MÜZİĞE YÖN VERENLER

Onların müziğiyle büyüdük, şarkılarının sözlerini yıllar yılı dilimizden düşüremedik. Antenli televizyonların, hatta radyoların döneminden kulaklığımızı takıp sokaklarda dolaştığımız bugünlere kadar, değişmeyen tek şey oldu onların klasikleşen müzikleri… Başka ünlü isimlerin seslendirdiği şarkıların altında da onların imzası olduğunu öğrendik, onları bir kez daha sevdik. 45’lik plakları şenlendiren şarkılarını biraz güncelleyerek yeniden söyledik, bir sonraki nesle aktarmak için elimizden geleni yaptık. Hepsinin inişli çıkışlı, oldukça heyecanlı müzik kariyerleri oldu ve bizler, yaşananların çoğunu bilmeden dinledik onları. Şimdiyse, müziğe yön veren çok özel isimlerin hayatları, film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçiyor…

  • Selami Şahin

Müzik dünyasına yön veren isimlerden Selami Şahin, 1948 yılında Hatay’da doğmuştu. 1966 yılında, sözü Göksel Orhon’a, bestesi İrfan Bakır’a ait olan “Zeynebim”  plağıyla çıkış yapmıştı. 1967 yılında beste de yapmaya başlayan Selami Şahin, 1968 yılında onu üne kavuşturan “Sabır Taşı” adlı 45’liğini çıkarmıştı.

İlk bestesi “Sen Mevsimler Gibisin” ile 1975 yılında “4. Altın Kelebek – Yılın En İyi Şarkısı” ödülünü almaya hak kazanmıştı. Kariyer basamaklarını hızla tırmanan müzisyenin şarkıları, birçok ünlü isim tarafından da söylenmeye başladı. Bugün 300’ün üzerinde bestesi olduğu bilinen Selami Şahin’in, aynı zamanda 15 adet 45’lik, 8 adet 33’lük plağı, 10 adet kaseti ve CD albümü var.

  • Nükhet Duru

Türk Pop Müziği’nin en özel seslerinden biri olan Nükhet Duru, profesyonel kariyerine 71 yılında başlamıştı. 74 yılında repertuar çalışmalarına başlayan sanatçı, 75’te “Beni Benimle Bırak” adlı ilk 45’lik plağını çıkarmıştı. 1977 yılında, ilk albümü “Bir Nefes Gibi”yi çıkarmasının ardından; o yılın “en iyi yorumcu” ve “yılın en başarılı kadın solisti” seçilmişti.

 

Modern Folk Üçlüsü ile birlikte katıldığı Seoul’deki şarkı yarışmasında da birinci olan Nükhet Duru, 80’li yıllarda sanat müziği eserleri de yorumlamaya başlamıştı. Artık sahnelerde assolist olarak da boy gösteren sanatçı, yine de pop müziğe bir adım daha yakın durmuştu. Şimdilerde ise, The Weeknd’in “Often”ının arkasında dinlediğimiz “Ben Gene Sana Vurgunum” şarkısı ile popülerliğini ve uluslararasılığını koruyor.

  • Erol Evgin

Asıl mesleği mimarlık olan Erol Evgin, 1969 yılında, sözlerini kendi yazdığı “Sen” ve “Eski Günler” adlı single çalışmaları ile müzik dünyasına başarılı bir giriş yapmıştı. İlk müzik çalışmalarını; kendi söz ve bestelerini içeren plakları, radyo ve TV programları, ardı ardına gelen konserler serisi izlemişti.

1976 yılında Türk Pop Müziği’nde kendine sarsılmaz bir yer edinen Erol Evgin, Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte çalışmalara imza atmıştı. Beraber, çok iyi bildiğimiz, birbirinden başarılı şarkıları ortaya çıkarmışlardı. “İşte Öyle Bir Şey”, “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor”, “Söyle Canım”… 1980-84 yılları arasında “Hisseli Harikalar Kumpanyası”nın başrolünde yer alan sanatçı, 2016’da çıkan “Altın Düetler” albümü ile eski günleri yâd etmişti.

  • Teoman

Türk rock müziğinin asi çocuğu Fazlı “Teoman” Yakupoğlu, 1967 yılında dünyaya gelmişti. Müzik kariyeri 1986’da kurduğu Mirage adlı grubun solistliğini yaparak başlamıştı. Grup dağıldıktan sonra Mavi Sakal, Indians ve Black Rose gruplarıyla çalışan Teoman, daha sonra solo çalışmalarına başlamıştı. 1996 yılında, Roxy Müzik Yarışması’nda şarkıları ile “en iyi beste” ve “en iyi söz” ödüllerini aldıktan sonra, aynı yıl içerisinde ilk albümünü çıkarmıştı.

 

2000 yılında Altın Kelebek “En İyi Pop Sanatçısı” ödülünü alan Teoman; 2011 yılının Ağustos’unda, kendi web sitesi üzerinden müziği bıraktığını açıklamış, büyük sansasyon yaratmıştı. Kasım 2012’de müziğe geri döndüğünü duyuran sanatçı, en son 2015 yılında “Eski Bir Rüya Uğruna” albümünü çıkardı.

  • Zuhal Olcay

Sinema ve tiyatro oyunculuğunun yanı sıra, müzik kariyeri ile de çok konuşulan Zuhal Olcay; tiyatro alanında adını duyurduktan hemen sonra, 1989 yılında Evita Müzikali’nde Eva Peron’u canlandırmış ve müziğe ilk adımlarını da böylelikle atmıştı. 1990’da ilk albümü olan “Küçük Bir Öykü”yü yayınlamış ve bu albümü 93 yılında “İki Çift Laf”, 96 yılında ise “Yabancı” albümleri izlemişti.

Vedat Sakman, Bülent Ortaçgil gibi sanatçılarla birlikte çalışan Zuhal Olcay, 1998’de “İhanet” isimli bir albüm daha çıkarmıştı. İki bölümden olan “Başucu Şarkıları” adlı albümlerini ise, Cengiz Onural ile birlikte çıkardığı “Hiçbir Yerde” adlı albümü izlemişti. Bir dönem “Mevzuhal” adlı müzik programını da sunmuş olan sanatçı, son olarak 2015 yılında “Başucu Şarkıları 3” albümünü çıkardı.

  • Özdemir Erdoğan

Bildiğimiz birçok şarkının arkasındaki gizli kahraman, Türk müzisyen, söz yazarı ve besteci Özdemir Erdoğan; 1940 yılında, İstanbul’da dünyaya gelmişti. Müzisyen bir aileden gelen sanatçı, 1962-64 yılları arasında gitar dersleri almış ve İsmet Sıral ile beraber Kuzey ülkelerinde müzik kariyerini geliştirmişti.

Dünya çapında caz müzik yapan isimlerle tanıştıktan sonra, 68 yılında kendi profesyonel orkestrasını kurmuş ve aynı yıl içerisinde, “yılın en iyi gitaristi” ödülünü almıştı. Ödüllerinin ardı arkası kesilmezken, Özdemir Erdoğan 1975 yılında beste çalışmalarına başlamıştı. Yıllarca uluslararası festivallere katılan sanatçıya, 1998 yılında resmi olarak T.C. Devlet Sanatçısı unvanı verildi ve son olarak karşımıza “Şarkı Söylemek Lazım” adlı yarışma programında jüri üyesi olarak çıktı.

  • Ajda Pekkan

Ses Dergisi’nin yarışmasında birinci olup okulu bırakarak kariyerinin ilk adımlarını atan Ajda Pekkan, 1962 yılında, dönemin en popüler gece mekânlarından Çatı’da bir dönem sahne almıştı. Yeşilçam’ın gözde isimlerinden olan Pekkan, beyazperdeden aldığı birçok teklifi değerlendirmiş ve o esnada sesiyle oldukça dikkat çekmişti. 1965 yılında, kendine ait ilk plağı olan “Her Yerde Kar Var”ı piyasaya süren sanatçı; 68 yılında çıkardığı “İki Yabancı” adlı plağı ile satış rekorları kırmıştı.

“Dünya Dönüyor”, “Saklanbaç”, “Üç Kalp” gibi projelere imza atan Ajda Pekkan’ın kariyerini uluslararası alandaki başarıları izlemişti. 70’li yıllarda “Superstar” unvanını alan sanatçı, 1980 yılında Eurovision Türkiye’yi temsil etmişti. Üst üste gelen hit albümleri ile bugünkü şöhretine kavuşan Pekkan, son olarak Bahadır Tatlıöz ile yapmış olduğu “Düşman mısın, Aşık mı” şarkısı ile gündemdeydi.

  • Sezen Aksu

Çıkış yaptığı 1970’lerin ortalarından itibaren şarkılarıyla bir ikon hâline gelerek Türk pop müziğine yön veren Sezen Aksu, 1970’de Altın Ses yarışmasında dereceye girerek müzik kariyerini başlatmıştı. 1974 yılında, bir plak şirketine üç şarkılık bir bant gönderen sanatçının ilk 45’liği, 75 yılında piyasaya sürülmüştü. 45’lik ve 33’lük plaklarla devam eden kariyerini, bugün hala aynı adla anılmasına neden olan “Minik Serçe” adlı sinema filmi izlemişti.

 

83, 84 ve 85 yıllarındaki Eurovision maceralarının ardından; 88 yılında “Sezen Aksu’88” ve 89 yılında “Sezen Aksu Söylüyor” albümlerini çıkarmış ve önlenemez bir başarıya ulaşmıştı. Bir ikon haline gelmesiyle ardı ardına çıkardığı albümlerinin sonucunda, bugün 400’den fazla eserinin olduğu bilinen sanatçı, son olarak “Demo” isimli Youtube albümünü yayınladı.

  • Barış Manço

Besteci, söz yazarı, müzisyen, gezgin, TV program yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı… Müzik kariyeri boyunca, yurt içi ve yurt dışındaki başarıları ile Türkiye’nin unutulmaz isimlerinden olmayı başaran Barış Manço; savaşın en kızgın dönemlerinde dünyaya gelmiş ve “Barış” ismini alan ilk insan olmuştu. Lisede kurduğu “Kafadarlar” grubu ile müziğe ilk adımlarını atmış ve bu adımları “Haramiler” grubu izlemişti. 64 yılında, 4 parçalık bir EP çıkaran sanatçı, daha sonra ardı ardına “Kol Düğmeleri”, “Dağlar Dağlar”, “Unutamıyorum”, “Gülpembe” gibi unutulmaz şarkılara imza atmıştı.

Kaygısızlar, Moğollar, Kurtalan Ekspres gruplarında bir dönem yer alan Manço, 1975 yılında ilk Long Play’ini çıkarmıştı. TRT1’de yayınlanan “Barış Manço ile 7’den 77’ye” ile milyonları ekran başına toplamayı başaran sanatçı, “Adam Olacak Çocuk” ile özellikle çocukların kalbinde özel bir yer edinmişti. Barış Manço, 1999 yılında bedenen aramızdan ayrılmış olsa da; bugün hala sevgiyle andığımız, şarkılarını ezbere bildiğimiz bir isim…

  • Cem Karaca

Türk Rock Müziği’nin büyük isimlerinden, şarkıcı, besteci ve söz yazarı Cem Karaca; sanatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Rock’n’Roll tarzı çalışmalar yaparak başladığı müzik kariyeri, 67 yılında “Apaşlar” grubu ile devam etmişti. Daha sonra “Kardaşlar” grubunu kurmuş ve “Dadaloğlu” isimli 45’liğiyle büyük başarılar elde etmişti. Bir dönem kariyeri “Moğollar” grubu ile birleşen Cem Karaca, kariyerinin en önemli dönemini “Dervişan” grubu ile yaşamıştı.

Bir süre Almanya’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönen sanatçı, 90 ve 92 yıllarında, Uğur Dikmen ve Cahit Berkay ile “Yiyin Efendiler” ve “Nerde Kalmıştık” albümlerini yayınlamıştı. “Raptiye”, “Cem Karaca Show” ve “Efendime Söyleyeyim” adlı programların sunuculuğunu yapan Karaca; Barış Manço’nun grubu Kurtalan Ekspres ile birleşerek konserler vermişti. En son “Yol Arkadaşları” grubu ile sahne alan Cem Karaca, 2004 yılında hayata gözlerini yumsa da; bizlere birbirinden değerleri eserler bıraktı.