KIŞIN YIPRANAN SAÇLARA HOLYWOOD BAKIMI

Özellikle mevsim dönümlerinde veya ekstra sıcak-soğukta olumsuz etkilenen saçlarınızı kontrol altına almak ister misiniz? O zaman uzmanların önerilerine kulak vermenizde yarar var.

Güzellik Direktörü ESRA ÖZÜBEK esra@bestylemagazine.com

healthy-hair
Kışın getirdiği sert hava koşulları, fön kullanımının artması ve saçların yüksek ısıda kurutulması kırılma, şekil alma gibi zorlukları da beraberinde getiriyor. Havanın daha kuru olması saçın nemsiz kalmasına, kurumasına, kabarmasına ve elektriklenmesine yol açıyor. Özellikle işlem görmüş, röfleli, boyalı saçların nem kaybıyla birlikte kırılması ve yıpranması artıyor. Saçlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız Kate Winslet, Renee Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Cate Blanchett ve Lucy Liu gibi çok sayıda ünlünün başvurduğu trikolojiyle tanışın. Tikoloji saç sorunlarının köküne iniyor ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı oluyor. Nişantaşı Akademi Saç Terapi’nin kurucusu Evrim Bayraktar, sadece vücudun değil saçın da detoksa ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Hollywood ünlülerinin de yaptırdığı bu uygulama saç derisini yağ, kir ve toksinlerden arındırıyor. Boyadan ve fönden yıpranan saçların toparlanmasını sağlıyor ve saç dökülmesini önlüyor.

Bayraktar ‘Aynı yüzümüzde olduğu gibi, saç derisi de zaman içinde yağ, ter, kir ve ölü derilerin birikimiyle tıkanabilir. Bu durumda saç derisi elastikiyetini kaybeder ve erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Saç deri sağlığı, saç üretiminin sürmesinde, saç kalitesi ve saçın canlılığında hayati rol oynar. Saç detoksu saç derisinin arınmasını ve saç kılıflarının derinlemesine temizlenmesini sağlayan bir anti-aging uygulamasıdır. Saç kalitesini iyileştirmek ve saç kaybını azaltmak amaçlı kullanılır’ diyor.

MASAJ EŞLİĞİNDE YAPILIYOR
Bu uygulamanın boya sonrası saç derisinde kalan kimyasal maddelerin zararlı etkilerini yok ettiğine de dikkat çeken Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürüyor: ‘Özellikle hassas, yağlı, kepekli ve kaşıntılı ciltlerde ve cansız saçlarda bu uygulama çok etkili. Kullanılan ürünler saç derisinde kepek ve hassasiyete sebep olan bakteri ve mantar oluşumunu önlüyor.’ Mat, sönük, cansız saçları canlandıran saç detoksu, faydası klinik çalışmalarla kanıtlanmış kozmetik solüsyonlarla gerçekleştiriliyor. Terapi seanslarının en güzel yanı ise bakımın özel bir masajla birlikte yapılıyor olması. Merkezden çıktığınızda sadece saçlarınız değil, kafanızda rahatlıyor! Nişantaşı Akademi Saç Terapi, erkek ve kadın tipi saç kaybı, genel saç seyrelmesi, saç dökülmesi, aşırı yağlanma ve kaşıntı, kepeklenme ve pullanma, saç kıran, saçta kuruma, cansızlık gibi saç ve saç derisi problemlerinin çözümüne yardımcı oluyor.

IMG_3456

‘KIŞ GEÇİRMEZ’ SAÇLAR İÇİN 10 ALTIN ÖNERİ
1. Her yıkama sonrası nemi hapsetmesi, daha kolay taranması ve yıpranmayı azaltması için mutlaka saç kremi kullanın.
2. Haftada 1-2 kez yoğun saç bakım maskesi yapın.
3. Yıkama sonrası durulanmayan kremleri tercih edin.
4. Plastik yerine tahta tarak kullanmaya özen gösterin.
5. Sentetik, akrilik, polyester elektriklenmeyi artırır. Koton ürünleri kullanın.
6. Kuru saça şekillendirme yapmayın, saçı nemliyken tarayın.
7. Yağlanma, kepek, egzama gibi saç derisi sorunları artabileceğinden saç derisine uygun şampuan kullanın. Özellikle saç derisi bakımı yapan ürünler tercih etmeli.
8. Kışın saç kurumaya daha yatkın olduğundan saçı tam boyatmaktan kaçının. Bunun yerine dip boya yaptırın. Tam boyayı 3-4 ayda bir tercih edin.
9. Sık sık uçlarından kestirerek kış aylarında yazın yıpranan saçlarınızı dinlendirin.
10. Güneşi daha az gördüğümüz için D vitamini eksikliğini balık yağı, tereyağı, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleriyle giderin.