Ayşe Tolga – Hareket etmenin 6 faydası

Herkese Merhaba;

Nisan ayı benim için hep canlanmanın, neşenin, güzel heyecanların sembolü olmuştur.

İyi bir metabolizma dengesinde kalmanız, uzun vadede kilo vermenin önemli bir bölümünü oluşturacak. Bir şey yemeden geçirilen bir gecenin akabinde vücudunuz hafif bir oruç durumuna geçmekte. Ancak bu süreyi bir sonraki güne, öğle yemeğine kadar uzattığınızda yaklaşık 18 saatlik bir açlık söz konusu olacak. Metabolizma kıtlık bilincine göre ayarlandığı için, depola emrini verecek vücuda. Sabah eğer enerjinizi daha fazla yakmanızı sağlayacak fiziksel bir aktivite yapmıyorsanız vücudunuz elinde olan her şeyi depolamakla meşgul olacak. Sağlıklı ve iyi bir kahvaltı ettiğinizde ise metabolizmanızı hızlandıracak ve daha iyi çalışmasını sağlayacaksınız.Yani kahvaltı atlayarak değil, öğle yemeğinde daha küçük bir porsiyon yemeniz daha uygun olacak. Araştırmalar, beslenme alışkanlıklarına düzenli kahvaltıyı ekleyenlerin kilo verme oranlarını %80 olarak gösteriyor.

Kahvaltı Enerjini Yükseltir

Yine araştırmalar gösteriyor ki, sabah iyi kahvaltı eden çocuklarda daha az yorgunluk ve zihinsel ajitasyon görülüyor. Testlerinde daha başarılılar, ve dikkatlerini daha uzun verebiliyorlar.Aynı durum yetişkinler içinde geçerli. Kahvaltı ettiğinizde bütün gün daha aktif, enerji seviyeniz daha yüksek olacak ve daha fazla kalori yakma imkanı sağlayacak.Kendinizi koşuya çıkacak gibi enerjik hissedeceksiniz. Tabii burada kahvaltınızda ne yediğiniz ayrı bir önem taşıyor.

Kahvaltıda Ne Yediğin Çok Önemli..

Kahvaltıda yediğiniz gıdaların cinsi de kilo vermenizde etkili. Doğru seçilmiş, besleyici ve enerji verici gıdalar sizi hem tüm sabah tok tutar, hem de sonrasında karşınıza çıkan atıştırmalıklara saldırmamanızı sağlar.

Tam proteinler burada devreye girer.Yumurta, tuzsuz lor peyniri, hindi füme bunlara örnek. Tam buğday ekmeği, kinoa, yulaf ezmesi, müsli, granola yanında meyvelerle kabulumuz. Haşlanmış yumurta ve yanında yulaf ezmesini nasıl pişireceğinizi merak ediyorsanız, youtube kanalımda yulaf ezmesi (sütle pişirilmiş tarifi -tariflerimin altında) tarifi bulunmakta.Tam protein ve kompleks karbonhidratlar yani yağı düşük ve GE(Glisemikendeksi) öğünler sizi hemen acıktırmayacak.

Beyaz un’dan yapılmış pankekler, suni tatlandırıcılı mısır gevrekleri, beyaz un’dan yapılmış börek, poğaça ve benzeri gıdalar kan şekeri dengenizi bozar. Yağda kızartılmış yumurta, salam veya sucuk ise yüksek kalorili olduğu için kilo almanızı sağlar. Kilo vermek istiyorsan bunlardan uzak dur…

Peki ya hareket..

 Hareket etmenin 6 Faydası

Hepimiz güne çok daha hareketli, canlı ve zinde başlamak isteriz değil  mi? Yataktan kalktıktan sonar birgün öncesinin belkide zihnimizde olan olumsuz etkilerini bir an önce atabilmek en büyük isteğimizdir. Yenilenmek, yeni güne heyecan duymak.Tüm bu olumlu hisleri duymak aslında spor ile aramızda sarsılmaz bir ilişki oluşturmaktan geçiyor. Günün ilk ışıklarında uyku mahmurluğunu bir an önce üzerimizden atmak ve önümüzdeki uzun güne meydan okumak.

Hadi gelin tüm bu saydıklarımızı yani güne sporla başlamayı istiyorsanız neler yapmanız gerektiğine birlikte bakalım.

  • Kararlı Olmalısın

Spora başlamanın aslında 1 numaralı kuralı spora başlamayı gerçekten istemek, yani kararlı olmaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca odaklanmalı ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirmekte kararlı olmalısınız. Sporu yapmış olmak için yapmamalı tadını çıkarmayı bilmelisiniz.

  • Uykundan Feragat Etmeyi Öğrenmelisin

Güne sporla başlamaktan bahsediyorum .Tabii ki bir çoğumuzun çalıştığını ve güne başlama saatimizin çok erken saatler olduğu aşikâr. O yüzden sabahları günün spor vaktini kaçırmamamız için birazda uykumuzdan feragat etmeyi bilmeliyiz. Yine bu anlamda kendi hayatımızdaki bazı dengeleri olumlu anlamda değiştirmeliyiz.

  • Koşu Yapmanın Dayanılmaz Keyfine Varmalısın

Sabahları yapılacak en iyi sporların başında koşmak gelir.Güne sporla başlamanın en keyifli yollarından biridir sabah koşusu. Müziğimizi yanımıza alır, belki bir sahil kenarında, belki ıssız bir parkurda, belkide şehrin telaşı arasında koşarak güne başlamak, gerçek bir hazdır. Mutlaka denemelisin. Unutma en önemlisi de keyif aldığın sporu yapmak. Evde egzersiz rutinlerinden daha çok keyif alıyorsan, yürüyüş yapmayı seviyorsan, onu yap.Yeter ki hareket et!

  • Beslenme Şeklini ve Saatlerini Ayarlamalısın

Spor yapmanın temeli çok iyi bir beslenme düzenini oturtmaktan geçer, bunu asla unutmamalıyız. Bu yüzden, mutlaka çok sağlam bir beslenme düzenine sahip olmalıyız.

Birçoğumuz spordan hemen önce veya spor biter bitmez yemek yeme hatasında bulunur. Mümkün olduğunca saat aralıkları ile beslenmemizi düzenlemeliyiz. Örneğin, sabahları koşumuza başlamadan 1 saat önce oldukça hafif bir kahvaltı ile güne başlayabiliriz. Eğer kahvaltıyı spor sonrasına bırakacaksak, yine egzersizimizin bitişinden en az bir saat sonra çok ağır olmayan besinleri tercih etmeliyiz. Duş alarak ve günlük programınızı kontrol ederek zaman geçirebilir, ardından kahvaltı edebilirsiniz.

  • Egzersiz Tiplerini Yenilemelisin

Sabah koşusunun keyfinden bahsettik. Her sabah koşu yapmak, sporu monotonlaştırabilir. Zaman zaman egzersiz tiplerimizi de yenilemeliyiz. Örneğin; sabahları yapacağımız pilates, yoga gibi rahatlatıcı egzersizler hem sizleri canlandıracak, hem de hayatınıza yenilik katacaktır.

  • Vücudunun Güzelleştiğinin Farkına Varmalısın

Spor yapmanın vücudumuz üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı bir gerçek. Eğer aksatmadan belirli periyodik aralıklarla sporu hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, spor düzeninizi aynı zamanda sağlıklı bir beslenme programı ile desteklerseniz, bir süre sonra bedeninizdeki güzelliğe de tanıklık edebilirsiniz.

Bütünsel sağlığa giden yolda, beslenmeden spora, güzellikten yogaya iyi yaşama ait aradığınız daha fazla pratik bilgileri isterseniz kitabım İyilik Sende’yi okumanız, benim size İyi Yaşam önerimdir.

Sportif günler dilerim.