MBFWI’nin üçüncü gününden satır başları

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un üçüncü günü, dolu dolu bir programla devam etti.
Dünyanın önde gelen trend tahmin ajanslarından WGSN’in vizyon semineri ile başlayan gün boyunca davetliler sırasıyla Giray Sepin, Meltem Özbek, Tuba Ergin, Exquise, Mercedes-Benz presents Brand Who, M.O.F.C. Eda Güngör ve T.A.G.G. Gökay Gündoğdu’nun İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonlarını keşfettiler. Her sezon gerçekleştirdiği moda sohbetleri ile büyük ilgi uyandıran İstanbul Moda Akademisi, bugün de NEW GEN defilesinde koleksiyonlarını sunan genç tasarımcılar ve defilenin küratörü  Raf Stesmans ile stil danışmanı Melis Ağazat moderatörlüğünde bir panele ev sahipliği yaptı. 
Meltem Özbek’ten #StoriesOfFlora

İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunda Roma Mitolojisi’nde çiçeklerin ve baharın tanrıçası olan Flora’nın hikayesinden yola çıkan Meltem Özbek, bu hikayeyi Marakeş’teki Jardin Majorelle’in masalsı renklerinden ve büyüleyici çiçeklerinden aldığı ilhamla birleştirdi. Kobalt mavisinin, kırmızının ve Kodak sarısının hakim olduğu koleksiyonda, tasarımcının imzası haline gelen volanlı ve dik pilise detaylı gece elbiseleri ile etekler söz sahibiyken, akvarel boya efektine sahip çiçek motifleri bol ve boru paça pantolonlara zarif ve ölçülü bir iddia getiriyordu.

Bir MBFWI klasiği: Mercedes-Benz Moda Haftası Araçları

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un artık klasikleşen MBFWI Transfer Araçları 12 sezonda da İstanbul sokaklarının altını üstüne getirdiler. Mercedes-Benz C-Serisi araçlar, hafta boyunca hava şartları nasıl olursa olsun Mercedes-Benz’in özel misafirlerini tam zamanında defile ve sunumlara yetiştirerek kusursuz bir moda haftası deneyimi yaşattılar.

 

Mercedes-Benz presents Brand Who

Her sezon Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında desteklemek üzere seçtiği bir tasarımcının defilesini sunan Mercedes-Benz Türk, bu sezon ilk defa bir erkek giyim markasını destekleyerek “Mercedes-Benz presents Brand Who” defilesini sundu. İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunda “SUNSEEKER” sloganıyla herkesi güneşin peşinden gitmeye davet eden Brand Who, ışığın, enerjinin ve ilhamın kaynağını güneşte buluyor ve güneşin en beklenmedik anlarda bile köşe başından belirebileceğini vurguluyor. Plajda olmanın insana verdiği  rahatlık ve arınmışlık hissini güneşin verdiği coşku ile birleştiren, bunu yaparken de mesafeli ve kendine özgü duruşundan taviz vermeyen Brand Who, İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonuyla güneşle insanlar arasındaki mesafeyi kullanılan kumaşlar ve ince düşünülmüş detaylarla ortadan kaldırıyor. Defileyi ön sırada izleyenler arasında Gökçe Bahadır, Çağlar Ertuğrul, Alina Boz, Bennu Gerede, Ebru Cündübeyoğlu, Boran Kuzum, Irmak Ünal, Anıl Acar gibi isimler bulunuyordu.

T.A.G.G.’dan görkemli defile

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un üçüncü günü T.A.G.G. markasının kurucusu ve tasarımcısı Gökay Gündoğdu’nun defilesi ile sona erdi. İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonuyla günümüzün en dikkat çeken toplumsal sorunlarından biri olan kadınların objeleştirilmesini konu alan T.A.G.G., kadınların şiddet, cinsel istismar ve aşağılanmaya maruz kalmasına baş kaldırıyor, gerçeküstücülük akımının en önemli temsilcilerinden René Magritte’in eserlerinde kadınları objeleştiren eleştirel bakış açısından ilham alıyor. Defileyi en ön sıradan izleyenler arasında Ahu Yağtu, Ayşegül Dinçkök, Berrak Tüzünataç, Nilperi Şahinkaya, Tuba Ünsal gibi isimler bulunuyordu.