bu kadar acımasız mıyız ?

Moda sektörünün acımasızlığı her daim konuşulan bir konu iken her yaptığı olaylı bir hal alan Cara Delevigne 23 yaşında modelliği bırakınca arka tarafta tekrardan konuşulmaya başlandı…

Fatma Evren

İnsanın fiziki koşullarını zorlayan standartlar, özellikle kadınların üzerinde oluşturulan baskılar sonucu bozulan psikolojiler, ruh sağlığını kaybedenlerin yanında beden sağlığından da olan anaroksiyaya yakalanan genç kızlar… Listeyi uzatmak bu kadar basitken aslında uzatmak istemiyorz fakat bir yandan da suçu sektörümüzde aramıyor değiliz. Kate Moss’lu yıllarda daha da düz hale gelen model bedenleri etkisini yıl geçtikçe arttırıp daha da belirsiz hatlar yerini almaya başladı. Bir yandan sağlıklı beslenmeye çalışan bir nesil olmaya çalışırken dünyanın ekolojik durumu buna müsaade etmemeye başladı derken vücutlar selülit vs. gibi vücut deformasyonları ile doldu.

Karl Lagarfeld gibi bir isimin defalarca baş modeli olan, en başarılı markalar ile iş birliği yapan hatta birkaç sezon üst üste tekrar markanın yüzü olan Cara Delevigne bile kendisinde en güvenmediği yeri olarak vücudunu göstermiş, altı yıl gibi bir sürede çok fazla yıprandığı için mesleği bırakma kararı almış. Sayısız kapak kızı, sayısız baş modellik derken aslında yükselirken azalmış. Cara kariyenin başı denebilecek bir dönemde modelliği bırakma kararı almış.

 

cara-delevingne-topshop-photoshoot-spring-2015-01

Sokakların sevilen ismi Cara modelliği bıraksa da muhtemelen gündemden düşmemeye devam edecektir.

Biz de bu noktada biraz daha düşünmeye devam edip size de önce sağlık sonra güzellik hatırlatması yapmadan geçmeyelim. Sağlıklı yiyecekler ile beslendiğiniz spor yaptığınız sürece vücudunuz yeterince az deforme olacaktır. Herkesin kusurları olduğu gibi kendinizi onlarla sevmeye, onların sizin özel birer parçanız, diğerlerinden farklılaştığınız noktalarınız olduğu kanısına varmaktan çekinmeyin.

Moda sektörüne ve dikte ettiklerinde de çok fazla kulak asmayın!