MENSURE ÖZBEK’İN KALEMİNDEN ÇABA GENÇ

ÇABA GENÇ

Her tesadüfün ve paylaşımın ileriki hayatınızda bir hikayesi olacaktır..Mardin’e gezme amacıyla giden arkadaş grubun dönüş uçağındaki bir hastaya yardım etmesiyle başladı hikayemiz.
Bu dost ve arkadaş grubuyla daha çok kişiye yardım etme, faydalı olabilme amacıyla Çaba Derneği’ni kurmamıza vesile oldu.
Samimiyet, hoşgörü paylaşım tabi ki vicdanen, manevi açıdan huzurlu çalışmak, dürüstlük ilkesi hepimizin olmazsa olmazları oldu. İlk günkü amatör ruhumuz, heyecanımız, hayallerimiz, birbirimize olan saygı ve sevgimiz, inancımız, sabrımız, birbirimizi motive edişimiz, tatlı kavgalarımız da hiç bir değişiklik olmadı.
Yaptığımız her işin ilk adımından son adımına kadar birbirimizin elini bırakmadık. Kazandığımız her kuruşun hesabını her şekilde vermeye hazır olan işinin emekçileri ve patronları olduk. Güvenen, güven veren kocaman bir aile olduk. Biz Çaba ailesiydik. Her birimizin birbirine ihtiyacı olan lego parçaları gibiydik. Birbirini tamamlayan, tamamladıkça büyüyen bir aileydik. Zaman içinde birçok projeye ve yardıma imza attık. Bu yaptığımız projelerde her zaman enerjileriyle, gençlikleriyle, çalışkanlıklarıyla, yardımseverlikleriyle kıymetlilerimiz, gençlerimiz bizimle çalıştılar. Yaptığımız işler onlarla daha keyifli hale geldi. Onların yardımları daha kıymetliydi. Hayata daha az şansla başlayan ama imkan verildiğinde onlar gibi olabilecek çocuk ve gençler vardı. Çaba Genç’in ilk ana fikrini keyifli akşam yemeğimizde Hezan Özbek ve İdil Fırat konuştuk. Bu konuları konuşurken yardım ettikleri gençlere daha faydalı olabilmek, sosyal sorumluluk açısından işin yükünü daha çok hissetmek istediklerini belirttiler. Bu konuda çoğalacaklarını ve istekli olduklarını hissettim. Benim hayalimdeki Çaba Genç’in oluşumundaki fitili ateşlediler. Çaba Genç’in ilk meleği ve kahramanı oldular. Bu Çaba bünyesinde oluşan Çaba Genç’i kurma fikrimi başkanımla, yönetim kurulu Çaba Ailesi ve tüm Çaba’yı destekleyenlerle paylaştım. Aldığım olumlu tepkilerden sonra Çaba Genç’i kurmaya karar verdik.
Birini anlatmak diğerine haksızlık olur çünkü birçok ortak özellikleri var. Vicdanları, Allah’ın ve toplumun onlara verdiklerinin farkında olmaları, kıymetini bilmeleri, bunu da sosyal sorumluluğun parçası olarak görüp paylaşıma hazır olmaları, çalışma hayatındaki başarıları, aldıkları eğitimden geçiyor. İlk Çaba Genç’in toplantısında kendilerini tanıtıp anlatırken, Sevgili Başkanımız Özlem Cankurtaran ile göz göze geldik, inanılmaz gururlandık. Biliyorum ki o da benim gibi içinden nazar duaları okudu. Çünkü kahramanlarımız ve meleklerimiz yakışıklı ve bir o kadar güzellerdi. Benim hayalim ‘b’en Gibi’ köşemde hepsini tek tek anlatan, tanıtan bir yazı yazmak. İlk günden beri destekleyen Sevgili Patronum Beliz Baran ve Çaba Genç olan Sevgili Eser ek bir dergi sözü verdiler, teşekkürler. Başlattığımız küçük Çaba Genç grubuyla toplantılarımızda Sevgili Melisa Tapan’ın fikriyle başlayan ilk eventlerini başarıyla gerçekleştirdiler. Hepsi inanılmaz çalıştı ve emek verdi. Kendi emekleriyle kazandıkları parayı Çaba Ailesi’ne Florya’daki okul yapımında kullanmak üzere teslim ettiler. İnanılmaz bir gurur, bunun tarifi mümkün değil. Gözlerindeki ateşi görmek lazım. Bu onların başarılarının ilk adımıydı. İnanıyoruz ki binlerce adım olacak, daha çok gururlanıp, onurlanacağız. Evet sanırım bu da çalışmamızın karşılığında Allah’ın bize hediyesiydi. Çaba Genç çok kısa sürede inanılmaz bir profesyonellikle çalışma başladı. Şimdi 8 Aralık’ta ki Sezen Aksu 3 Adam konserine yan yana, keyifle, inançla çalışıyoruz. Yaptıkları işin takipçisi olacaklar. Ben sizinle okulumuzun açılışını paylaşacağım. Allah’ın izniyle onların gözündeki ışığı, hem de yardım ettikleri, dokundukları yürekleri paylaşacağım. Bu onları hep bir adım daha ileriye götürecek. Binbir emekle kurduğumuz Çaba Derneğimiz biliyoruz ki ileride emin ellerde olacak. Bunun keyfi ve huzuru bambaşka. Onlarla kocaman bir aile olduk, tamamlandık. Daha anlamlı, daha güçlü.. Amacımız beraberce çok iş yapmak, inançla ve azimle. Sizler bizim hep meleklerimiz ve kahramanlarımızdınız. Bundan sonra dokunduğumuz her elin, yüreğin, parlayan ve size teşekkür eden gözlerin melekleri ve kahramanları olacaksınız. Yolunuz açık olsun. İyi ki doğdun Çaba Genç, Çaba Ailesi’ne hoş geldin.

Mensure ÖZBEK