HAFİF BİR YAZ İÇİN YEMEK ÖNERİLERİ

Yazın temposuna ayak uydurmak, bedenimizi ve ruhumuzu sağlıklı tutmakla başlar. Düzenli bir uykudan sonra bedenimizi ve ruhumuzu en iyi besleyen şey; tabiki yemek seçimlerimiz. Yedikten sonra uykumuzu getiren, içindeki yağdan ötürü sıcak havalarda vücudumuzu yoran ‘ağır yemeklere elveda’ diyerek ‘hafif yaz yemekleri’ni kucaklıyoruz. İştahımızı kabartan bu kısa yolculuğa başlayalım.

KİM DEMİŞ PİZZA HAMURDAN YAPILIR DİYE ? KARŞINIZDA ‘KARPUZ PİZZA’!  

Kaloriyi, hamuru, porsiyon derdini unutun. Önceden soğuttuğunuz karpuzun ortasından kalın bir dilim çıkartın. Servis tabağına aldığınız dilimi, pizza keser gibi sekize bölün ve karpuzun vazgeçilmezi beyaz peyniri (dilerseniz nane ile) karpuz dilimlerine serpiştirin. Yemek hazır!

karpuz pizza

KARACİĞERİN SELAMI VAR: ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR

Doğanın en samimi renkleriyle gözümüzü süsleyen enginar, içerdiği vitamin ve minerallerle sağlığımızın dostu sebzelerin başında geliyor. Midemizi dezenfekte eden ve sindirimi kolaylaştıran enginar; yaz için en ideal yemeklerden, üstelik kalp dostu. Zeytinyağlıları seviyoruz.

enginar

SERİN SULARA DALIŞ: SOMON

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin, soğuk sularda yetişen somon balığı yaz sofralarının olmazsa olmazlarından. Yağlı bir balık olduğu için somonunuzu zeytin yağı, limon suyu, defne yağı veya kuru baharatlarla hafifletebilirsiniz.

somon

BİRAZ KABAK TADI LÜTFEN: FIRINDA KABAK MÜCVERİ

Günün her öğününde tercih edilebilecek ara öğün görünümlü bir ana öğün diyebiliriz. Kabağın sevgilisi dereotunu da eksik etmiyoruz kabak mücverimizi yaparken. Bir de fırında pişiriyorsak, yemeye doymayız.

firinda-kabak-mucveri

HER MEVSİMİN VAZGEÇİLMEZİ: TAVUKLU SALATA

Tavuklu salata hepimizin sıkça tercih ettiği doyurucu bir salata türü, kendisi yaz aylarında da bize eşlik ediyor. Taze yeşilliklerle tavuğunuzu buluştururken zeytinyağını unutmuyorsanız, tabağı nızı bitirmeden masadan kalkmanız imkansız gibi.

tavuklu salata