MBFWI: DB BERDAN

Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’un en beklenen defilelerinden biri olan DB BERDAN, bu kez yalan kişiliklerin maskelerini düşürdü! İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonu “Fake is The New Black” 14 Eylül’de tanıtıldı.

 

 “Çantanın çakması, elektronik cihazların sahtesi, insanın da yalan olanı çekilmiyor. Bir kişilik düşünün kişiliksiz, bir insan düşününün popüler olmak için elinden geleni yapan! Çok düşünemediniz değil mi? Hemen aklınızın ucuna biri geldi değil mi? Dünyanın her yerinde rastlayabileceğiniz herkesin çevresinde olan kişiliklere DB Berdan’dan ironik ve espirili bir yaklaşım…“

DB BERDAN, İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonunun konusunu hepimizin rastladığı yalan kişiliklerden alıyor. Dönemin popüler konusuna göre bir kimlik belirleyip bas gaza! Popüler mi olmak istiyorsun? Tek yapman gereken çoğunluğun istediğini söyle, tam zamanında söyle; gelsin alkışlayanlar. Her adımı bir PR çalışması olan kişiliklere DB BERDAN yorumu geliyor!

Artık her yerde karşımıza çıkan yalan kişiliklere karşı kendi kişiliğinden ödün vermeyen İdo Tatlıses ise yalan yeni moda akımına bir baş kaldırı olarak DB BERDAN defilesinin sürpriz ismi oluyor. “Love Your Identity // Kişiliğini sev” sloganıyla tepkisini gösteren DB BERDAN, bu söyleme uygun olarak İdo Tatlıses ile işbirliği yaptı.

“Fake is The New Black” sloganının sıkça vurgulandığı baskılarla detaylandırılan tasarımlarda nefes alabilen koton kumaşlar kullanılırken, kalıplarda 2000’lerin uçurum göğüs dekolteleri, ekstra dar zincir ve piercing detaylı elbiseler, etekler ve ceketlerin yanı sıra; ultra bol, cinsiyetsiz kalıplar blok renklerle harmanlanarak grafik silüetler ortaya çıkartıyor.

Her sezon olduğu gibi bu koleksiyonda da iddiasını koruyan DB BERDAN, desenlerde gözü dönmüş kurtlar, yalan hayatı protesto edercesine hareket çeken eller, yalanlığın içinde kaybolmuş kızlar ve hipokrasinin “çoooook” moda olduğu dünyalar kullanırken; piercing detayları, blok renkler ve grafik silüetler tasarımlarına farklı bir boyut kazandırıyor.

Styling’de Studio11 ile işbirliği yapan ikili 2000’lerin yüzeyselliğine kat çıkma pahasına hazırlanan kostümlerde trashy zincir elbiseler, ultra düşük bel pantolonlar, kırmızı metalik zırh niteliğinde formlar, göğüs ucunda biten bluzlar, çakma çantalar, piercing kemerler dikkat çekerken, kombinler “Fake” kolyelerle “That’s Hot” dercesine bağırıyor.

Koreografisi Öner Evez ve Yakup Biçer ile gerçekleşen defilede kavgaya hazırolda bekleyen tavırlı kadınlara dikkat edin! Saç tasarımları Maag’den Hüseyin Çavdar tarafından gerçekleşen modellerin Hakan Kültür yönetiminde Kum Agency ekibinin elinden çıkma makyajlarında naturel ve yüzünde hiçbir şey yokmuşcasına duran çilli suratlara zıt tene farklı dokular ve formlar veren jeller, işlemeli suratlar ve sürprizlerle hangisi yalan hangisi gerçek ortaya çıkıyor!

DB BERDAN’ın  şovunda fark yaratan makyajlardaki renkler sponsor Flormar koleksiyonlarından çıkıyor. Flormar’ın maskaradan fondötene, kapatıcıdan kaş kalemine, eyelinerdan rujlara, ojelerden farlara kadar geniş ürün yelpazesi olan yeni koleksiyon “Snapstar”  DB BERDAN’ın yeni koleksiyonuna eşlik ediyor.

DB BERDAN’ın bir klasiği haline gelen ve her sezon daha çizimler yapılırken dinlenen müzikler de, bu sezon kadın hiphop’a yer verilirken Redbull sponsorluğunda DJ Gökay Belen tarafından yeniden düzenlendi. Sanat Yönetmenliğini Orçun Mutlu’nun yaptığı ve Deniz Berdan ve Begüm Berdan direktörlüğünde hazırlanan videoda, saç-makyaj tasarımları Flormar ürünleriyle Chloe İmre tarafından yapıldı.

DB BERDAN HAKKINDA

2012’de kurulan DB Berdan Londra tabanlı bir marka. Hikayeleri kendi desenleriyle anlatmayı seven ikilinin en büyük ilham kaynağı sokaklar ve alt kültürler. Müzik, film ve performansı birleştiren DB BERDAN, sosyal konulara verdikleri sert tepkileri ile biliniyor. İğneleyici espri anlayış hayranları olan ikili bireyselliğe odaklanırken gerçek üstücülüğü kullanıyor.  AW 2017 koleksiyonlarında Mercedes Benz Presents DB Berdan adı altında şovlarını gerçekleştirdiler. Starbucks, Nescafe, Braun, Redbull, Bioderma, Disney Company, Douglas Cosmetic, Ikea, Sunglass Hut, Macro Center, Maybelline NY gibi uluslarası markalarla çalışan DB BERDAN, aynı zamanda PepsiCo için Katy Perry’e kostüm tasarladı. 2013’de The Great and Powerful Oz filminden esinlendikleri 4 kostüm ile dünya lansmanında Nicholas Kirkwood ile birlikte yer aldı. Ayrıca Disney’in uluslararası basın bültenine giren ilk Türk oldu.