D’Mixiologist

Eğlence insanlığın varoluşuna kadar uzanabilecek bir kültürdür. Her yaştan, her kültürden ve her sosyo- ekonomik gelir ve statü grubundan insan eğleniyor. Tabi ki eğlenme şekilleri farklılıklar gösteriyor, ancak gece hayatı ve içki bu kültürde önemli bir yer tutuyor.
Dünya’nın son on yılda yaşadığı baş döndürücü değişimden eğlence sektörünün de ciddi şekilde nasibini aldığını söylersek pek de yanılmış sayılmayız. Dünya’da çeşitlenen ve gittikçe bireyselleşen yaşam tarzı eğlence trendlerini etkiliyor. Böylece devamlı değişen ve ‘yeni’lenen eğilimler karşımıza çıkıyor. ‘Yeni’ye olan açlığımız ise bizi hemen ve bir o kadar da hızlı tüketime ve çok hızlı bir şekilde diğer bir yeniye geçişe sevk ediyor. Ülkemizde özellikle son yıllarda artan tüketim çılgınlığı gece hayatında da kendini göstermekte. Bu yıl ortalarında yayımlanan ve Türkiye’nin ilk kültür, sanat ve eğlence trendleri araştırması olan URU Group’un, Bahçeşehir Üniversitesi Kreatif Endüstriler Merkezi (BAUKEM) ile birlikte çalışarak gerçekleştirdiği araştırma, bu konuda çok çarpıcı tespitler ortaya koymakta. Araştırmadan çıkan ilk ve en önemli sonuç, eğlence anlayışımızın büyük ölçüde değiştiği şeklinde. Bahçeşehir Üniversitesi Kreatif Endüstriler Merkezi (BAUKEM) Direktör Yardımcısı Volkan Aytar’ın bu konudaki tespitinin altını çizmek istiyorum; “Yaşam tarzlarının değişimi, farklı müzik tercihlerine ve eğlence anlayışlarına yönelik alternatiflerin artmasına sebep oluyor. Sonuçlar, insanların kendilerini daha ‘özel’ ve ‘biricik’ hissettikleri mekânlara yöneldiğini ve özel deneyimler yaşamak istediklerini göstermekte. Günümüz yaşamının bir parçası haline gelen sanal dünya ve sosyal medya kullanımının insanları ‘içeriye’ çektiği iddia ediliyor. Fakat araştırma gösteriyor ki, ‘interaktiviteyi’ ve ‘deneyim ekonomisini’ ön plana çıkaran eğlence mekânları ve formları başarıyı yakalıyor.” Aytar tespitlerine şöyle devam ediyor; “İnsanlar sanal dünyada haberleşiyor, eğlenmek için ise hala gerçek mekân ve insanlara ihtiyaç duyuyor. Eğlence mekânları da o sanallığı, farklı deneyim hissini ve interaktiviteyi vermeye çalıştıkları ölçüde başarılı oluyor” diyor ve ekliyor, “İnsanların sanal dünya ile sokaktaki eğlence hayatlarını birleştirdiklerini tespit ettik. Tüketici farklı ve bütün bir deneyim yaşamak ve interaktif olarak kendisinin de eğlencede yer aldığını görmek istiyor”.
Görüldüğü üzere sürekli değişen, yenilenen ve yeninin arandığı bir eğlence anlayışı günümüze hâkim durumda. Değişimi görebilen, hissedebilen, önceden algılayabilen girişimcilerin ayakta kaldığı, diğerlerinin ise unutulup gittiği bir eğlence hayatının içinde yaşıyoruz hepimiz.
Biraz akademik bir girişten sonra son yıllarda Dünya’da yükselen içki trendlerinden bahsedelim. Melez içki (Hybrid Booze) olarak tabir edilen içkiler çok revaçta. Gece Kulübü ortamlarını hedefleyen bu içkiler arasında votka ve şarap, rom ve tekila, konyak ve köpüklü şarap karışımlarını sayabiliriz. Bunun yanında önceden hazırlanıp şişelenmiş kokteyller (barmenlerin zamandan kazanmasını sağlayan en büyük yardımcılardan)  ve aromalı viskiler de popülerliğini sürdürmekteler. İçki genelde gece tüketilen bir sıvı olmakla birlikte eğer gündüz veya akşamüstü tüketmek istiyorsanız doğrudan tekila, viski veya votkaya yönelmek yerine bu içkiler ile hazırlanmış hafif kokteylleri seçmenizi tavsiye ediyorum.
Barlar ve kulüpler insanların bir hayli sosyalleştiği ortamlar. Haliyle insanlar kendilerini fark ettirmek, dikkat çekmek veya birilerini etkilemek isteyebiliyor. Geçenlerde bir arkadaşım sordu: ‘Barda birini etkilemek için neler yapmalıyım?’ diye. Herkesin zevkleri ve renkleri farklı ama bazı davranışların da etki uyandırdığı bir gerçek. Bu hususta yorumu sizlere bırakarak şunları önerebilirim:
1. İyi bir bahşiş bırakın: Aşırı verin demiyorum ama cimri de davranmayın.
2. Kalabalık bir barda garsonun dikkatini çekmeyi başarabilirseniz, masadaki diğer arkadaşlarınız için de içki söyleyin: İçki isteyip garsonun dikkatini çekemeyen arkadaşlarınızın takdirlerini almış olursunuz.
3. Garsonu ‘cool’ bir şekilde çağırın: Parmak şaklatmak veya gereksiz lakaplar ile seslenmek pek hoş karşılanmayabilir.
4. Eğer boşta bir bar taburesi görmeyi başarırsanız, önce ona teklif edin.
5. Seksi bulduğunuz bir barmene arkadaşlarınız yanında asılmayın.
6. Telefonunuzu mümkün olduğunca az kullanmaya özen gösterin.
7. Eğer tuvalet her iki cins için ortak ise bayanlara sıranızı verebilirsiniz.
8. Sek bir viski ısmarlayın: Cinsiyetiniz ne olursa olsun bu tür içkiler sizi çekici kılar.
9. İçki içerken limitinizi bilin: Kimse aşırı içip kontrolünü kaybeden birini çekici bulmaz.
10. Barda birine içki ısmarlamak istemeniz doğaldır. Ancak diğer turu kendi ısmarlamak isterse, engel olmayın.
Herkes iyi bir içkiden hoş tat alır. Peki, eğer bir içki olsaydınız, hangisi olurdunuz? Geçenlerde denk geldiğim güzel bir quiz. Siz de hangi içki olduğunuzu merak ediyorsanız kendinizi bir test edin derim: http://www.quizrocket.com/what-drink-quiz.
Bol eğlence ve dostlarla beraber içilen sofralar hayatınızdan eksik olmasın. Herkese selamlar…

DENİZ GÜNSEREN