#MBFWI 1. GÜN NOTLARI

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 7. sezonu dün Zorlu Center MBFWI Alanı’nda başladı. Cihan Nacar ve 5th Position’un mayo koleksiyonlarını sergiledikleri gün, Londra merkezli Türk tasarımcı Bora Aksu’nun dünya çapında büyük beğeni toplayan Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonu ile devam etti.

5 th POSITION
İsmini balenin temel pozisyonlarının sonuncusundan alan, dansçı/koreograf Buse Uğur ve endüstri ürünleri tasarımcısı/model Ezgi Bozkurt tarafından kurulan 5th Position’un İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonu defilesinden önce kuliste nostalji rüzgarları esti. Modellerin saçları, koleksiyonun vintage ruhuna uygun olarak dalgalı ve kabarık bir biçimde kullanılırken, deniz kabuklarından ilham alan makyajda kirpikler ön plana çıkarıldı.

unnamed

BORA AKSU

Londra merkezli Türk tasarımcı Bora Aksu, kalbinde folk-romantik bir hikaye yatan Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonunu MBFWI kapsamında sergiledi. Düşeslikten çiftlik hayatına hayali bir yolculuğu yansıtan koleksiyonda, geleneksel Macar kostümlerinden esinlenen pileler ve nakışlar dikkat çekti. Feminenliğin yeni bir tanımı olarak sunulan koleksiyonda güçlü ve yumuşak unsurların tezatı, alışılmışın dışında bir uyumu yakalıyor.

12

CİHAN NACAR

Alışılmışın dışında mayo tasarımlarıyla dikkat çeken,  mayo ve bikini tasarımcısı Cihan Nacar, Pop kültüründen esinlenip ‘’POPCORE’’ ismini verdiği İlkbahar/Yaz 2016  koleksiyonunu ilk defa Mercedes-Benz İstanbul Fashion Week kapsamında bir defileyle tanıttı. ‘’Özgür ve özgün’’ kadından ilham alan Cihan Nacar, bu yıl plajlarda, yaşamayı seven, hareketli ve canlı kadını farklı mayo kalıplarıyla tekrar yarattı.
11