BETA YENİ HAN’DA DÜNYA ÇAY GÜNÜ DAVETİ SOSYETE BETA YENİ HAN’DA BİR ARAYA GELDİ

Beta Çay, 15 Aralık Dünya Çay Günü’nü Beta Yeni Han’da özel bir davetle kutladı. Davetliler, Osmanlı döneminden kalan Beta Yeni Han’ın etkileyici tarihi atmosferinde oldukça keyifli dakikalar geçirdi.

 

Dünya’nın önde gelen çay firmalarından Beta Çay, 15 Aralık Dünya Çay Günü için Beta Yeni Han’da özel bir kahvaltı daveti düzenledi. Davetliler, kahvaltının keyfini çıkardıktan sonra Beta Çay’ın dünya çay çeşitlerini barındırdığı özel bir workshop’a katıldı. Beta Yeni Han’ı dolaşarak tarihi dokusunu inceleyen davetliler keyifli bir gün geçirdi. Davete cemiyet hayatının önde gelen isimleri katıldı. Davete Aslı Hünel, Arzu Kunt, Nuray Fenercioğlu, Begüm Özer, Petek Ertüre, Gülay Kamaz, Elif İnci Aras, Zeynep Toker, Narin Akçelik, Reyhan İpekel gibi isimler katıldı.

 

Beta Yeni Han Hakkında :

İstanbul Eminönü’nün mimari ve görsel zarafetini uluslararası boyutta sergileyen, Osmanlı döneminden kalan görkemli yapının, günümüzün çağdaş dinamizmiyle kusursuz bir şekilde renovasyonu ile bugün önemli bir tarihi mirasın devamlılığı sağlanıyor. Renovasyon kapsamında hanı en yeni, en üstün teknik alt yapıyla donatan Beta Gıda, tüm restorasyon sürecini Eminönü’ndeki hanların, var olunan hanın tarihi ve kültürel yapısını araştırarak, aslına sadık kalarak yürüttü. Tahtakale Mahallesi’nde yer alan Han, o dönemde Tahmis adı ile anılan tek han olup İstanbul’da kahvenin ilk işlendiği, depolandığı, kavrulduğu, öğütüldüğü ve satıldığı yer olarak bilinmektedir. Kahvenin kavrulduğu ve öğütüldüğü bu alan halen Han içerisindeki İstanbul’un eski yer altı tünellerinden birinin içerisinde yer almaktadır.

 

Beta Çay Hakkında :

Beta Çay, 1978 yılında Adana’da kurulmuştur. Türkiye’ye ithal çayı getiren ilk firma olan Beta Gıda,
Türk tüketicisini farklı bir damak tadıyla tanıştırmıştır. 1987’de ilk çay ithalatını yaptıktan sonra 1994’de Orta Asya pazarına girip, 2010 yılında da Irak ile Ortadoğu pazarına giriş yapmıştır. Trabzon’ da bir çay işleme tesisi bulunan , dünya çay borsalarında en yüksek alımları yapan firmalar arasında yer alan , Siyah Çay’dan Beyaz Çay’a, Oolong Çay’ından Nar Çay’ına kadar 500’e yakın çay çeşidini tüketicilere ulaştıran  Beta Çay 2014 yılında Euromonitor verilerine göre dünyanın 12. Çay  firması  olmuştur. Türkiye’de sektördeki ilk ARGE merkezini oluşturan Beta Gıda bugün Azerbeycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Rusya ve Irak gibi ülkelerde markalarıyla pazarın en büyük oyuncusudur.  Amerika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa pazarında ise büyümeye devam etmektedir. 2018 yılında Beta Tea House açılışı ile dünya çaylarını özel sunumlarla birleştirerek müşteri deneyim noktalarını hayata geçirmiştir.