MELİKE AKBAŞOĞLU – Yükselen Tasarımcılar

İzmir’in özgürlükçü, yaratıcı havası ve kadınlarının güçlü profilinden beslenerek büyüyen tasarımcının, iç giyim ve mayo çocukluğundan beri büyük tutkusu. 2015 yılında kendi yolunu çizmek üzere yola çıkarak, MA Melike Akbaşoğlu markasını hayata geçiren Tasarımcı, kendine güveni tam, genç, modern ve aktif kadınlar yaratıyor tıpkı kendisi gibi.

 

Tasarım yapmaya nasıl başladın?

Çocukluğumdan başlayan, aileden gelen genetik bir yetenek diyebilirim. Resim yapmayı, bebeklerime kıyafet dikmeyi çok severdim. Anneannem kültürlü bir kadındı ve çok renkli bir hayatı vardı. Çevresi sanatçılarla doluydu. Ne zaman İzmir’den İstanbul’a onu ziyarete gelsem mutlaka bir arkadaşıyla tanışıp, sohbet etme imkanım olurdu. Yaptıkları işlerden çok etkilenirdim, eski zamanlarında giydikleri kıyafetleri anlatırken hayaller kurardım. Annemin yardımıyla bebeklerime giysi dikmeye çalışır, tuvallere resimler yapardım, piyano çalardım, tiyatrolara giderdim. Güzel sanatlarda okumak istediğimi söylediğimde de annem, babam ve ablam yeteneklerimi ve hevesimi kaybetmemek için ellerinden geleni yaptılar. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Mühendislik ve Tasarım Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü okudum. Eğitmenlerim projelerimi teslim ettiğimde her zaman aynı yorumları yapardı. “Bu gömlek çok güzel olmuş ama sen yine çizdiğin bir detayla bana mayoyu, şu detayla geceliği çağrıştırıyorsun, anlaşıldı senin yolun belli.” derlerdi. Okul hayatımda mayo ve iç giyim firmalarında part time stajlar yaptım. Mezun olduktan sonra ilk iş deneyimim İpek Kıramer ile başladı. İpek hanımın hayatımdaki yeri benim için ayrıdır ve çok kıymetlidir. Aslında bu zamanlara gelmeme yardımcı olan ve cesaret verenlerden birisidir.

İpek Kıramer’den ayrıldıktan sonra üniversite dönemimde staj yaptığım ve ileride çalışmak, tasarım ekibinde yer almak istediğim, hayalim olan Zeki Triko’da çalışmaya başladım. 3 sene boyunca tasarım ekibiyle beraber koleksiyonlar hazırladık. Daha sonrasında Kyo my Friend firmasıyla tanıştım ve tasarımcısı oldum. 2015 senesinde de MA Melike Akbaşoğlu markasını kurmaya karar verdim. Her şey çok hızlı gelişti.

Bu yaz modasında senin çizgilerin nasıl?

Tasarımlarımı yaparken öncellikle kendi üzerimde görmek istediğimden başlıyorum, daha sonra piyasada ne eksik ise ya da farklı ne yapabilirim onları araştırıyorum. Klasik her yerde görebileceğimiz modellerde kalıp farklılıkları yaratıyorum. Özel renk çalışmaları yapıyorum. Renk çeşitliliğini arttırıyorum, ürünlerimi minik detaylarla süslüyorum. Koleksiyonumda bu sezonda desen olmayacak. Mor ve narçiçeği rengi ön planda. Özel çalıştığım kahverengime de güveniyorum. Kısacası benim çizgim klasik ve modern.

Sadece mayomu tasarlıyorsun, hedeflerinde başka neler var?

Tabii ki hayır. Mayo benim hayatımın bir parçası ama iç çamaşırı da benim tutkum. İleri ki zamanlarda plaj giyimi, ev giyimi ve iç çamaşırı üzerine tasarımlarımı da göreceksiniz. Dediğim gibi temkinli ama sağlam adımlar ve dünyada bir şeyler yapmayı istiyorum.

Senin kadınların nasıl kadınlar?

Benim kadınlarım kendilerine güveni tam olan kadınlardır.

22

28