BAŞAK CANKEŞ

Son zamanlarda dünya markalarıyla aynı kulvarda ”arzu nesnesi” yaratma yolunda emin adımlarla ilerleyen yetenekli genç kadınlardan Başak Cankeş’i hem yakından tanıyalım hem de tasarımları kadar dikkat çeken kişisel stilini mercek altına alalım istedik.

Röportaj : Fatma Evren

Seni tanıyabilir miyiz?
Ben Başak Cankeş. Bashaque’s Alaçatı’nın yaratıcısıyım. Aynı zamanda Rabia Turgay ile birlikte kurduğumuz Marble&Co. markasının ortağıyım. İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü’nden mezun olup iki yıl İstanbul’da çalıştıktan sonra kendi yolumda ilerleme kararı aldım. Özellikle de desen tasarımı en zevk alarak yaptığım işlerden biri. Alaçatı’da yaşıyorum.

Markanın felsefesi nedir?
Bashaque’s Alaçatı, bir konsept mağaza olarak tüm bu işi gerçekten başarıyla yapan tasarımcıların buluştuğu adres. Felsefesi ise güzel giyinen ve giyinmek isteyen kadının zamanını tek bir mekana odaklayarak ne kadar fazla farklı tarz yaratabileceğini kanıtlamak üzerine kurulu. Aynı zamanda modanın bir sanat dalı olduğunu haykıran parçalar bu dükkanın olmazsa olmazı. Tüm tasarımcılarımı buna göre seçiyorum.

Kişisel stilini nasıl yorumluyorsun?
Şık/Bohem gibi bir durum galiba. Alaçatı’da sörfçü kimliğim ağır basıyor. Şaşırıp dükkana crocslarımla gelebiliyorum.

ERC_3169

Anahtar parçaların nelerdir, ne olmadan asla dışarı çıkmazsın?
Ayak bileğimdeki ip halhal dışında herhangi bir olmazsa olmazım yok. Giymekten en çok haz aldığım şey crop toplar ve yüksek belli pantolonlar. Şimdi şallara takmış durumdayım. Uzun şalları farklı bağlama yöntemiyle yüksek belli şalvar yapıp giyiyorum ama bu durumu şehirde uygulamak istemem. Sanırım yaşadığım yer çok hit parçaları kaldırmıyor. Şehirde ise deri giymeyi seviyorum.

Günlük hayatında giyinirken nereden/nelerden ilham alırsın?
Canım ne istiyorsa onu giyiyorum. Önce renk kombinasyonunu sonra modeli seçerim. Etrafta çok başarılı kombin örnekleri görmediğim için sosyal medyadaki fikirler daha ilham verici olabiliyor. Heykellerden ilham alıp tamamen yalın giyinmek isterdim ama hayallerle gerçekler çok birbirini tutmuyor sanırım.

En favori makyaj malzemen nedir?
Eyeliner

Sence en ikonik tasarımın hangisi?
Ysl’in ilk kadın pantolonunu yapması ve Hüseyin Çağlayan’ın tüm fikirleri.

Senin de bir stil ikonun var mı?
Ece Sükan bence kusursuz giyiniyor.

Yeni sezonda alınacaklar listende neler var?
Uzun deri ceket, yüksek bel kaşmir pantolon, kısa dar kazak, at kılı Superga ve desenli kışlık kısa elbiseler.

Tasarımlarını yaparken nelerden ilham alırsın?
Kalıplarda mimari yapılardan etkileniyorum. Gaudi en şaşırtıcı bulduğum mimar. Birde tuval üzerinde gördüğüm eserler beni çok etkiler. Farklı kumaşlardan bembeyaz bir koleksiyon yapıp sadece el boyaması desen kullanmak en sevdiğim şey.

Farklı materyal kullanmayı sever misin tasarımlarını yaparken?
Çok. Özellikle okuldayken çok rahattım. Tuval bezi ve mastikten elbise yapmıştım. Mezun olduktan sonra bir Başak Cankeş koleksiyonunda siyah kapı silikonu ve organzeyi birleştirdim. Gerçekten farklı bir görüntü elde ettim. Deri gibi oldu. Sonra yün ipliğini keçe iğneleriyle organzeye işlediğim bir koleksiyonum vardı. Genelde saçma gelen şeyler çok güzel sonuçlar doğuruyor inancındayım.

ERC_3220

Bashaques markasını nasıl bir kadın taşımalı?
Gülüşü en büyük aksesuarı olan, cool, az konuşan, çalışkan ve seyahat eden.. Mental derinliği olan kadını zaten giydiklerinden anlarsınız.

Yeni sezonda markada göreceğimiz son yenilikler neler olacak?
Çok farklı desenler ve malzemeler göreceksiniz. Marble&co. erkek line yakında bitiyor. Erkek gömleğinde çok yalın desen ve kalıplar ön planda. Bashaques biraz daha özgür ve çılgın.

Marka’nın en akılda kalıcı özelliği bana göre baskıları, sence de öyle mi?
Evet çünkü sanatçılara karşı bir hayranlığım söz konusu. Yaptığım her işte imza olarak desenimi kullanmam gerektiğine inanıyorum. Tek renk parçaları en çok gömlek ve deride seviyorum.

Markanla aynı isimi taşıyan bir de konsept butiğin var, hangi markaları bünyende bulunduruyorsun, bu markaları seçerken nelere dikkat ediyorsun?
Söylediğim gibi hep bir sanatsal yanı yada akıllıca tasarlanmış farklı şekillerde giyilebilirliği olması benim için en önemli nokta. Bunun dışında Alaçatı mağazayı oluştururken İzmirli’nin daha zor ulaşabildiği Türk modasının başarılı tasarımcılarını bir araya getirmek istedim. Raisa&Vanessa, Zeynep Tosun, Ayşen Armağan, Özlem Ahıakın, Eda Güngör, Ojarna gibi markalar hem İstanbul’da beğenip dokunamayanlar için hem de Alaçatı’daki çizgiyi biraz daha yukarı çekmek açısından gerekliydi diye düşünüyorum.

Bashaques markasını başka nerelerde bulabiliriz?
Şimdilik Alaçatı’dan çıkmaması gerekiyor. İkinci sezona hazırlanıyoruz. Siparişler için info@bashaques.com ve bashaques_conceptstore_alacati instagram adresinden bize ulaşabilirler.