Mayıs kraliçesi: YAĞMUR TANRISEVSİN

Genç bir oyuncu. Daha yolun başında. Özellikle güçlü, karakter oyuncusu olarak kendinden söz ettirmeye başladı.Yakında yayına girecek olan “Mayıs Kraliçesi” adlı dizide başrol oyuncusu. Güçlü, sert, vahşi, esmer güzeli bir oyuncu Yağmur Tanrısevsin. Bu ay dergimizde muhteşem bir moda çekimiyle karşımızda.

Röportaj: Mukaddes Kaya Güney

Önümüzdeki sezon sizi “Mayıs Kraliçesi” dizisinde izleyeceğiz Bu rol ilk geldiğinde ne düşündünüz?
Öncelikle May Queen isimli Kore dizisinden uyarlama olan dizimizin orijinal versiyonunu izledim. Senaryoyu çok beğendim. Her karakterin ayrı bir hikayesinin ve derinliğinin olması beni çok etkiledi. Canlandıracağım Nehir karakterinin daha önce Türk televizyonlarında görmeye alışkın olmadığımız bir kadın olması, erkekler için bile ağır sayılabilecek bir iş kolunda hayaller kurması, zor bir hayat yaşarken güçlü bir kadın olarak var olmaya çalışması beni çok etkiledi. Bu projede yer aldığım için kendimi şanslı hissediyorum.

Mayıs Kraliçesi’nde, bir kaynak işçisini canlandırmak için tersanede kaynak öğrendiğinizi duyduk. Ne kadar zaman çalıştınız ,ayrıca imajınızı da değiştirdiniz kısaca nasıl hazırlandınız bu rolünüze?
Yaklaşık bir aya yakın bir süreci sanayi ve tersanede geçirdim. Motor kullanmak için ders aldım, kaynak yapmayı öğrendim ve oyuncu koçum ile çalışmalara başladım. Bu eğitimlere hala devam etmekteyim. Daha önce hiç kaynak yapmamıştım gerçekten zor ama çok keyifli bir iş. Aslında zor değil de, dikkat gerektiren ve güvenlik önlemlerini doğru bir şekilde almanızı gerektiren bir iş. Farklı bir karakter olduğu için, Nehir karakterinde imaj değişikliği de yapmayı uygun gördük. Karakterim kaynak işçisi olduğu için ve en önemli olan unsur İş güvenliğini sağlamak için saçlarımı kestirmem gerekiyordu. Benim içinde güzel bir değişim oldu.

sayfa 5-6

Yağmur ne zaman oyuncu olmayı kafasına koydu, oyuncu olmak için neler yaptı ve yapıyor?
Her şey ilkokul yıllarımda bir tiyatro oyununda rol almamla başladı. üniversite sınavında Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nü kazanınca Mersin’den İstanbul’a geldim. Oyunculuk hep hayallerimde vardı. İstanbul’da bu hayalimi gerçekleştirebileceğim başlangıçlarda yapabileceğimi düşündüm. Okulla beraber oyunculuk eğitimlerine de yoğunlaştım. Kendimi geliştirmek için sürekli çalıştım ve hala da çalışıyorum. Oyunculuk uçsuz bucaksız bir yolculuk. Benim daha çok yolum var gidecek. Her karakterde bambaşka şeyler keşfederken, işimden de daha çok keyif almaya başlıyorum.

İlk oynadığınız rol ne oldu ?
“Adını Feriha Koydum” dizisinde Ece karakterini canlandırmıştım. Ece, Emir-Feriha aşkını bozan hatta ‘Ece’yi sevenler ve sevmeyenler’ olarak dizi izleyicisini ikiye bölen bir karakterdi. İlk işim olması sebebiyle benim için özel ve önemli bir yere sahip “Adını Feriha Koydum”.

sayfa 8

Dizi oyunculuğundan sonraki hayaliniz nedir?
Oyunculuk ile ilgili kendimi hergün geliştirirken aynı zamanda akademik eğitimini aldığım seramik alanında da güzel projelere imza atmak istiyorum. Tabi ki birinci sıraya sinemayı yazmak isterim her oyuncu gibi. Bu fırsatları zamanı geldikçe değerlendirmek ve hep ileriye bakmak isterim. Hepsinin sonunda başarılı olmak en büyük hayalim.

Oyunculukta kendinizi hangi rolde hayal ediyorsunuz?
Bugüne kadar hep farklı karakterler oynamaya çalıştım. En azından buna çok özen gösterdim. Tabi bu her zaman mümkün olamıyor. Bu işi kabul etmemin en büyük sebebi de bu. Çünkü ilk defa biaraz daha maskülen kızı canlandıracağım. Çıktığım yolun zor olduğunu biliyorum. O yüzden çok çalışıp daha iyisini yapmak hedefim.

Hayran olduğunuz ünlü oyuncu veya kişi kimdir?
Haluk Bilginer’i çok başarılı buluyorum. Türk Tiyatrosuna katkıları tabi ki tartışılmaz. Belki de bu ülkede oyunculuk yapan herkesin idolüdür. Onunla aynı seti yada sahneyi paylaşmak en büyük hayalim. Kimbilir belki birgün olur.

Özel hayatınızda neler yapıyorsunuz,günlük rutininiz nasıl? sizi merak edenlere biraz tüyo verir misiniz?
Uzun zamandır bir seramik atölyemin olmasını istiyordum. Evimin bir köşesinde bu yaz atölye için alan yarattım kendime. Onunla ilgili çalışmalar yapıyorum. Seramikle uğraşırken dinlendiğimi hissediyorum. Bunun dışında “sushi” adında bir kedim var. Evde onunla vakit geçirmekten de çok keyif alıyorum.

Aşk ne ifade ediyor sizin için?
Mutluluk, heyecan, ilham.

sayfa 7

En sevdiğiniz ilk 3 şey nedir hemen aklınıza gelen, söyler misiniz?
Kedilerim, çizim defterim, atölyem

Parfüm-kıyafet-ayakkabı seçimleriniz neler, modayla aranız nasıl ,tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz?
Modayı takip etmeye çalışıyorum ama daha çok kendi tarzımı yansıtabileceğim ve giyince kendimi iyi hissettiğim kıyafet ve ayakkabıları tercih ediyorum. Parfümde ise çiçek kokularını tercih ediyorum.

Spor yapar mısınız? Özellikle ilgilendiğiniz bir spor dalı var mı?
Evet, düzenli olarak pilates yapıyorum. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmeye de özen gösteriyorum.

sayfa 10

Üzerinizden hiç çıkartmadığınız bir aksesuarınız var mı,uğurunuz var mı?
Tüy aksesuarlarını çok seviyorum ve bana uğur getirdiğini düşünüyorum.

Uyguladığınız size özel günlük bakımlarınız var mı, kozmetik malzemeleri kullanır mısınız?
Mümkün olduğu kadar bitkisel ve doğal ürünler tercih ediyorum. Cilt bakımı benim için çok önemli. Setlerde sürekli makyaj yapıldığı için günlük yaşantımda makyaj yapmayarak cildimi dinlendirmeye çalışıyorum.

Günümüz ilişkilerine yorumunuz nedir diziler gibi çabuk tüketiliyor diyenlerden misiniz?
Bu konuda genelleme yapmak doğru olmaz bence, ama ilişki ne kadar gözden uzak kendi içinde yaşanırsa o kadar uzun ömürlü olacağına inanıyorum. Bende özel hayatımda buna dikkat etmeye çalışıyorum. Kimsenin ilişkisi üzerine de ahkam kesmem. Hayattan herkesin beklentileri farklı olabilir. Ve herkesin bir tane hayatı var o yüzden istediği gibi yaşayabilir. İçinde aşk varsa o ilişkiye saygım sonsuzdur.

sayfa 4

Hayatta hiç yapmam dediğiniz bir şey var mı?
Evet, ama hayatın bize neler getireceğini bilmiyoruz tabi ki. Bu yüzden büyük konuşmamayı tercih ediyorum. Bazen bugün yapmam dediğin şeyi 10 yıl sonra yapabilirsin kim bilir…

Hayattaki duruşunuzu nasıl anlatırsınız?
Güçlü bir karaktere sahip olduğumu düşünüyorum. Hayallerimi, sorumluluklarımdan ve doğrularımdan ödün vermeden gerçekleştirmek için elimden geleni yapıyorum.