Doğa tutkunları ‘Dünya, Yeniden’ dedi

Doğa tutkunları ‘Dünya, Yeniden’ dedi

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), WWF işbirliğiyle hazırlanan Netflix orijinal belgesel serisi “Gezegenimiz”in (Our Planet) lansmanı vesilesiyle önceki akşam özel bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar’ın moderatörlüğünde “Dünya, Yeniden” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelin konuşmacıları arasında; alanında uluslararası başarılara imza atan serbest dalışçı Şahika Ercümen, kamuoyunda doğa koruma bilinci oluşturulmasında önemli katkıları olan gazeteci Güven İslamoğlu, doğa bilimci Prof. Dr. Nüzhet Dalfes ve 11 yaşındaki iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu yer aldı. Kanyon Cinemaximum’un mekân sponsoru olduğu etkinlik, “Gezegenimiz” belgesel serisinden özel bir kolaj gösterimiyle devam etti.

Doğa tutkunlarını buluşturan etkinliğin açış konuşmasını yapan WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“2018 Yaşayan Gezegen Raporu’muza göre, dünyamızda son 44 yılda canlı popülasyonu %60 azaldı. İklim değişikliğinin sonuçlarını artık ülkemizde de sıklıkla görmeye başladık. Ülkemiz geçen yıl boyunca kullanacağı kaynakları henüz yedinci ayda tüketti ve geri kalan beş ayda bu yılın kaynaklarından yemeye başladı. Her sene 8 milyon ton plastik okyanuslarımıza ve denizlerimize karışıyor. Biliyorsunuz, plastik doğada 400 yıldan önce çözünmüyor. Yani, 1950’lerden başlayarak bugüne kadar üretilen plastikler şu an hâlâ yeryüzünde bir yerlerde. Bu gidişle 2050 yılında denizlerde balıktan daha çok plastik olacak. Biz insanlar mis gibi bir havayı solumak, pırıl pırıl akan nehirler görmek, sağlıklı gıdalar tüketmek istiyoruz. Öyleyse gelin doğa ve insanlık için yeni bir başlangıç yapalım. Bu başlangıcı yapmak birlikte mümkün.”

İş, sanat ve sivil toplum dünyasının yoğun ilgi gösterdiği geceye Gonca Vuslateri, Ece Uslu, Burcu Biricik, Emre Yetkin, Ceylan Çapa, Rahşan Gülşan, Sarp Can Köroğlu, Mert Yazıcıoğlu gibi pek çok isim katıldı.

WWF ve Netflix işbirliğiyle çekilen ‘Gezegenimiz’ belgeseli yayında!

 

“Yeryüzü” ve “Mavi Gezegen” belgesellerine de imza atmış olan yönetmen Alastair Fothergill ve yapım şirketi Silverback Films tarafından hazırlanan sekiz bölümlük “Gezegenimiz” belgesel serisi, 5 Nisan 2019 Cuma günü itibariyle Netflix’te yayına girdi.

Ünlü doğa bilimci Sir David Attenborough’un seslendirdiği “Gezegenimiz”, Kuzey Kutbu’nun uzak ve vahşi doğasından gizemli derin denizlere, Afrika’nın uçsuz bucaksız manzaralarından Güney Amerika’nın çok çeşitli ormanlarına kadar dünyanın dört bir yanındaki zengin habitat çeşitliliğine odaklanıyor. Evimiz dediğimiz gezegenimizin ender türlerini ve hassas habitatlarını sergilerken şaşırtıcı manzaraları hiç görülmemiş şekillerde sunmayı amaçlıyor.  Çekimleri dört yılda tamamlanan “Gezegenimiz”, en yeni çekim tekniklerinden 4K kamera teknolojisi ile çekildi. Çekimler, 600’den fazla üyesi bulunan bir ekip tarafından, üç bin beş yüz gün boyunca, bütün kıtaları kapsayacak şekilde, 50 ülkede gerçekleştirildi.

Belgeselle birlikte OurPlanet.com adlı web sitesi de erişime açıldı. Konuyla ilgili birçok online kaynağa erişim sağlayan sitede doğal kaynakların önemi ve insanların bu kaynakların ve biyoçeşitliliğin korunmasını desteklemek için bireysel olarak neler yapabilecekleri anlatılıyor.

WWF-Türkiye Hakkında:

WWF-Türkiye dünyanın en büyük, deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından WWF’in uluslararası ağının bir parçasıdır. Beş milyonu aşkın destekçiye ve 100’den fazla ülkede etkin bir küresel ağa sahip WWF’in misyonu; dünyanın biyolojik çeşitliliğini koruyarak, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayarak, kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik ederek gezegenimizin doğal çevresinin bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmaktır. www.wwf.org.tr

Burcu Biricik

Gonca Vuslateri

Şahika Ercümen

Aslı Pasinli&Uğur Bayar