Jaguette By Elvan Tığlıoğlu

Farklı, elegan, tarz ve özel kadınlar yaratan, çok güzel bir kadın Elvan Tığlıoğlu. 2014 yılında kendi ismi ile moda dünyasına hızlı bir giriş yaptı.”JaquetteBy Elvan Tığlıoğlu’nun yeni sezon koleksiyonundada, çıkış noktası ceket, varış noktası ise özgüven.

Tasarım dünyasına nasıl adım attın, eğitiminizi nasıl tamamladın?

Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları mezunuyum. Reklamcılık ve defile organizasyonları yapan bir aileortamının ve çevrenin içinde büyüdüm. Kariyer seçiminizde aile ortamınızın, yakın çevrenizin çok büyük etkisi oluyor. Kariyerime reklam ajansında başladım. Altınyıldız Grubunda 1 sene vitrin tasarımı ve V2K da 1 sene moda danışmanlığı yaptım.Halkla ilişkiler ve organizasyon şirketlerinde çalışıp deneyimimi arttırdıktan sonra  aile şirketimizle beraber Fransız organizasyon şirketi La Mode en İmages ile ortaklık yaptık. La Mode en İmages 30 senelik bir organizasyon şirketidir. Bugüne kadar Paris Moda Haftalarında izlediğiniz Givenchy, Chanel gibi birçok büyük defilede ve daha birçok büyük organizasyonda imzası olan bir şirket. Biz de İstanbul’da Chanel’in veCartier’nin dünya lansmanını yapma şansını yakaladık. Gerçekten heyecan ve gurur verici islerdi. Dünyaca ünlü markaların işleyişlerini görmek ve bir nebze de olsa mutfaklarında olmak tecrübem açısından çok önemliydi.

Sibel Arna ile bir iş birliğiniz var anlatır mısınız?

Aynı süreçte Sibel Arna ile birlikte markalara, ünlülere, dizi ve programlara  stil danışmanlığı hizmeti vermeye başladık. Stilator markamız 5 sene boyunca hizmet verdi.2014 yılı itibariyle de hayalimde olan ceket, kimono ve paltoları tasarladığım “Jaquette” markasını kurdum. Üretmeyi ve yaratmayı çok seviyorum. Aslında bugüne kadar yaptığım işin her alanında çalışmış bulundum denebilir.

Jaquette satış noktalarınerelerde,size nasıl ulaşabiliriz?

İstanbul’da,JaquetteBoutique; Dubaracı sokaktaki Sıdıka Hanim Evi No:8 Arnavutköy/Beşiktaş merkezimiz.Nişantaşı Giziagate,Vakkorama,Çeşme’de Bazen Alaçatı, Bodrum’da Maça Kızı ve kısa zamanda netleşecek birkaç noktada daha olacağız.

Tasarımlarını yaparken en çok nelerden etkileniyorsunuz, hangi materyalleri kullanıyorsunuz?

Bu yaz koleksiyonumda geçen yaz gibi kimonolar başrolde. Kumaş olarak ipek ve koton kullandım. Kendi giymeyeceğim bir materyali kullanmamaya özen gösteriyorum. Özel dikim istekler de tabii ki müşterinin talebine göre ilerliyorum çünkü materyaller fiyatı etkileyen etkenlerin başında geliyor.

 

Kendi adınla bir marka çıkarmak  cesaret işimiydi sizce?

Aslında marka çıkarmaya kalkmak başlı başına bir cesaret. Neyse ki daha iyi tasarım ofisi var. Markalaşma sürecinde Cin Kapancı ve Çiğdem Özovalı hep yanımda oldular. Marka ismimden grafik kimliğimi ve mottomu oluşturmakta en büyük katkıyı sağladılar.

En belirgin çizginiz nedir koleksiyonlarınızda?

JaguetteBy Elvan Tığlıoğlu

Eğer bir Jaquette’iniz varsa muhakkak fark edileceksinizdir. Bugüne kadar hep söylemiş olduğum; Çıkış noktam hep ceket, varis noktası ise özgüven. Aslında soyut bir kavramı somuta çevirip müşterilerle buluşturuyorum. Dolayısıyla direkt olarak ceket indirekt olarak özgüven duygusu satıyorumda diyebiliriz.Bir de çarpıcı renklerden ve özellikle kurumsal rengim olan sarıdan vazgeçmiyorum.

Bu sezon nasıl bir koleksiyon hazırladınız, hangi renkleri kullandınız?

 

Bu sezon koleksiyonumda, doğadaki tüm renkleri özellikle de parlak olanları kullandım. Herkesin kendini yeniden keşfedeceği ya da kendini yakın hissedeceği, benimseyeceği bir ürün var paletimde. Heyecan verici, püfür püfür, tiril tiril, çok havalı, bol kullanımlı….

Günlük hayatında senin seçimlerin neler oluyor?

Benim mottom ‘(discoveringyourself)’ yani ‘kendini keşfetmek’. Çünkü bana göre kişinin modaya bağımlı kalmadan kendine ait bir tarzı olması gerektiğine inanıyorum. Bu da kendini keşfetmekten geçiyor. Ben ise kendi keşfimden yola çıkarak koleksiyonumda ki parçaları düşünüp kombinimi yapmaya başlıyorum. Genelde bütün Jaquette ürünleri gösterişli ve çarpıcı parçalar olduğu için iç kombinlerimi daha sade parçalardan seçiyorum birbirini yarıştırmasın diye. Bence bir insanın üzerinde en fazla iki ‘it’ parça olmalı. Bence bunlardan biri ceket diğeri ayakkabı olacaktır. Makyaj, aksesuar ve çanta uyum içinde olup bu ‘it’ parçalara ayak uydurmalı. Makyaj gibi; eğer yoğun bir göz makyajınız varsa naturel bir ruj kullanmanız veya tersi gibi…

Bir gardıropta olması gereken en önemli 3 parça nedir?  

Bir t-shirt veya beyaz gömlek, siyah mini bir elbise, çarpıcı bir ceket ya da palto ve bir ekleme yapmak istiyorum, özellikle yaz ayları için değişik, tarz bir kimono. Ceket markam olmasa da bu cevapları verirdim.

Bundan sonra projeleriniz neler olacak?

Yaratıcı insanlar için projeler bitmez. Birkaç proje var elbette ama öncelikli hedefim markamı en iyi yere taşımak ve global de bilinen bir marka haline gelmek. Herkes gibi benim de hayranlık duyduğum ve yeteneği beni heyecanlandıran sanatçılar tarafından markamın giyilmesi. Ve bunun için de çalışmalar içindeyim.

 

Güzellik sırlarınız neler?

Ayna bana neye ihtiyacım olduğunu söylediğinde harekete geçen biriyim. Açıkçası güzelliğine çok kafa yoran biri değilim. İnsanın kendiyle çok fazla oynamaması gerektiğine inanıyorum.

Röportaj:Mukaddes Kaya Güney

Fotoğraf: Aslı Dayıoğlu