Boomroom Röportaj

aksak3

Pekmez Boz mimarlık nasıl ortaya çıktı?
Biz Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğrencilik yıllarında tanıştık. Tüm okul yıllarımız boyunca ilerde beraber bir şey yapacağımızı hayal ettik. 12 yıla yakın farklı mimari ofislerde çalıştıktan sonra, büyük bir proje için bir araya geldik ve 2010’da Pekmez+Boz ‘u kurduk.
Sizin yaptığınız işi ev detoxu olarak adlandıracak olursak, bir günde evin içine girip akşama kadar birçok şeyi değiştiriyor, yepyeni bir enerji veriyorsunuz. Konseptinizi tam olarak anlatır mısınız?
BoomRoom® çağımızın hızlı yaşantısına uyum sağlayan çok pratik, hızlı, zevkli ve heyecanlı bir projedir. Dekorasyonun yenilenmesi , sıfırdan dekorasyon, ya da detox gibi farklı talep ve isteklere hizmet verebilen bu projemizde, önce karşılıklı bir görüşme yapar, sizler ve mekan hakkındaki her türlü detaylı bilgiyi toplarız. Verilen bilgiler ve bütçe doğrultusunda, tasarım, özel imalatlar ve alışverişe başlarız. Yaklaşık 1 hafta- 10 gün süren bu ön çalışma sonrasında ev sahibine uygun bir BoomRoom® günü belirlenir. Mekana sabah girip, öğleden sonra taze çiçekleri, mumları, müziği ve bizim imzamız olan hoş kokusuyla bambaşka bir atmosferle teslim ederiz. Her türlü dağınıklık, negatif enerji, beğenilmeyen tüm unsurlar pratik, uygun ve hoş fikirlerle uzaklaştırılır ve mekan sahibinin istediği şekilde, verdiği bütçe sınırları içinde kalınarak teslim edilir. Ev sahibi bu hizmet sonunda istediğini satın alır, istemediklerini eleyebilir. BoomRoom® evinize yepyeni bir enerji, tasarım ve tazelik verir. Bu bir patlama, heyecan , tek günde evinize ve kendinize hediye edebileceğiniz en güzel hediyedir!

duek1
Sabah girip ev sahibi eve dönene kadar, değiştirilmesi istenen alanda yepyeni bir dünya yaratıyorsunuz. Peki beğenilmeyen noktalar olduğu zaman ya da bütçenin dışına taşılması gibi durumlarda nasıl bir yol izliyorsunuz?
Açıkçası çok fazla olmuyor, mekanı çok detaylı dantel işler gibi değerlendiriyoruz ve her noktayı harmoni içinde oluşturmaya çalışıyoruz ki, ev sahibi hiçbirini çıkarmak eklemek istemiyor. Ama gün sonu immobil şeyler – duvar kağıdı, duvarın ayna kaplanması, kanepe kumaşı vs gibi kalemler hariç, mekana konulan her şeyi iade etme hakkına sahip evsahibi. İstediklerini seçiyor, istemediklerini iade verebiliyor. Duvar kağıdı, ayna, kanepe kumaşı gibi kalemler için de zaten , buralara müdahale için imzalı ön onay alıyoruz.
İlk projenizden bugüne kadar kaç proje tamamladınız?
Ortaklığımızın başında normal mimarlık servisi veriyorduk, bu dönemde 30‘a yakın proje yaptık, Boomroom geçen mayıs ayı başladı. Her hafta bir tane yapmaya çalışıyoruz. Yine 20’ye yakın oldu.

kohen1

Sadece ev mi, yoksa ofis de dahil oldu mu alanınıza?
Henüz ofis için bir Boomroom talebi gelmedi ama bizim için fark etmiyor, mekan – bütçe ve 1 hafta, 10 gün verilmesi yeterli.
BoomRoom’un hedef kitlesi evlerine zaman ayıramayan ve negatif enerjiden kurtulmak isteyen bir kitle mi? Çünkü sizin projelerinizi incelediğimde, genelde daha soft, daha az eşya, minimal ve ne kadar az o kadar iyi felsefesi görüyorum.
Her proje, her ev sahibi, her talep çok farklı. Kimi yeni taşınmış oluyor bomboş evi dolduruyoruz, kimi aynen dediğiniz gibi çok yoğun çalışıyor, sabah çıkıp akşam geldiğinde senelerdir yapmak istediği şeyleri mimarı bir servis alarak 1 günde yapabilmiş oluyor, kimileri çok zevkli ama bir araya getiremiyor, kimileri bu konulara hiç ilgili değil tamamen bize bırakıyor. Hepsinde konsept aynı.
Enerjiyi arttırmak için önce kalabalıktan mı kurtulmak gerekiyor?
Tam olarak öyle denemez, durağan kullanılmayan bir dağınıklık tabi ki negatif enerji verir, ama illa boş dingin bir ev enerjik demek değil. Harmoni ve uyum içinde yaratılan kalabalık bazen inanılmaz sıcak bir enerji veriyor.

meyzi1

Peki size ulaşıldıktan sonra nasıl bir süreç başlıyor? Bütçeyi, renk skalasını ve konsepti karşı taraf mı belirliyor? Yoksa her şey sizin ellerinize mi emanet?
Ön görüşme yapıyoruz, sonra biz verilen harcama bütçesine göre değişmeyen fix mimarı hizmet teklifimizi veriyoruz, onaylanırsa çok kapsamlı bir anket doldurtuyoruz, ev sahibi, zevkleri, hayali hakkında her şeyi bu anketle öğreniyoruz. Arkasından kendisi bir harcama bütçesi veriyor ve gerisi bize ait. 1 hafta sonra; sürpriz…
Yaptığınız evlerde eski eşyaların hepsini yenileriyle mi değiştiriyorsunuz, yoksa tasarım alanına yönelip eski eşyalarla oynayıp, yeniden yorumladığınız da oluyor mu?
En büyük meziyetlerimizden biri mevcut mobilyaların baştan yaratmak olabilir. Genelde verilen bütçelerin de içinde kalmak adına ev sahibinin her şeyini kullanmaya çalışıyoruz. Ne konsollardan orta sehpa, ne tv ünitelerinden yatak odası şifonyerleri yaratılıyor inanamazsınız… Gerekirse de yeni mobilyalar getiriyoruz ve mekanda deniyoruz.

photo 5
Evlerde enerjiyi artırmak için ne tarz eşyalar ve mobilyalar kullanılmalı, hangi renklere ağırlık verilmeli?
Renk skalası sonsuz, hepsinin yeri bizde ayrı. Ama en önemlisi köyü ve açık renklerin dengesini iyi sağlamak ve tabi ki mekanı ısıtmak için aksesuar yastık ve bazen ana mobilyalarda sıcak renkler kullanmak. Mekanda ev dükkanlarından takım oturma yemek grupları kullanmasınlar, bir çaba karakter olduğu hissedilsin. Ayna, duvar kağıdı, değişik doku ve malzemelerin bir arada kullanılması her zaman mekanı sıcak gösterir.