IF WEDDİNG FASHİON İZMİR

Gelinlik, damatlık ve abiye giyim fuarı olan If Wedding Fashion İzmir, bu yıl dokuzuncu kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Avrupa’nın üç büyük fuarından biri olan bu organizasyon, 4-7 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. İZFAŞ tarafından gerçekleştiren If Wedding Fashion İzmir’e Ekonomi Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Ege Giyim Sanayicileri Derneği başta olmak üzere her sene birçok öncü kuruluş katkı sağlıyor.

Neslihan Ulucan

1360755479

İzmir’in yüz akı olarak anılan fuar, Türk gelinlik sektörünün tek ihtisas fuarı olarak karşımıza çıkmakta. İzmir ve Türkiye sınırlarını aşan fuara her yıl Orta Doğu, Kuzey Afrika, İran, Rusya, İtalya gibi farklı coğrafyalardan gelen katılımcıların ilgisi; sektörde büyük çaplı hareketlenmelere olanak sağlıyor. Geçen sene ilk defa Uluslararası Fuarlar Birliği’ne üye olarak açılan If Wedding, 180’e yakın firmayı ağırlamış ve sektörde marka haline geldiğini kanıtlamıştı. Ticaretin yanı sıra sektöre yeni atılan tasarımcıların kendini tanıtmasına olanak sağlayan fuar, iş imkanları sağlarken yeni nesil tasarımcılarla sektörde farklı düşüncelerin oluşumunu da destekliyor. Bu yıl altıncısı gerçekleşecek Gelinlik Tasarımı Yarışması’na Ege Giyim Sanayicileri Derneği ev sahipliği yapacak. Geçen sene “Beyaz Perde” temasıyla gerçekleştirilen yarışmanın jüri koltuğunda Ali Erez, Didem Soydan, Zeynep Acar, Arzu Marmaralı gibi sektörün farklı alanlarında ağırlığı olan birçok önemli isim vardı. Trend yaratacak özgün tasarımları ortaya çıkarmak, tasarımcıları teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmanın bu seneki teması ” İpek Yolu”. 8 Aralık’ta son bulan başvurular değerlendirildikten sonra yarı final elemesi 2 Şubat’ta yapılacak. Finale kalan tasarımlar ise 4 Şubat’ta gerçekleşecek açılış töreni defilesinde yer alacak ve fuar süresi boyunca sergi alanında sergilenecek.

ceo02061414-if-2

Bugüne kadar Tuvana Büyükçınar, Özgür Masur, Cengiz Abazoğlu, Zeynep Acar, Bora Aksu, Zuhal Yorgancıoğlu, Erol Albayrak, Simay Bülbül, Özlem Süer, Hanife Çetiner, Gamze Saraçoğlu ve Jeyan Gedik gibi ünlü tasarımcıları ağırlayan fuarda hangi tasarımcının katılayacağı her sene heyecanla bekleniyor. 2014’te Raisa ve Vanessa kardeşlerin 30 parçadan oluşan ” crystallized” temalı koleksiyonu, göz kamaştırıcıydı. Son dönemin en çok konuşulan tasarımcılarından olan ikizlerin 17. ve 18. yüzyıl geleneğine ait motiflerin ön planda olduğu 2014 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda lazer kesim kumaşlar, vitray detaylar, el işçiliği dikkat çekmişti. Aristokrasinin ağır havası modernizmle birleşince royal kırmızı, ekru, buz mavisi renkleri podyumda moda rüzgarı estirmişti.

İzmir’de adeta moda haftası yaşatan, profesyonellere yönelik fuarın bu seneki gala gecesi; özgün tasarımlarıyla dikkatleri çeken Atıl Kutoğlu’nun defilesiyle hafızalara kazınacak. Önceki yıllarda Didem Soydan, Beril Kayar, Duygu Akdeniz, Tülin Şahin, Özge Ulusoy, Çağla Şikel gibi ünlü mankenleri ağırlayan podyumda bu sene kimlerin yürüyeceği ise merak konusu.

4-7 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek If Wedding Fashion İzmir, bu yıl da katılımcılardan tam puan alacak ve ayakta alkışlanacak gibi duruyor.

if-wedding-fashion-izmir-fuari-2014-yilinda-ufi-onayli-acilacak-IHA-20131017AW000381-5-t