LEVENT ÖZEN’İN STONELINE HİKAYESİ

Türkiye’nin önde gelen doğal taş markalarından Stoneline markasını yaratan Saka Yapı Ürünleri’nin satış ve pazarlama koordinatörü Levent Özen, işini çok seven, taş dünyasına farklı bir bakış açısı getirerek,  ülkemizin en önemli markalarından birini  yaratan bir iş adamı. Dekorasyonda, taşın önemini ve son gelişmeleri kendisine sorduk.

İş hayatınızı nasıl yönlendirdiniz?

 

İşletme fakültesi mezunuyum. Branş olarak da pazarlamayı seçtim. Okulda iken, hep uluslararası pazarlama alanında çalışmak isterdim ve ne mutlu ki bana, iş hayatımım büyük bir bölümünde de pazarlama ağırlıklı çalıştım. İnsanın sevdiği işi yapmasının ne kadar önemli olduğunu bugün çok daha iyi anlayabiliyorum. Hele bir de benim gibi, sattığınız malzemeyi de seviyorsanız; dünyanın en şanslı insanlarından birisiniz demektir.

 

Stoneline nasıl bir marka?

 

Stoneline, önceliğini her zaman kaliteden ve müşteriden yana kullanan bir marka. Ne mutlu ki, geriye baktığımda birkaç istisna dışında binlerce mutlu müşteri görüyorum. Bizi bugünlere getiren en önemli faktörün de bu olduğuna inanıyorum. Şirketimizin patronu Mehmet Bayrak benim kuzenim. 10 yıl kadar önce bana, birlikte çalışmamızı önerdiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Zira kendisi ticari zekasına, iş yeteneğine ve kişiliğine sonsuz güvendiğim bir insandır. Böyle insanlarla birlikte çalışmak her zaman bir ayrıcalıktır.

 

Dekorasyon için oldukça önemli bir malzeme olan ürünleriniz, tam olarak nerelerde ve nasıl kullanılıyor?

 

Bizim ürünlerimiz kullanışlı, şık ve ortama zenginlik katan bir malzeme olarak; dekorasyonun hemen hemen her bölümünde, yoğunlukla kullanılmaktadır. Evlerde ağırlıklı olarak giriş, mutfak ve banyolarda kullanıyoruz. Günümüz trendlerinde, tasarımcıların ve kullanıcıların  salon kaplamalarında, masa, sehpa, dresuar, şömine, dekoratif duvar kaplamaları, aydınlatma  objelerinde de sıkça kullanmayı tercih ettiklerini görüyoruz. Ayrıca ticari projelerde de; otellerin lobi, spa alanları ve odaların banyolarında, iş merkezlerinin lobi ve kat hollerinde, alışveriş merkezlerinin döşeme ve duvarlarında sıkça tercih edilmektedir.

 

 Yurtdışı çalışmalarınızda neler yapıyorsunuz?

 

Yurtdışında, birçok farklı ülkede; birkaç farklı konseptte çalışmalarımız var. Öncelikle İzmir’de bulunan ihracat birimimiz kanalı ile tüm dünyaya Türk taşlarını satmaya çalışıyoruz. Bunun yanında Azerbaycan, Kuzey Irak, Moritanya ve İtalya’da  şubelerimiz ve ortaklıklarımız var. Buralarda ve farklı ülkelerde, birçok  proje gerçekleştirdik ve yeni projelerde de yer alabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünya, gerçekten ciddi bir globalleşme süreci yaşıyor. Artık birçok ülkedeki projelerden haberimiz olduğu gibi, bu projelere teklif verip başarılı işler yapabiliyoruz. Bazen de proje sahipleri gelip bizi buluyor ve bizden teklif istiyorlar. Örneğin; çok yakında, Maldiv’de bir hastane projesi gerçekleştirdik ki, bundan 30 yıl önce böyle bir şeyi düşünmek kolay değildi.

 

Ünlü markalar için çalışmalarınız var mı?

 

Evet. Son olarak Chanel’in, Bağdat Caddesi’nde yapmakta olduğu yeni binasının tüm taşlarını biz temin ettik. Ayrıca bundan sonra Chanel, tüm dünyada gerçekleştireceği farklı projelerde de bizimle çalışmak istediğini belirtti. Mağaza olarak Prada, Tiffany, Philippe Patek, Berluti, Leica , Maçka Armani Rezidans Podyum, Koton Mağazaları, Gizia, Kafkas Kuyumcusu, Atilla Karat; restoran olarak Capricorn, Eataly, Spago, Zanzibar, Hakkasan ve daha birçokları, yurtiçinde ve yurtdışında, projelerinde yer aldığımız markalar arasında.

 

Müşterileri profiliniz kimlerden oluşuyor?

 

Bizim müşterilerimizin çok büyük bir bölümü, bize mimarları kanalı ile veya mimarları ile birlikte gelir. Bunun yanında az da olsa bazı müşterilerimiz, bir mimar ile çalışmadan, evlerini kendi başlarına tasarlamayı ve uygulamayı tercih edebiliyorlar. Ancak tabii ki, bu göründüğü kadar kolay bir seçim değil. Zira yeni baştan bir ev yapıyorsanız; tasarlamanız ve ilgilenmeniz gereken onlarca farklı detay ve malzeme var. Tüm bu detayları bilmek, çözmek ve malzeme seçimlerini yapmak, oldukça uzmanlık gerektiren bir süreç olduğu için; ben bir mimar ile çalışmalarını tavsiye ederim.

 

IMG_6568