iDDİALI VE SEKSİ : PAMİR PEKİN

Gönül İşleri dizisinin cool ve yakışıklı komiseri Kemal’e hayat veren başarılı oyuncu Pamir Pekin, uzun cümlelerle kendini anlatanlardan değil. Bu röportajda kendine göre kurduğu en uzun cümleleri yaptığımız sohbetin samimiyetine borçlu olduğumuzu söylersek sanıyorum hata yapmamış oluruz.
Röportaj: MELİS CENANİ  (meliscenani@gmail.com)
Oyuncu Pamir Pekin her ne kadar oyunculuğa attığı adımların tesadüflerle dolu olduğunu söylese de, 2007 yılından itibaren ekranda gördüğünüz zaman aklınızdan çıkmayacak karakterler arasında yerini alıyor. Pekin için, ilk gördüğünüz anda rahatlıkla söyleyebileceğiniz şey şu; o tam bir Türk erkeği. Salt, belirgin ve kemikli yüz hatlarının getirdiği erkeksi ifadeden söz etmiyorum. Davranışları, duruşu, bakışı, önceliği karşısındaki kadına vermekten çekinmeyişi…vb aslında bu özellikleriyle pek çok kadının aradığı erkek tanımlamasına uyuyor. Yakışıklı oyuncu, son yıllarda başına gelen birkaç tatsız olayla anıldı ama neyse ki bu talihsiz mevzulardan kendi deyimiyle ‘sapasağlam’ ayrılmayı başardı. Pekin’in yeni yıldan temennisi de bu doğrultuda ‘sakin, düzenli’ bir hayat. 35 yaşında olan cool oyuncu yeni yaşın getirdiği olgunluk ve içindeki çocuğun çatışmalarını anlatırken yüzündeki muzip ifadeden onun her ne kadar istese de bir süre daha büyümek istemediğini gözlemliyorsunuz. Kendi adıma erkeklerin olgunlaşmasındaki yaş sınırım 40, dolayısıyla Pamir’e de bu haliyle gerçekten güzel olduğunu, bir beş sene daha (kendine zarar getirecek birşeylere bulaşmadığı sürece) içindeki çocukla yaşamasında hiçbir sakınca görmediğimi buradan hatırlatmak isterim. Pamir, gerçekten içimizden biri bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her defasında bu samimiyete denk gelince bir editör olarak gözlerimin dolmasına engel olamıyorum. Artık profesyonel bir ‘insan sarrafı’ olarak samimi insanların çok az kaldığını ve mümkünse onları bulunca koruma altına almamız gerektiğini bu vasıtayla yine yeniden hatırlatmak isterim. Tüm bu az kalan güzel ve özel insanlar gibi Pamir’in de yolu istediği duraklara uğrasın. Burada dayanamayarak Pamir’in içindeki çocuğa sesleniyorum; yeni yılda dilediği gibi uzun yıllar boyu ‘sapasağlam’ kalsın. Karakter olarak öyle kalacağından şüphem yok ama fiziki yönden içindeki muzur çocuğa bir kez daha hatırlatma, uyarı yapmakta fayda görüyorum.

Nasılsın?
İfade etmek zor. Yaş 35 yolun yarısı diyebilirim, içimdeki çocuk ruhumla olgun adam olan tarafım çarpışıyor. Bu nedenle de içeride devamlı bir kargaşa var.
Oyunculuğa atılman tesadüf oldu diyebilir miyiz?
Üniversitede Ekonomi okuduktan sonra 2006 yılında hiç ilgim ve bilgim olmadan kendimi bir dizinin başrolünü oynarken buldum. Gerçekten oyunculuk adına hiçbir şey bilmiyordum. Düşünsene o sıralar okuldan mezun olmuş, ağaç tekne atölyesi kurup marangozluk yapıyorum, mevzuyla o kadar ilgisizim yani. Açıkçası o dönem oyunculuk ve sektör çok hoşuma gitmemişti zaten dizi de 6 bölüm sonra yayından kalktı. Ben bir daha bu işi yapmam diye düşünürken art arda yeni projelerden teklifler geldi. Bu işi yeni yönetmenler ve oyuncularla çalıştıkça öğrendim diyebilirim. Çok izledim, üstüne düşündüm ve şu an gerçekten yaptığım işten zevk alıyorum.

Peki mesleğinle ilgili ileriye dönük planların var mı?
Benim oyunculuk dışında farklı ilgi alanlarım ve yaptığım işler var, oyunculuk da bunlardan biri. Açıkçası oyunculuk adına büyük büyük hayallerim var diyemem ama yakın bir zamanda gerçekten iyi bir sinema filminde oynamak istiyorum. Bu soruna şöyle cevap vereyim; Hayata dair pek çok hayalim var (Gülüyor).

12.12.14_bestyle_02_0174

Sen herhangi bir durum karşısında hakkını sonuna kadar arayacak birine benziyorsun… Öyle misindir?
Haklısın, bilmiyorum böyle söylenir mi ama fazla iyiydim, zamanla bu yönümü törpüledim. Hak hukuk peşinde bir tiptim bu özelliğimi de yavaş yavaş kontrol altına almaya çalışıyorum. Bunlar belki bir insanda olması gereken normal karakter özellikleri ama bir yandan da kendinden çok şey götüren, hırpalayan, yoran şeyler. Bunlarla ilgili harekete geçmeden önce üzerine iyice kafa yormak ve öyle uygulamaya koymak gerektiğini düşünüyorum. Sayabileceğim spesifik karakter özelliklerim dışında yediğime, içtiğime ve uykuma dikkat etmemek beni yoruyor ama bir yandan da doğa ve spora olan sevgim durumu dengeliyor.

Yoğun set programından vakit buldukça kafa boşaltmak adına neler yapıyorsun?
Sen böyle söyleyince aklıma iki türlü dinlenme geliyor. Biri fiziki; bu sırada hiçbir şey yapmadan koltukta saatlerce oturabilirim mesela. Diğeri de ruhsal veya beyinsel olarak yaptıklarım yani; yelken yapmak ve ormanda yolun nerede biteceğini bilmeden 3-4 saat yürümek.

Cool ve özgür ruhunu yansıtan bir stilin var. Tarzını oluştururken etraftan ya da bir bilirkişiden fikir aldın mı?
(Gülüyor) Tek başıma aldığım kıyafetlerin çoğunu giymiyorum ve inan bu çok sık başıma geliyor. Özellikle ayakkabı ve mont alışverişlerinde bir fikre mutlaka ihtiyaç duyarım. Gardrobumda her çeşit stili yansıtan kıyafetlere rastlayabilirsiniz; Slimfit de giyerim, bol R&B tarzı da. Spor da giyerim, klasik de… Beni tek tip bir tarza birinmüş olarak göremezsiniz ama hiç düşünmeden ‘kışın bot ve jean forever’ diyebilirim.
Kadınların yakın markajındasın, oyunculuk gibi görünür olduğun bir alanla bu durum iyice ayyuka çıkmıştır herhalde. Sen nasıl kadınlardan hoşlanıyorsun?
Ben fiziksel özellikleri pek önemsemem, bütüne bakarım. Kadının duruşuna, vücut diline, yürüyüşüne, konuşmasına, bakışına ve en önemlisi de doğal olup olmadığına bakarım.

12.12.14_bestyle_03_0221
Şu sıralar hayatındaki önceliğin nedir?
Üç kere gerçek anlamda ölümden döndüm, ikisi son iki senede gerçekleşti. Şu an çok şükür sapasağlamım. 2015’le beraber düzenli bir hayat yaşamayı istiyorum, açıkçası son senelerde biraz dağıldım. 3-4 yıldır Yalova civarlarında bir çiftlik hayalim var ve iyice buna kanalize olmuş durumdayım. Çiftlikte meyve sebze yetiştirmek istiyorum ve bunun bana iyi geleceğini biliyorum.

Son projen Gönül İşleri dizisinden söz edelim mi?
Gönül İşleri dizisinde çok iyi bir ekiple çalışıyorum. Kemal adında bir komiseri canlandırıyorum. Kız kardeşinin intiharına sebep olan, birçok kadını kandıran bir kişiyi biraz da kendi metodlarıyla yakalamaya çalışan bir komiser Kemal. Daha önce hiç böyle bir karaktere hayat vermemiştim, benim için değişik ve heyecanlı bir deneyim oldu. Elimden geldiğince projenin, rolümün tadını çıkartıyorum.