BİR GÜN HIZ BENİ ÖLDÜRÜRSE, AĞLAMAYIN ÇÜNKÜ BEN O ANDA GÜLÜMSÜYOR OLACAĞIM…

 

BİR GÜN HIZ BENİ ÖLDÜRÜRSE, AĞLAMAYIN ÇÜNKÜ BEN O ANDA GÜLÜMSÜYOR OLACAĞIM…

Paul Walker

 

Henüz 40 yaşında genç ve başarılı bir oyuncuydu… Hız ve araba tutkusu onu sevenlerinden ayırmaya yetmedi… Başarılı geçmişi ve sempatik tavırları ile her zaman anılacak…

 

 

Paul Walker, 1973 doğumlu Amerikalı Sinema Oyuncusudur. Eskiden modellik yapan aktör 2001 yapımı “Hızlı ve Öfkeli” diğer adı ile “Fast and Furious” filminde canlandırdığı polis memuru Brian O’Conner rolüyle üne kavuştu.

 

Paul William Walker IV, emekli kanalizasyon müteahhiti Paul William Walker III ile eski model Cherly Crabtree'nin çocukları olarak 12 Eylül1973'de Glendale, Kaliforniya'da dünyaya geldi. Büyükbabası William Walker (diğer adıyla 'Irish' Billy Walker) Pearl Harbor baskınından kurtulanlardan biriydi ve aynı zamanda da donanmanın orta siklet boks şampiyonuydu. Dedesi ise II. Dünya Savaşı'nda General Patton'ın komutasında İtalya'nın istilası sırasında bir tank müfrezesini kumanda etti. Kendisinden küçük Caleb ve Cody adında iki erkek kardeşi ve Ashlie adında bir kız kardeşi olan Walker, Ahir Zaman Azizi olarak Mormon Mezhebi'ne mensup muhafazakar bir ailede yetişti.

Glendale'de büyüyen Walker, ilk önce Alfred Nobel Okulu'na ardından Foreman Lisesi'ne devam etti. 1991'de mezun olmasının ardından birkaç kolejlerde deniz biyolojisi okudu.

1980'lerin sonunda modelliğe başlayan Paul Walker, oyunculuk kariyerine, içlerinde Monster In The Closet (1987) ve Tammy and the T-Rex'in (1994) bulunduğu düşük bütçeli B sınıfı filmlerle başladı. 1993 yılında pembe dizi The Young and The Restless'da (Yalan Rüzgarı) kısa bir süre rol aldı. 1998'de oynadığı ve alaycı eleştiriler alan Meet the Deedles'daki rolüyle ilk kez geniş bir kitleye ulaştı. Ardından Reese Witherspoon'la oynadığı ve lise takımında oynayan bir basketbolcuyu canlandırdığı Pleasentville filmi ile iyi karşılandı. 1999-2001 yılları arasında ise genç izleyiciye hitabeden Sh'es All That ve Varsity Blue gibi filmlerde oynadı.

2001 yılında Vin Diesel'le birlikte başrolünde oynadığı Fast and the Furious (Hızlı ve Öfkeli) filmiyle müthiş bir çıkış yakalayan Walker, bu filmin ardından birçok aksiyon macera filminde oynadı. Walker aynı zamanda devam filmi 2 Fast 2 Furious'da (2003) da rol aldı.

Şubat 2001'de MostBeautifulMan.com tarafından ayın en güzel erkeği seçilen Walker, 2002 yılında People Dergisi tarafından Dünyanın En Güzel 50 İnsanı arasında yer aldı.

2006 yılında aksiyon filmi Running Scared ve Antartika'da çekilen macera filmi Eight Below filmlerinde oynadı. Aynı zamanda bir aile filmi olan Disney yapımı Eight Below, gösterime girdiği ilk dört gün içinde 24 milyon dolardan fazla gişe hasılatı yaptı. Ondan önce rol aldığı Timeline ve Into The Blue adlı filmleri kötü eleştirilen Walker, bu filmde oldukça beğenildi ve olumlu yorumlar aldı. Running Scared filmindeki rolü yönetmen Wayne Cramer'e göre, Walker'ın şimdiye kadar oynadığı roller arasında kendi kişiliğine en yakın olan roldü.

Santa Barbara, Kaliforniya'daki Huntington Plajı'nda yaşayan ve surf yapmaktan hoşlanan Walker'ın, eski kız arkadaşından annesiyle birlikte Hawaii'de yaşayan Meadow Rain (28 ocak 1999) isimli bir kızı var. Brazilya Jujitsusu yapan Walker'ın bir av köpeği, bir Chesapeake Bay köpeği ve kovboy adında bir de atı var.

Yıldız oyuncu Paul Walker arkadaşının kullandığı son model Porsche Carrera GT marka arabayla Los Angeles yakınlarında 30 Kasım 2013 tarihinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Walker’ın ölüm haberi Hollywood'ta şok etkisi yaratırken tüm hayranlarını da üzüntüye boğdu.  Cenaze töreni Walker'in öldüğü yerde gerçekleşti. 

2001’den bu yana 5 farklı ‘Hızlı ve Öfkeli’ filminde boy gösteren başarılı aktör, dünya çapında tanınan serinin bugünlerde çekilmekte olan 7'nci filminde de rol alıyordu. Hızlı ve Öfkeli’nin 7'sinin çekimlerine ABD’deki Şükran Günü tatili sebebiyle ara verilmişti.

Şimdi filmin devam çekimleri nasıl olacak merak konusu…

 

Nur Khasawneh Çitköylü