AŞKIM KAPIŞMAK

Aşk ne kadar güçlü bir kelime. Yakalanması zor ama yaşanması gereken bir duygu. Aşkım ise sevginin en büyük ifadelerinden biri. Hayatımıza hızlı bir giriş yapan Aşkım isimli biri var. Aşkım Kapışmak bu dünyaya özel olarak yaratıcı güç tarafından getirilmiş, seçilmiş biri. Davranış Bilimleri Uzmanı. Kendinizi ona emanet edebilir ve bambaşka biri olabilirsiniz. Çok içten, anlayışlı, duru ve doğru biri. Hem televizyon dünyasının bir yıldızı, hem de tiyatro sahnelerinde yer alıyor. Çok yönlü biri, oldukça yetenekli, kendi değerinin farkında, insanlara da tam olarak bunu öğretiyor. Kendi gücünün farkında olmak, birey olmak, sen olmak. Yakından tanımanızı şiddetle öneririm. Hem bir dost, hem bir danışman, hem de müthiş bir insanla tanışmış olacaksınız. Hayatınız değişecek, dünyaya bakışınız, bu karmaşanın, kapışmanın içinde kendinize yeni bir yol açacaksınız. Ne dersiniz?

Röportaj: Mukaddes Kaya Güney

Tam olarak ne iş yaptığınızı nasıl tanımlayabilirsiniz?
Bireysel ve kurumsal danışmanlık hizmeti veren bir merkezim var. Alanım gereği psikolojik danışmanlık yapıyorum. Bireyler ve çiftler; özgüven, iletişim çatışmaları, ilişki problemleri, depresyon, hedef ve kariyer gelişimleri ile ilgili destek almaya gelirler. Kurumsal olarak işletmelere iletişim danışmanlığı, liderlik, stres, vizyon, takım çalışması vb. alanlarda eğitim ve seminer desteği veriyoruz.

Adınız- soyadınız evrenden gelen bir karmamı sizce?
Adımı rahmetli anneannem koymuş. “Aşkım olsun, herkes onu sevsin” demiş. Soyadımın orijinali “Kapışmaz” nüfus memuru “Z” harfini “ K” yapınca ortaya karışık “Aşkım Kapışmak” çıkmış. Nerede çatışma, kapışma orada ben.

Beden dili tam olarak ne anlatır, Türklerin en belirgin özellikleri nelerdir?
Duygu ve düşüncelerimizi saklayamadığımız yer, beden dili. İletişimin kendisini konuşmak sanıyoruz. Ama ağzımızla yaptığımız en iyi şey genelde düşüncelerimizi saklamak. Beden dili saklamıyor. Analiz yapmayı öğrendiğimizde karşımızdakinin duygularını okumaya başlıyoruz.
2013-2014 te Yargıtay ve Danıştay’da iletişim danışmanlığı yaptım. Suçlu analizinde micro ve macro beden dilini çalıştık. Şu an Maltepe Cezaevi’nde mahkumlarla çalışma ve analizler yapıyorum. Emniyette polislere şirketlerde yöneticilere beden dili ve etkili iletişim eğitimi veriyorum. En çok da siyasilerle çalışıyorum. HSYK ve siyasi eğitimlerde karşısındakini etkilemek yalan söyleyip söylemediğini anlamak, empati ve hızlı ikna için beden dilini bilmek şart.
Türkler duygularını saklayamıyor, mimik ve el, kol hareketlerimiz çok fazla. Çoğunlukla olduğu gibi değil, olmak istedikleri kişinin beden dilini kullanıyorlar. Mutlu değiller ama mutluymuş gibi, sakin değiller ama sakinmiş gibi, pozitif değiller ama pozitifmiş gibi davranıyorlar. İyi poz veriyoruz ama pozdaki gibi mutlu olduğumuzu düşünmüyorum.

AŞKIMIN BEDEN DİLİ ÖN

Televizyonda programlar yapıyorsunuz, sırada nasıl bir proje var?
İlk olarak 2012 Türkmax’ta hafta içi her gün “Buyrun Paylaşalım” adlı programı hazırlayıp sundum. Psikoloji, kişisel gelişim içerikli, içinde skeç ve soruların olduğu bir programdı. O yıl yaz sezonunda Star TV’ de Ayşe Özyılmazel ve Alişan’ın hafta içi programlarında Cuma günleri İletişim köşesini hazırlayıp sundum. Evlilik ve ilişkiler üzerine sunumlar yaptım. 2014’te Show Tv’de hafta içi her gün Yeni 1 Gün adlı magazin ve aktüel programını sunduk. Simge Fıstıkoğlu ve İpek Durkal ile. Her gün hayata dair bir konu anlatıp, dramasını yaptım. Sosyal medya ve telefon ile soru cevap şeklinde devam ettik. Bu sezon daha imza atmadım, görüşme aşamasındayız. İnşallah bir TV kanalında hafta içi her gün kuşak programında olacağım.

Ya tiyatro, aynı zamanda oyuncusunuz anlatır mısınız?
Behzat Uygur ve Süheyl Uygur ile geçen sene tanıştık. Bana çok güzel bir proje ile geldiler. Yaptığım stand-upları bildikleri için ilişkilerle ilgili bir tiyatro oyunu sahnelemek istediler. Çok heyecanlandım. Yazım aşamasını üstlendim. 3/2 si bitti gibi. Bu yaz provalara başlamak istiyoruz. Kadın-erkek dünyasını anlatan üç kişilik bir oyun olacak. Tahmin ettiğim kadarı ile Ekim ayında gala ve turnesine başlayacağız.

BKM ve Deniz Akkaya ile yollarınız nasıl birleşti?
BKM Mutfak’ ta geçen bir sene boyunca “İlişkiler Komedisi” adlı stand-up gösterim vardı. Hobi olarak başladım. Yüksek bir geri bildirim alınca BKM ve ben çok mutlu olduk. İş ve sanat dünyası izlemeye gelmeye başlayınca benimde motivasyonum arttı. Bu sene stand-up içine Deniz Akkaya’yı da dahil ettik. İstedik ki canlandırdığımız kadın Deniz olsun. Deniz ile dostluğumuzu sahneye taşıyıp bir karı kocanın ilişki evrelerini BKM’de sahneleyeceğiz.

Kaç tane kitabınız var, yazdıklarınızla neler anlatıyorsunuz ?
7-8 kitap oldu, 9. ise sırada, geliyor.
“Hangi Anne Hangi Babasınız” ile Anne Baba tutumları, huzurlu aile olma yollarını irdeledim.
“Kadınlar Sağdan Erkekler Soldan” ile ilişkileri, farkındalıkları, çözüm yollarını irdeledim.
“Beni Benimle Aldatır mısın?” ile aldatmaya kalem açtık.
“Küçük Mutluluklar Kitabı” ile bireysel sıkıntıları çözmenin yollarına baktık.
“Aşkımın Beden Dili” kitabı ile aşık olduğunda beden dili, karşı cinse bakış ve yaklaşım hakkında tüyolar verdik.
“Terzi” ilk roman deneyimim. Gerçek bir hayatı romanlaştırdım. Taciz, ensest üzerine yazılan etkili bir roman oldu.
“Carpe Diem” ile anı yaşayıp, kalmanın ve geçmişten kurtulmanın yollarına değindim.
“Dolce Vita” ile de bu senin hayatın, kontrolü eline al dedim. Şimdi 9. yolda, o da sürpriz olsun.

KADINLAR SAĞDAN ERKEKLER SOLDAN

Kadın-erkek bir arada nasıl mutlu olurlar?
Bir kadın ile bir erkeğin mutlu olabilmeleri için, kişisel hayatlarında mutlu olabilmeleri için, kişisel hayatlarında mutlu olmayı başarabilmiş olmaları şarttır. İlişki ve evlilik mutluluk getirmez. Birey tek başına iken sağlam kişilik, pozitiflik, stresle mücadele, sorumluluk bilincine sahipse evlensin. İki mutsuz insanı ilişki mutlu etmiyor. Çünkü ilişki başında maskeler devreye giriyor. Heyecan azalınca gerçek kimlikle ortaya çıkıyor. Önce kendini tanı, kendini bul, sonra ilişkiye gir. Herkes idealindeki eşi arıyor. Peki sen onun ideali misin?

Aşk nedir size göre, tanımlanabilir bir şey midir?
Artık aşk yok şehvet var. Ülke olarak aşkı öldüreli yıllar oldu. Beden aşkı, ruhsal aşk diye aşamaları vardı. Önce ruhlar kaynaşır, zamanı gelince bedenler aşk yaşardı. Yani ruh bedene zemin hazırlayan bir süreçti. Şimdi bedenler o kadar çabuk sık sevişiyor ki ruhlar aşk yaşayamıyor. Çoğu yalnız ve çok ilgili, önüne gelenle ilişkiyi aşk zannediyorlar. Ruhsal aşk olmadıkça bedende psikoloji de hastalanmaya başlıyor.

Sizin aşk hayatınız nasıl gidiyor?
Karşı cins genelde özel hayatında benden çekinir. Her şeyi bilip, analiz etmemden korkuyorlar. Aslında özel hayatımda uzmanlık yapmıyorum. Eve iş getirmemek gibi bir şey. Kadınları iyi tanıdığımı düşünüyorum. Benim için cinsiyetten ziyade insani yanlar önemli. İnsanlık ölmedikçe cinsiyetler mutlu yaşayabiliyor. Sevgim hak edenindir, onunda sevgisini hak etmem gerekir. Bedelsiz, emeksiz sevgilere ihtiyacım yok. Dile dökmek yerine tavırla sergilemeyi severim.

Ünlülere danışmanlık yapıyorsunuz, zorlanıyor musunuz?
Sanat, siyaset ve cemiyet hayatındaki birçok isme danışmanlık yapıyorum. Zorlanmak diye bir süreç olmuyor. Çünkü bana gelen herkesin kimlikleri odanın dışında kalıyor. Ben kimsenin bilmediği derin ve özleriyle çalışıyorum. Bazen egoları kırmak zaman alabiliyor. O da her kişiliğin dinamiği aynı değil. İşim bu, gerçek kendiliği bulana kadar danışanla yolculuğa çıkıyoruz.