Moda ve tekstil dünyasının büyük ismi Mehtap Elaidi BeStyle Magazine Aralık Sayısında

Moda ve tekstil dünyasının büyük ismi ve markası Mehtap Elaidi; tasarıma gönül veren genç yeteneklere ve sektörün her noktasına hizmet eden bir amazon kadın. Aynı zamanda, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Mehtap Elaidi, yurt içi ve yurt dışında fuarlara katılıyor, defileler yapıyor, sürekli çalışıyor, üretiyor, markalara danışmanlıklar veriyor.  Kendisi ile gerçekleştirdiğimiz röportaj;

Başarının anlamı sizin için nedir öğrenebilir miyiz?

Benim için başarının anlamı; her sabah yataktan kalkarken kendimle mutlu uyanmak sanırım. Emeğinizin karşılığını aldığınızı hissetmeniz ve belli bir yerden sonra, almak kadar vermekten de mutlu olabileceğiniz bir olgunluğa erişmek.

Tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz?

Sanıyorum lise yıllarında, aradığım beyaz gömlekleri bulamayınca, babamın oversize gömleklerinden kendime gömlekler yapıp ne kadar hoşuma gittiğini fark ettiğimde…

Koleksiyonlarınızın oluşum sürecinden biraz bahseder misiniz? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Aslında, yaşarken radarıma takılan her şeyden. Bu, bazen gazetede okuduğum bir haber, bazen yolda yürürken gördüğüm bir detay, bazen bir fotoğrafa baktığımda yakaladıklarım, hatta bazen ıskaladıklarım, daha çok söyleyemediklerim, hissettiklerim ve hissettirdiklerim, içimde biriktirdiklerim. Koleksiyonun oluşum süreci; işte bu sancılı dönem oluyor. Temaya karar verdikten sonra, o temanın etrafında silüetler ve detaylara karar veriyoruz. Daha sonrasında kumaş seçimi ve evlendirmesi geliyor. Bir sonraki aşamada ise; numunelerin oluşturulması. Onların üzerinden son kararları verip ilerliyoruz.

Yeni tasarımlar yaparken geçmiş koleksiyonlarınızdan etkileniyor musunuz?

Pek sayılmaz. Aslında yapabilsem çok iyi olurdu ama ben bazen yaptıklarımı hatırlamakta bile zorluk çekiyorum. Sanırım çok yoğun bir şekilde – çünkü tasarım sürecinden sonra da, altı ay ben onlarla bir odanın içinde yaşıyorum atölyemde – onlarla birlikte olduktan sonra, onları kafamın gerilerinde bir kutuya koyup kaldırıyorum.

Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

Çok nadiren.

Sizce bir kadının dolabında olması gereken parçalar nelerdir?

Benim için en az 6-7 tane beyaz gömlek, bir siyah elbise, kaşmir siyah bir kazak ve içinde kendinizi iyi hissettiğiniz en az 6-7 pantolon, iyi bir devetüyü kaban, birkaç çift loafer ve lastik ayakkabı.

Mehtap Elaidi, ilkbahar-yaz 2018 koleksiyonunuzu anlatır mısınız?

Vedanın bir başlangıç olduğu düşüncesinden yola çıkarak “Ve-Da-Ha” koleksiyonunu hazırladık. Kelimelerin, sözlerin, yaşananların ve anıların izini taşıyan Ve-Da-Ha koleksiyonu, yeni başlangıçları kutlama zamanı aslında. “Ve-Da-Ha” koleksiyonu; daha fazla duygu, aşk, mücadele hayaliyle adım attığımız bu yeni başlangıçların taçlandırdığı, hayatı dolu dolu, “en güzel en gerçek şeyin yaşamak olduğunu” bilerek yaşama arzusunu vurgulamak için yaratıldı. “Ve-Da-Ha” koleksiyonu, iki kadının hayatlarının farklı dönemlerinin, birbiriyle kesişmesini ve bu kesişimin onları özgürleştirmesini konu alıyor.

Toni&Guy Hair Moments by Mehtap Elaidi birleşmesinde nasıl bir çalışma yolu izlediniz?

 

Moda tasarımı, günümüzde oldukça kolektif bir çalışma içinde yapılabiliyor. Biz de bu sefer, bu şekilde bir çalışma gerçekleştirdik. Bu projeye başlarken, altını çizmek istediğimiz 5 mood vardı ve işbirliği yapacağımız bütün isimlere, bu moodlardan biri verildi. Ben de, bu moodların her biri için üçer beden, üçer yaka ve üçer manşetle birlikte kullanılabilecek aksesuarlar getirdim. Daha sonra, çok keyifli bir atölye çalışması gerçekleştirdik ve herkes bu parçaları bir araya getirerek ve hatta bazı kup değişiklikleri yaparak 3 gömlek tasarlamış oldu.

 

TONI&GUY & Mehtap Elaidi işbirliğinin amacı nedir? 

 

TONI&GUY Londra Moda Haftası kulislerinde edindiği deneyim ile “ tarzını yaratmaya saçından başla” diyor. Yani markanın felsefesi; başlangıcından bu yana saç ve stilin birlikteliğine vurgu yapıyor. Hair Moments projesi geliştirilirken, saç anlarını ortaya koymak amaçlandı. Her saç stiline uygun bir beyaz gömlek, her beyaz gömleğe uygun bir saç modeli var. Dolayısı ile projenin yol haritası, saç ve stil oldu. Bu noktada, T&G bizlerle iletişime geçti. Sonrasında proje mentorluğu konusunda el sıkıştık. Ortaya stil dolu bir proje çıktı.

 

Bundan sonra işbirliğiniz devam edecek mi?

 

TONI&GUY Hair Moments projesi çok keyifli bir işbirliği oldu. Şu anda ileriye dönük bir çalışmamız yok. Ancak moda tasarım konusunda bakış açılarımız benzer.  Dolayısı ile ilerleyen zamanlarda farklı bir projede bir araya gelebiliriz.

Merak edenler için koleksiyonlarınıza nasıl ulaşabiliriz?

Türkiye’de kendi mağazamız dışında; Brandroom, Gizia Gate, Midnight Express ve Wepublic’te, dünyada ise; İtalya, Fransa, İspanya, Lübnan, Kuveyt, Dubai, Suudi Arabistan, Çin ve Japonya gibi 19 ülkede, 50 ayrı noktada satıştayız.