KASIM KAPAK KIZI : EZGİ MOLA

EZGİ MOLA: AİLEMİZİN DELİ DOLU, AKLI BAŞINDA KIZI!

Kanal D’de, Tolga Çevik ile birlikte en çok izlenen programlardan biri olan Arkadaşım Hoşgeldin’i sunan güzel oyuncu Ezgi Mola, ‘yakında görürsünüz’ dediği üç yeni projesi için oldukça heyecanlı. Başarılı yıldız: komik, akıllı, başarılı olmanın yanı sıra aynı zamanda tüm dünyanın derdine tasasına da açık olmayı başaracak kadar da duyarlı biri. Onu ekranda üç boyutlu hale getiren, telefonlarımızın ekranından dahi olsa kendi dünyasına yaptığı kibarca daveti cazip kılan belki de en çok bu, ‘hemen içeriden biri olma’, ‘mevzuya nereden olursa olsun adapte olabilme’ özelliğidir, kimbilir. Ne olursa olsun samimi sohbeti artık neredeyse bilmem kaç kilometreden tanıyan bir editör olarak şunu söyleyebilirim ki; Ezgi Mola çok güzel bir kadın ve herşeyden önce insan.

Röportaj: Melis Cenani (meliscenani@gmail.com)

Bestyle_ezgi_mola_27_10_2014-6544

Tabiri caizse Ezgi Mola hayatımıza girdiği günden itibaren gülümsüyoruz. Şaka bir yana Ezgi’yi görünce veya laf ondan açılınca etrafımda gülümsemeyen insan görmedim diyebilirim. Mesela bu yazıyı yazarken oturduğumuz masada “Ezgi’yi nasıl bilirsiniz?” diye sorduğumda masada oturanlardan bir tanesi ortak arkadaşımız çıktı ve “Aaa Ezgi ya canım, dur hatta burda oturuyor arayalım, o da gelsin” dedi. Böyle spontane durumları, buluşmaları seven bir insan olduğumdan hemen “hadi gelsin sohbet edelim, eğlenelim” diyordum ki, yazının deadline’ı için son dakikalarda olduğumu hatırladım. Ezgi’yle komşu olduğumuzdan ötürü bu cazip buluşmayı ileri bir tarihe erteliyorum, sırf dergi hemen baskıya gitsin, çıksın ve siz de bu güzel insanı yakından tanıyın diye.
Ezgi’yle bu ikinci karşılaşmamız, bu sefer BeStyle dergisinin 1. Yaş sayısının özel kapak çekimi için biraradayız. Biz ekiple kafa kafaya verip 1. Yıl sayısı için kapağı kimle çekelim diye düşünürken aklımıza düştü Ezgi Mola. BeStyle gibi özgür, enerjik, bakış açısının geniş olduğu bir yayına da aynı özellikleri taşıyan bir kapak yakışırdı doğrusu. Güzel oyuncuyla konuşmaya genelde başlamayı sevdiğim nokta olan “ee hayat nasıl gidiyor?”dan başlıyoruz, Mola hemen sözü alıyor: “Ruh halim karışık bu aralar… İşlerim tam da istediğim gibi… İster istemez ülke gündeminin de payı var bunda; Kayıplar, kavgalar, çatışmalar üzüyor beni de. Hepimizden olduğu gibi benden de birşeyler alıp götürüyor olan bitenler. İşler güçler, arkadaşlarım ve ailemle olan ben çok şükür mutluyum ama.”

Bestyle_ezgi_mola_27_10_2014-7001

Kendi adıma Ezgi’nin oyunculuğunu keşfetmem kendisinin filmografisi ve ekran deneyiminde orta zamanlara denk düşen Canım Ailem dizisine denk düşüyor. Güzel isim oyunculuğu mevzu bahis olduğunda kendisini Karate Can dizisiyle özdeşleştirdiğini belirtiyor: “Geçenlerde ilk oynadığım dizi olan Karate Can’daki görüntülerim çıktı basında. Oydum ben, hala da oyum aslında. Her yaptığım iş, her çalıştığım set ekibi kıymetli benim için, hepsinden öğrendiğim onlarca şey var. Öyle olmaya da devam edecek… Ben oyunculukla alakalı şunu rahatlıkla söyleyebilirim: sevdiğim bir hayalin peşinden gittim, gitmeye de devam edeceğim. Çok sevdiğim işimi yapmayı sürdüreceğim. Mesleğimle alakalı hayalim çok… Hep daha iyisi, hep daha da uzak yerlere gidebilme, ulaşabilme çabası. Daha çok ruhsal bir uzaklık bahsettiğim… Bende olan, benim bile uzağımda olanı bulup hissettirebilme çabası. Dünyanın bilmem neresinde sinemaya giden çocuğun kalbine dokunabilme çabası belki de bu. Dünyada bizi ancak sanat değiştirebilir çünkü: bir müzik, bir heykel, bir resim, bir film… Bunlar bütün dünyayı bir anda güzelleştirebilecek şeyler bence.”

Bestyle_ezgi_mola_27_10_2014-6446

Pozu sadece Instagram’da sevdiğini şaka yoluyla belirten Ezgi Mola onun dışında kendi gibi olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Genelde hep kendim gibiyim ama sevmediğim bir özelliğim var o da sinirimi ya da gerginliğimi beni sinir edene ayıp olmasın diye yakınımdakilerden çıkarmak. Halbuki ne münasebet, yaşatandanda çıkarmam gerek (Gülüyor).
Seyahat etmekten çok keyif aldığını söyleyen Mola, onu dinlendiren şeyleri, göbeğinde yaşadığı İstanbul’u ve seyahate bakışını anlatıyor: “İstediğim işi yapınca, mutlu olduğumda ve huzurlu insanlarla birarada olduğumda dinleniyorum ben. İstanbul’un da zaman zaman bende dinlendirici bir etkisi oluyor. Evet, bu durumda İstanbul’un olmazsa olmazım olduğunu söyleyebilirim hatta… Onca trafiğin, kalabalığın, bir yerlere yetişmeye çalışan insanın arasından ileri doğru bakıp boğazı görünce sebepsiz mutlu olanlardanım ben. Yüzümü güldüren kanlı canlı, fingirdek şehrim İstanbul (Gülüyor). Yaşadığım yere olan bağlılığım baki olsa da ‘Bana seyahat olsun’ diyenlerdenim ben. İş güçten dolayı hiç yapamadığım fakat kocaman olmayan bir valizle çıkıp, bir süre gittiğim dünyanın yerlisi olup, oradan oraya geçerek yapacağım hayli uzun bir seyahat heyecanımı taze tutuyor benim.”
Sosyal medyada renkli kişiliğiyle, eğlenceli yaşantısıyla dikkat çeken Mola günlük hayatında stilinde daha düz mantık birşeyleri tercih ettiğini gülümseyerek söylüyor: “Modayı her kadın gibi ben de takip etmeyi severim çünkü merak ederim. Ama ‘trend bu’ diye de olur olmaz şeyi üstüme geçirmem. Türkiye’de kendi stilime yakın bulduğum isimler; Gamze Saraçoğlu, Özgür Masur, Özlem Ahıakın, Zeynep Tosun. Dünyada ise Zuhair Murad, Elie Saab, Tom Ford, Celine ve Chloe’yi pek severim. Stilim düz, basit, mümkünse siyah, gri, lacivert ve kırmızıdır. Vazgeçemediğim, günlük hayatımın bir parçası haline gelenler ise eşofmanlarım, taytlarım ve spor ayakkabılarımdır. Bir de kış gelince içine kürkünü taktığım yeşil montum vardır. Bahar olunca kürkü çıkarıp parka yaparım. Artık neredeyse yapıştı üstüme ama çıkarmaya da hiç niyetim yok. Bu arada kürk derken sahte bir kumaş parçasından söz ediyorum. Derileri için işkencelerle öldürülen hayvanların postlarını kullanmıyorum, kullanmamaya ve kullananlara karşı olmaya da devam edeceğim. Erkek giyiminde de yine kendi stilimden ayırmayarak doğal ve basit şeyleri güzel buluyorum. Fazlaca marjinal olma çabaları çok itici gelir bana ama şimdi konuşurken kendimle çeliştim. Şöyle açıklayayım; bir moda dergisinde “İskoç modası” başlıklı fotoğraf çekiminde gördüğüm etekli beyi dün gibi hatırlıyorum. Sanırım kişi kendine yakıştırınca, giydiği de güzel oluyor (Gülüyoruz).

Bestyle_ezgi_mola_27_10_2014-6086