Bu Yaz Saçlara Elveda!

Yaz kapımıza gelmişken biz kadınlar hemen ufak bir bakıma gireriz; o hiç veremediğimiz 3 kg ile savaşımız, cilt, el, ayak bakımı derken kendimizi kaybediyoruz. Özellikle bu ay değinmek istediğim nokta saçlar. Artık upuzun Rapunzel saçlarınızla vedalaşın vakti! Senenin trendine uygun olmayan beline kadar saç, çok sıradan ve demode bir tarz halini aldı.

Günümüz trendi; seksi kadının yanı sıra kendi ayakları üzerinde duran, güçlü ve aynı zamanda çabasızca cool bir hava barındıran kadın imajıdır. Bunu da belinize kadar uzanan saçlarla sağlayabilmek gittikçe zorlaşıyor.

Günümüz saç modasına uygun olarak omuzlardaki kısalık çok ideal bir boydur. Tabiki burada en önemli vurgulanması gereken nokta, yüz şeklidir. Örneğin kalp şeklinde bir yüz hattına sahip iseniz; alnınızdaki açıklığı eşitlemek adına yandan perçem ya da kahkül kullanabilirsiniz. Yüzünüz uzunsa daha çok kıvırcık veya dalgalı modeller kullanmak o uzunluğu kırmak açısından daha doğru olacaktır.

Uzun saç kullanmasını önerebileceğim tek yüz şekli ters üçgen dediğimiz çene sivri alın geniş olan yüz şeklidir. Bu boy da minimum çeneyi geçen bir uzunlukta olması gereklidir ki çenenin sivriliğini törpülesin.

Yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar ise; yüz hatlarını biraz uzatmak ve keskinleştirmek için saçı ortadan ikiye ayırarak kullanabilirsiniz. Ayrıca elmacık kemikleriniz hizasında salınacak perçemler de yüzünüzü nispeten daha uzun gösterecektir.

Kare yüz hatlarına sahip olanlar, keskin hatlı olan bu şekli biraz ovalleştirmek için bob tarzı ve küt saç modelleri ideal olacaktır.

Son olarak en şanslı yüz şeklinden bahsetmeden geçmek olmaz; oval. Hemen hemen her saç tarzını çok rahat taşıyabilecek bir yüz şeklidir. Eğer oval bir yüzünüz varsa bu fırsatı iyi değerlendirin ve her sezona yeni bir saçla giriş yapın derim.

Hadi bu yaz çok uzatmayın ve tatilin keyfini çıkarın!

Ebru Oran