Ayasofya’nın Fenomen Kedisi Gli

Eski ABD Başkanı Obama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fotoğraf karesine girmesiyle tanıdığımız Ayasofya Müzesi’nin şaşı kedisi Gli’nin dünyanın dört bir yanından takipçileri var.

İstanbul’un en ünlü mimari yapılarından olan Ayasofya, her gün dünyanın en uç noktalarından gelen turistleri ağırlayıp kendine hayran bırakıyor. Fakat turistlerin başka bir ilgi odağı daha var: kedi Gli.

Gli 15 yaşında dişi bir tekir, doğma büyüme Ayasofya’da yaşıyor. Müzeyi bekçi gibi yabancı kedilerden koruyor ve gelen misafirlere sevgi saçıyor. Kendisinin 13 bin takipçili bir Instagram hesabı bile var. Her gün onlarca insan Gli ile çekildiği fotoğraflara ‘hagiasophiacat’ hesabını etiketliyor. Gli ayrıca müzenin eski başkanı Prof. Dr. Haluk Dursun’un 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti sırasında yazdığı ‘Ayasofya Kültür Envanteri’ kitabında da yer alıyor.

Şaşı Olduğu İçin İsmini Gli Koymuşlar

Müzenin müdür yardımcısı Dr. Defne Bali, sevimli kedinin isim hikayesini şöyle anlatıyor: “Gli’nin gözleri doğduğundan beri şaşı. Görevliler, bebekken tüyleri gri olduğu için adını Gri koymak istemiş, ama sonra şaşı olduğu için espri olsun diye Gri’yi Gli yapmışlar.”

Gli oldukça şanslı bir kedi. Bu kadar seveni olmasının ve köklü bir tarihin içinde yaşıyor olmasının yanı sıra ölümden son anda kurtarılmış. Hikayesi de oldukça ilginç.

Az Kalsın Yemek Oluyordu

Yıllar önce Koreli bir turist Gli’yi çantasının içine koyarken güvenlik görevlilerine yakalanmış ve turist kedinin çok lezzetli göründüğünü, onu yemek için çantasına koyduğunu söylemiş. Bu olaydan sonra müzedeki kedilere de tarihi eserler kadar dikkat edilmesi gerektiği fark edilmiş.

Hem tarihi bir gezi yapmak hem de Gli’yi görmek isterseniz yaz aylarında müzenin içindeki mermer küplerin üzerinde, kış aylarında da mihrabın önündeki spot ışıklarının dibinde kardeşi Kızım’la beraber ısınırken kendisini bulabilirsiniz.