KARAKÖY

Otantik bir kültür sahnesinde geçmişle geleceğin eklektik olarak harmanlandığı bir buluşmanın başrol oyuncusudur Karaköy.

Mukaddes Kaya Güney

 

Bankaları ve iş hanlarıyla ünlü en eski ticaret merkezlerinden biri ve eski Galata semtinin modern adı olan Karaköy, şehrin en tarihsel bölgelerinden olma özelliği ile de oldukça ünlüdür. Karaköy Meydanı ise, dört koldan kendisini çevreleyen Galata, Eminönü, Şişhane, Tophane ve Beyoğlu’nun eteklerinde, hırçın bir kadının denize bakarken duyduğu huzur gibi dört koldan salına salına yayılır eteklerini savurarak kendisini izleyenlere poz verir.

 

Tarihi dokusu, denize açılan sokakları, keşmekeşi, kalabalığı, ayakkabı boyacıları, nalburları, elektrikçileri, hanları, hamamları, kiliseleri, camileri, barları, cafeleri ve keskin kadın kokusuyla, eksantrik bir dünyanın kapılarını aralayan bu semt, geçmişin izlerini günümüze yansıtan bir ayna gibidir.

Fransız okulları, meşhur sokakları, geçitleri, sokak satıcıları, deniz manzaralı muhteşem terasları, turistleri ile 24 saat yaşayan bir yer Karaköy. Son yılların parlayan yıldızı olan semt, geçmişte yaşadığı görkemli hayatını tekrar kazandı. Eski gotik ve eksantrik muhteşem binalar yoksulluktan ve terk edilmişlikten kurtularak değerini bulmaya başladı ve birbiri ardına muhteşem otellere dönüştü. Sokak araları; cafelerle yeniden hayat bulurken, duvarlardaki grafitleri ile renkli bir cümbüşüne tanıklık edebilir ve Galata Kulesi’nin eteklerinde gelen geçenleri selamlayabilirsiniz.

1C4A1382

Bankalar Caddesi bölgenin ticaret noktasıdır. Eski adı ise Voyvoda Caddesi olan, 1850’lerde Galata’nın ana caddesi olan Voyvoda Caddesi ‘nde Avram Komando’nun yaptırdığı merdivenlerin dünyada eşi benzeri yok. Caddenin en önemli binaları ise Salt Galata, Vault Karaköy, The House Otel.

Deniz tarafına geçtiğimizde ise Colonie, Fransız Geçidi, Zelda Zong, Naif, Karaköy Lokantası, Bej Karaköy, Tükkan, Unter, Karabatak, Dem Karaköy, Nar Dükkan, Baltazaar, Wom, Ferah Feza ve en yenilerden On Off gibi birçok seçenek bizi karşılıyor. Bu bölge, yeni eğlence anlayışının geldiği son noktadır. Gözlük sektörünün liderlerinden Turkuaz Optik ve muhteşem binası da burada. Karaköy10 Otel ve içindeki Rudolf ise ödüllü lokantalardan sadece biri. Alaçatı Hacımemiş’de geçen yıl açılan Dondurmino Gelato ‘da bugünlerde Karaköy ile buluşmasının heyecanını yaşıyor.

1C4A1300

Karaköy’ün sokak aralarında dolaşırken birçok sürprizle karşılaşabilirsiniz. Eski metruk bir kilisenin yanında, yükselen bir camii minaresi aslında hepimizin dil, din, ırk, gözetmeksizin kardeş olduğumuzun en büyük göstergesi değilse nedir?

Retro kadınlar, bohem erkekler, gençler, hippiler, sarhoşlar, köprü altı çocukları, Anadolu’nun yağız delikanlıları ve elele sevgililer, bu sokaklarda özgürlüklerini dibine kadar yaşayarak dolaşırlarken, karşınıza  bir anda müthiş bir bina çıkabilir. 1867 yılından kalma bir apartman var mesela. Andrea diye bir yer açılmış içine, kapısından başımızı uzatıp baktığımız an bir çekim gücü sizi içine çekiyor buyurun Alice Harikalar Diyarı’na hoş geldiniz. Bu müthiş binada, kim bilir ne nefes kesen aşklar, ne kavgalar belki de cinayetler işlenmiştir, ne hissederseniz onu yaşayacağınız bir apartman kısacası. Bina eskiyi bozmadan yenilenmiş, içerideki her eşya ve obje geçmişten bugüne eklektik bir dünyanın kapılarını aralıyor.

1C4A1244

Karaköy’ün bütün sokakları gezdik, ihtişamlı binalara göz attık, sizin için bazılarını Sarper Kesim ile birlikte görüntüledik. Karaköy’de eğlence Beyoğlu’nun sokaklarından zorla kaldırılan sandalyelerine inat son hız devam ediyor. Şimdi tam zamanı, İstanbul’a geldiğinize mutlaka uğrayın.

1C4A1327

Fotoğraf : Sarper Kesim