizi döküp biraz kavrulduktan sonra esmer şeker ekliyoruz. Esmer şeker eriyip bütün cevizleri kapladıktan sonra cevizleri bir fırın tepsisine alıp soğumalarını bekliyoruz.(Fırın tepsisine yapışmamaları için yağlı kağıt sermeyi unutmayın!) Tepsiye aralarına boşluk bırakarak seriyoruz ki birbirlerine yapışmasınlar.

IMG_4452-1024x681

(Eğer diyetteyseniz ya da sağlıklı bir şeyler denemek istiyorsanız cevizleri karamelize etmeden de kullanabilirsiniz. Ama biz karamelize cevizlerin bu salataya çok yakıştığını düşünüyoruz çünkü hem rokanın acılığını hem de peynirin tuzlu tadını çok güzel dengeliyor.)

Cevizlerimiz soğurken salata sosunu yapmaya başlayabiliriz. 1 yemek kaşığı balı ve hardalı kaseye alıyoruz. Yarım limon suyu ekleyip karıştırıyoruz. Ardından yavaş yavaş karıştırarak zeytinyağımızı eklemeye başlıyoruz. Biraz  tuz ve karabiber koyup sosumuzu tamamlıyoruz.

Son olarak rokalarımızı sosluyoruz ve her yerine eşit miktarda sos bulandığına emin olduktan sonra salata kasemize alıyoruz. Narı, keçi peynirini ve cevizlerimizi de üzerlerine ekledikten sonra salatamız hazır!

Afiyet olsun!