BİR KADIN 1 ERKEK OMUZ OMUZA 8 MART’A DESTEK VERDİ

BİR KADIN 1 ERKEK OMUZ OMUZA 8 MART’A DESTEK VERDİ

 MASLAK 1453’TE KADINLAR GÜNÜ’NE ÖZEL SERGİ

 

‘Maslak 1453 Event Hall’, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ için çok özel bir etkinlik hazırladı ve Avusturya’nın kuraldışı Gauguin’i Schanitta Şant Miksch ve Karadeniz’li ressam Adil Salih’in eserlerini ‘Bir Kadın 1 Erkek Omuz Omuza’ adlı sergide buluşturdu. Mart ayının sonuna kadar 12:00-19:00 saatlerinde sanatseverleri ağırlayacak olan serginin açılış kokteyli ise aralarında Ali Ağaoğlu, Ayten Alpar, Rose Kar, Tamer Levent ve İlkim Karaca gibi iş dünyası ile sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimlerini bir araya getirdi.

Davetliler ile tek tek ilgilenen ve eserleri hakkında bilgi veren Schanitta Şant Miksch, ‘Benim için sanat sessizliğin somut biçimi. Saldırgan çizgiler, göz kamaştırıcı renklerin hücumu ve sanatsal serbestlik duygusu. Mesele doğayı kopyalamak değil, duyguları ifade etmek. şeklinde konuştu.

Schanitta ŞantMiksch Hakkında:

Schanitta Şant Miksch’in spontan bir enerjiyle yaratıcılığa yönelişi çocukluk yıllarına uzanıyor. Kendisini hep resimle ifade etti. İstanbul’da Kristin Saleri ile başlayan sanatsal çalışmalarına Viyana Güzel Sanatlar da Prof.Anton Lehmden ile devam etti. Çok sayıda yurt içi ve yurt dışı kişisel ve karma sergileri oldu. Renk ve formu ustaca kullanmasının yanı sıra içinde hissettiği dünyayı sakral bir gizemlilikle tuallerine yansıtmaktadır. Yaratıcılık onun için gerekliliktir, hep olmalıdır… Var olabilmesi, kendisi olabilmesi için.

Schanitta Şant Miksch için sanat, sessizliğin somut biçimi… Saldırgan çizgiler, göz kamaştırıcı renklerin hücumu ve sanatsal serbestlik duygusu… Mesele doğayı kopyalamak değil, duyguları ifade etmek…Mark Rothko gibi resimler “drama” ve resmin içindeki formlar da “oyuncu”… Sanatsal yaratımlarını duygusal ifadenin aracı ve dolayısıyla sanatsal özgürlüğün kendisi olarak ifade ediyor.

Adil Salih Hakkında:

Trabzon’da doğdu. İlk kişisel sergisini 1983’te lise öğrencisiyken Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açtı. Köln Akademisi’ne konuk öğrenci oldu ve Avrupa ülkeleri müzelerinde araştırma ve incelemelerde bulundu.

Yaptığı her resmin bir hikayesi vardır. İzleyiciyi, çocukluğunun geçtiği Karadeniz yaylalarına götürür

Türkiye’ye döndükten sonra Trabzon Belediyesi M. Koloğlu Kültür Merkezi’ni yönetti. Genç kuşak sanatçılarını bir araya getiren sergiler organize etti. Nedim Gürsel, Levent Karataş, Oğuz Özdem ve Ekrem Kahraman’ın kitaplarını resimledi.

2009 yılında Mustafa Köz ile birlikte “Yazıtlar” isimli bir çalışmaya imza attı. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan sanatçının yapıtları yurt içinde ve yurt dışında özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Sanatçı 29 kişisel sergi açmıştır. Birçok karma sergide ve sanat fuarlarında yer almıştır.

Ali Ağoğlu&Tamer Levent&Schanitta ŞantMiksch

Ayten Alpar

Deniz Güler

İlkim Karaca

Nursen&Baha Ugan

Rose Kar

Selin Kar Yılmaz