CUMA İLHAMI: FRANSIZ STİLİ

Lou Doillon, Brigitte Bardot, Jane Birkin, Audrey Tautou, Caroline de Maigret, Clémence Poésie ve daha birçok Fransız kadın dünyada stilleriyle kendilerinden bahsettirmeyi başardı. Onların cool ve kendine has tavırlarına hayran olduğumuz bir sır değil. Peki Fransız kadınlarını bu kadar özel kılan ne?

Melis Kayahan

İmza Görünüm
Kendinizle bağdaşan bir stil kodu oluşturmalısınız. Bu belki şapka, saat gibi özel bir aksesuar belki ceketlerinizi farklı bir şekilde giymek olabilir. Fransız modaseverler kendilerine has bir imza görünüm yaratıp ona bağlı kalıyorlar.

caroline-de-maigret-1-596x894
Caroline de Maigret

Doğallık
Sokak stillerine baktığımızda Fransız kadınlarının genellikle yataktan kalkmış gibi görünen dağınık saçlar ve yok gibi bir makyajla Paris sokaklarında arz-ı endam ettiklerini görüyoruz.  Sizde bu çabasız görünüm için saçlarınızı deniz tuzu spreylerinden yardım alarak şekillendirebilirsiniz. Makyaj konusunda ise abartıya kaçmamak adına BB krem, lipstick ve rimel üçlüsünden şaşmamanızı öneririz.

96e6253f6f580bc2ef4928f1255bd812
Lou Doillon

Sadelik
Abartıdan kaçının. Hiçbir Fransız kadını sokakta 15 cm’lik topuklularla ya da karmaşık göz yoran desenlerle göremezsiniz. Stilinizi mümkün olduğunca minimal tutun, kilit parçalara yönelerek onu öne çıkartın.

Audrey-Tautou-dans-Casse-tete-chinois-en-2013
Audrey Tautou

Umursamazlık
Başkalarının ne düşündüğünü boş verin! Fransız kadınlarının belki de bu kadar cool görünmelerini sağlayan en önemli etken umursamaz tavırları. O gün canınız ne giymek istiyorsa onu giyin ve çıkın! Lacivertle siyah olmaz, o eteğe bu üst yakışmaz diye düşünmeyin. Sokaktakilerin bakışlarına aldırmadan başınıza güzel bir şapka kondurmayı unutmayın. Tamam belki Şanzelize’de bir cafede elimizde kahvemizle oturma imkanımız yok ama kendimizi her yerde Fransız hissetmemiz mümkün!

Clemence Poesy6
Clémence Poésie