Patronlar Kulubü: YILDIRAY KARAER

Turizm sektörünün lider markalarından biri olan Corendon Turizm Grubu, kaliteli hizmet anlayışı, otelcilik alanındaki başarılarıyla Türkiye’nin önde gelen turistik havayollarından Corendon Airlines ile destinasyonlarını sürekli geliştiren bir grup. Donanımı, bilgi birikimi, ileriye dönük inovatif yaklaşımları, çalışma hırsı, eğitimi ile gerçek bir başarı hikayesi yazan ve müthiş bir iş adamı olan Yıldıray Karaer’in yarattığı, ülkemizin gururu bir şirket.

 

Şu an bulunduğunuz noktada,  işinizi nasıl tanımlıyorsunuz, bugünlere nasıl geldiniz?

Corendon’u; ortağım Atılay Uslu ile birlikte, 1997’de, Hollanda’da, Türkiye’ye turist gönderen bir tur operatörü olarak kurduk. Bugün, tur operatörümüz Hollanda ve Belçika’nın en büyük ilk 3 tur operatörü arasında. Yılların tecrübesi ile Corendon’u, turizmin 4 kolunda hizmet veren bir marka haline getirdik. Şu anda, Corendon Turizm Grubu çatısı altında, Hollanda ve Belçika’da faaliyet gösteren tur operatörlüğü dışında, bir incoming şirketimiz; 2’si Avrupa, 1’i Türk bayraklı olmak üzere 3 havayolumuz; Avrupa ve Türkiye’de 9 oteli olan bir otel grubumuz bulunuyor. Şüphesiz ki; buraya, emin adımlarla yürüttüğümüz büyüme stratejimiz ile geldik. Turizm, çok dinamik bir sektör. Gündemi ve trendleri çok iyi takip etmek ve vizyoner ekiplerle çalışmak gerekiyor. Biz de, hem fırsatları değerlendirirken ince eleyip sık dokuyoruz hem de müşteri memnuniyeti odaklı bir misyon ile çalışıyoruz. Partnerleriniz ve misafirlerinizin memnuniyetine yatırım yaptıkça, yenilikleri takip ettikçe büyüdük ve bugünlere geldik.

Başarılı bir iş adamı olarak işinizi taşımayı hedeflediğiniz en üst nokta nedir?

Corendon hem Türkiye’de hem Avrupa’da, sektöründe çok değerli bir marka. Bizim profesyonelliğimiz turizm olduğu için faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde büyümek asıl hedefimiz. Tur operatörlüğümüz, her yıl yeni destinasyonlar açarak ürün yelpazesini çeşitlendiriyor. Hollandalı ve Belçikalı turistler için Corendon, tatil trendlerini belirleyen çok önemli bir marka. Şu andaki paket turlarımızla, Türkiye dışında 20’den fazla ülkeye turist gönderiyoruz.

Corendon Airlines, her sezon uçuş ağını genişletiyor. Yıllardır çalıştığımız partnerlerimizden gelen talepler doğrultusunda, geçtiğimiz aylarda Avrupa’daki ikinci havayolumuz Corendon Airlines Europe’u kurduk. Önümüzdeki yıllarda, Avrupalı turistin Türkiye dışındaki tatil tercihleri olan destinasyonlarda büyümeye gideceğiz. Bir yandan, Türkiye’ye turist getirdiğimiz ülkelerin de sayısını arttırıyoruz. Mesela, geçtiğimiz yıl ilk kez Ekaterinburg’dan Türkiye’ye uçmaya başladık. Böylece Avrupa pazarındaki uzmanlığımızdan sonra, Rusya pazarına da giriş yapmış olduk.

Otel grubumuz ise; hem Avrupa’da hem Türkiye’de yeni otel işletmeleri ile her yıl büyüyor. Bodrum, Antalya ve Çeşme’de toplam 5 otelimiz bulunuyor. Bunun dışında, biri Endülüs’te biri İbiza’da olmak üzere, İspanya’da 2 otelimiz var. Amsterdam’da bulunan 2 otelimizin yanı sıra, 2018 Mart’ta açılacak ve Amsterdam’ın en büyük otel kompleksi olacak olan Corendon City Hotel Amsterdam projesi üzerine yoğunlaştık. Avrupa’da yeni otel yatırımlarımız devam edecek.

Sizin farklarınız neler? Özellikle sektördeki farkınız nedir?

Öncelikle kalite ve güven. Turizmde faaliyet gösteren bir markaysanız, bu ikisi olmadan zaten ayakta kalamazsınız. Fakat biz, kurulduğumuz günden itibaren müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve memnuniyetine odaklandık. Hizmetlerimizi, her geçen yıl geliştiriyor ve çeşitlendiriyoruz. Kurumsallaşma ve müşteri memnuniyeti adına birçok sertifikaya sahibiz.

Her yeni yatırımımızda, Corendon markası müşterilerimize güven ve memnuniyet veriyor. Amacımız, marka değerimizi her geçen gün yükselterek her yıl daha fazla insanı Corendon kalitesi ile seyahat ettirmek.

Bunun dışında eğer yenilikçi değilseniz, sektörün dinamikliğine ayak uyduramıyorsanız geride kalırsınız. Sektörde her daim ilkleri yapan bir firma olmaya çalışıyoruz. Mesela tur operatörümüz ile “19 Euro’dan başlayan fiyatlarla” uçuşlar düzenleyerek Türkiye’de ilk low-cost uçuş düzenleyen, ilk uçak içi satış sistemini getiren firma bizdik. Corendon Airlines olarak, Sabiha Gökçen ve Gazipaşa havalimanlarına ilk uçan havayolu olduk. Avrupa’da ilk “ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Sertifikası” alan havayolu firması yine Corendon Airlines oldu. Türkiye’de ilk kez Breille alfabesiyle basılmış bilgilendirme kartları kullanımı ve sağır dilsiz yolcular için özel prosedürler Corendon Airlines tarafından uygulandı. Corendon Airlines, engelli yolcuların rahatlıkla uçabilmesi için gerekli şartları sağlamasıyla, Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye’de “Engelsiz Hava Taşımacılığı Belgesini” alan ilk havayoludur.

Turizm sektöründeki son gelişmeler neler, ülkemizi nasıl bir sezon bekliyor?

Türkiye, gerçek bir turizm cenneti. Konumu ve iş gücüyle, bu kadar çeşitli turizm alternatifi barındıran, bu kadar yüksek kalite hizmet veren başka bir ülke yok. Ülkemizin bu avantajı, krizlere rağmen sektörün ayakta durmasına ve hızlı toparlanmasına sebep oluyor. Bu yıl da, 2016’da olduğu gibi talihsiz olaylar sebebiyle sezona kötü başladık. Sene başında rezervasyon sayıları oldukça düşük geliyordu. Fakat son dakika rezervasyonlardaki artış ile şu anda hem uçaklarda hem de otellerde doluluk oranı çok yüksek. Avrupa pazarı özelinde konuşacak olursak; en büyük sıkıntı, Türkiye’deki olumsuz gelişmelerden sonra portföyünü başka destinasyonlara çeviren havayolları sebebiyle Türkiye’ye uçacak uçak bulunamaması. Bu zorluk aşılsaydı daha iyi bir sezon geçirebilirdik. Bir yandan iç pazar da çok hareketli. Temennimiz; bundan sonra ülkemiz için daha fazla sıkıntılı günler yaşanmaması. Eğer huzur ve istikrar yeniden hakim olursa, önümüzdeki sene bizi daha iyi bir sezonun beklediğini düşünüyorum.

Seyahat etmeyi gerçekten seviyor musunuz tercihlerinizi nasıl belirliyorsunuz?

Amsterdam, çok iyi bildiğim için en sevdiğim şehirlerden birisi. Londra da yine tatil tercihlerimin başında geliyor.

Aksesuar olarak ne kullanırsınız, olmazsa olmazınız nedir?

Saat ve kravat mutlaka kullandığım aksesuarlardır.

Hobileriniz nelerdir?

Denizle iç içe olmayı seviyorum. Her fırsatta, ailemle ve dostlarımla denize açılmaya çalışıyorum.

 

Spot: Amacımız, marka değerimizi her geçen gün yükselterek her yıl daha fazla insanı Corendon kalitesi ile seyahat ettirmek.