HAFTANIN YENİLERİ

Yeni bir hafta sonuna daha kucak açarken sanat dünyasında ne gibi gelişmeler olmuş, yeni çıkan kitaplar, filmler neler ? Gelin birlikte keşfedelim.

Demet Varlı

Vizyona girenler

hesapta-ask-yakinda-sinemalarda-128

HESAPTA AŞK

Sosyal medyanın insan ilişkilerine olan etkisi bu nedenle değişen aile ve arkadaşlık ilişkilerini eğlenceli bir dille konu alan “Hesapta Aşk” eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir gençlik filmi. Kadrosunda Meriç Aral, Ferhan Şensoy, Fırat Altunmeşe ve Burak Tozkoparan’ın yer aldığı filmin yönetmeni Gönenç Uyanık.

 

 

the-danish-girl-eddie-redmayne

 

 

 

DANİMARKALI KIZ (THE DANISH GIRL)

Oscar’ın iddialı adaylarından biri olan filmin baş rolünü geçen senenin “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne sahip olan  Eddie Redmayne’nin üstlendiği filmin yönetmeni Tom Hooper. Tarihin ilk transeksüel i olan Lili Elbe’nin hayatını ve evliliğini konu alan filmde Eddie Renmayne’e Alicia Vikander eşlik ediyor.

 

 

 

Yeni çıkan kitaplarrenkliruyalaroteli-579x834

RENKLİ RÜYALAR OTELİ

“Kendisinden saklanmaktan vazgeçip sahte bir ahlakın ahlaksızlığından kaçan kadınlar için bir cesaret kılavuzu.” 

Yazar Esra Baran yeni çıkan kitabını bu cümleyle anlatıyor. Nihan’nın hayata karşı duruşunu düşüncelerini en içten şekilde aktırdığı bu roman kendi dünyanızın sınırlarını yeniden çizmeniz için size ilham verecek.
0000000681694-1

BOYNUMDA BİR DİZE İNCİ

Anılarla sarmalanmış kırılma anlarının, hayatla karşılaşılan her seferinde yeniden yaratıldığı öyküler, Reyhan Yıldırım’ın usta kaleminden döküldüğünde, görüntüleriyle bile bildik, tanıdık olmaktan çıkıp özelleşiyor. Özel insanların, özel mekânların, özel anların, tüm bunların özel öykülerinin tanığı olup çıkıyoruz, her şeyin ‘sıradanlaştırıldığı’ günümüzde. O zaman anlıyoruz ki, Reyhan Yıldırım tam zamanında gelmiş dünyamıza. Okudukça, susadığınızı hissedeceksiniz…(Tanıtım bülteninden)

 

 

Yeni çıkan DVD’ler

0000000676074-1

MARSLI

New York Times’ın çok satanlar listesinde bir numara olmuş kitaptan beyaz perdeye uyarlanan etkileyici performansıyla bu sene Oscar’a aday gösterilen Matt Damon’ın başrolünde yer aldığı Marslı filmi bilim kurgunun yanı sıra insanın inancının değerini anlatan bir film.

 

0000000677484-1

AMY

Efsane ingiliz şarkıcı Amy Winehouse’un ani ölümünden sonra hayatını beyaz perdeye yansıtan filmde müzik dünyasının nadir yeteneklerinden olan Amy’nin karmaşık hayatı ve iç dünyası anlatılıyor. Amy  Winehouse hayranlarının keyifle izleyeceği bir belgesel.

 

 

 

 

Sergiler

GÖR/BAK/DENİZ

20150602_a82c89f7-7c91-4169-b4d9-23df5de5ee11

10. yılı için Pera Müzesi’nin tarihi cephesine yerleştirilmek üzere tasarlanan gör/bak/deniz, izleyicileri tanıdık bir mekânı yeni bir mercekle tekrar incelemeye davet ediyor. Sanatçıların mercekleri oyunbazca kullanımı, Pera Müzesi’nin İstanbul’un kültürel manzarasına katkısını geleceğe odaklanmış bir gözle kutlarken, zaman ve mekan algısını da değiştiriyor. Bu sıra dışı deneyimi yaşamak için bu hafta sonu Pera Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.5 Haziran’dan beri sergilenen bu projenin son günü 14 Şubat.