Kış için koruma kalkanınızı doğal maskelerle oluşturun!

“Şu anda cildindeki kuruluktan, dökülmelerden şikâyetçi olmayan yok gibi… Kiminle karşılaşsam, sohbet etsem, konu hemen cilt kuruluğuna geliyor. Ne yazık ki; cildimiz, özellikle sonbahar kış mevsim geçişinden çok etkileniyor. Özellikle kuru ciltler, bu geçişten daha çok zarar görüyor. Profesyonel olarak nem bakımları yaptırmak, nem aşıları, somon DNA yaptırmak, bu geçişin kolay olmasını sağlıyor. Bunlara daha önceki yazılarımda değindim, anlattım. Ancak bu yazımda sizlere doğal yollardan, evde yapabileceğiniz maskelerden bahsetmek istiyorum. Doğanın bize bahşettiği, evimizde, dolabımızda her zaman bulunan ya da çok büyük bedeller ödemeden ulaşabileceğimiz malzemelerle yapabileceğiniz maske tarifleri…”

Bu maskeleri pazar günü evde tembellik yaparken ya da akşamları kitap okurken, TV izlerken uygulayabilir, cildinizi doğal yollarla kış mevsiminin etkilerine karşı bir nebze koruyabilirsiniz.

 

Kuru ciltler için:

Kuru ciltler, kış mevsiminden en çok etkilenen cilt tipidir. Bazen ciltte yaşanan kuruluk boyutundan dolayı pul pul dökülmeler, kızarıklıklar ve acı hissi bile oluşabiliyor. Nemsizliğin yarattığı etkileri hafifletmek için mucize bir yiyecek olan avokado ile hazırlayacağınız maske ile cildiniz nemlenecek. Bu maskeyi, özellikle çok kuru ciltler için önerebilirim.

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı avokado
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı badem yağı (zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı da kullanabilirsiniz)

Süper meyve olarak bilinen avokado; içeriğindeki A, B, K ve E vitaminleri demir, kalsiyum, potasyum, bakır, magnezyum ve doymamış yağlar ile hazırlayacağınız maskelerde de vazgeçilmez bir malzeme olacak. Avokadoyla hazırlanan maskeler ile cilt esnekliği ve sıkılığı artar, gözeneklerde de küçülme olur. Ezilmiş avokado, bal ve badem yağını homojen bir karışım elde edene kadar iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize ince bir tabaka oluşturacak bir şekilde sürün. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yavaşça temizleyin.

Karma ciltler için:

Karma cilt, bakımı en zor cilt tipidir. T bölgesindeki aşırı yağlanma ve yüzün diğer bölgelerindeki kuruluğu dengelemek, ekstra bir çaba ve özeni gerektirebilir. Günlük beslenmemizde muhakkak yer alması gereken meyvelerden biri olan muzun faydalarını, artık hepimiz biliyoruz. Özellikle kadınların beslenmesinde eksik etmemeleri gereken muz, içeriğindeki A, B, E vitaminleri, magnezyum ve potasyum ile cildimize uygulandığında da çok iyi bir nemlendirici ve cilt tazeleyici, aydınlatıcı ve ince kırışıkların giderilmesinde etkili olur.  Özellikle karma ciltlerde cildin yağ dengesini koruyacak, kuru bölgeleri de nemlendirecek.
Malzemeler: 

 

  • Küçük bir muzun yarısı
  • 1 yumurta
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı yağlı süt

Bir kabın içine aldığınız muzu iyice ezin ve üzerine bal, süt ve yumurtayı ekleyerek homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzün her bölgesine eşit miktarda sürün ve 10-15 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Yağlı ciltler için:

 

Yağlı ciltlerin, kış için özel bir maskeye ihtiyacı yoktur. Ancak yine de her cildin, her zaman bakıma ihtiyacı vardır. Ciltteki parlamayı giderecek, yağ dengesini sağlayacak bir maske tarifini kışın da uygulayabilirsiniz. Yulaflı maskeler, özellikle yağlı ciltler için dengeleyici, parlama giderici olarak kullanılabilir.

Malzemeler:

  • ¼ su bardağı pişmiş ve soğutulmuş yulaf ezmesi
  • 2-3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çorba kaşığı bal

Yulaf ezmesini, yoğurdu ve balı iyice karıştırın. Yüzünüzün her bölgesine, ince bir tabaka halinde sürün. 10-15 dakika kadar bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın.

Tüm maskelerin ardından evde uyguladığınız günlük kreminizi sürüp, bakımınızı bitirebilirsiniz.