APARTMANDA LOFT HAVASI

Özellikle büyük şehirlerde küçük dairelere sıkışıp kalmaktan sıkılan günümüz insanının yeni gözdesi; duvarların kalktığı, ferah ve olabildiğince özgür loft mekanlar…

Melis Kayahan

1970’lerde özgür ruhlu Amerikalı sanatçıların yaşam alanı olarak tercih ettiği yüksek tavanlı, uzun pencereli eski fabrika, depo ve kullanılmayan binalar günümüzde farklılık arayanlara ilham kaynağı oluyor. Gerçek loft yapıların sayısı fazla olmasa da, bu stilden etkilenerek tasarlanan şehir evlerinin sayısı giderek artmakta…

Loft-Rio-02

Apartman dairenizde loft havası yaratmaya karar verdiyseniz ilk iş olarak bir duvarınızdan feragat ederek işe başlamanızı öneririz. Eşyalarınızın sayısı azaltın; boyutlarını büyütün, renk paletinizi maskülenleştirin ve retro/ vintage ürünler satan mağazalarda endüstriyel görünümlü aydınlatma ve mobilyalar arayın.

3

Ahşap, taş, tuğla ve cam gibi doğal malzemeleri kullanarak modernizmin içine sıcaklık katabilirsiniz. Beyaz yüzeyleri antik parçalarla birleştirin; ahşap kütüklerden mobilya olarak faydalanın, ayaklı lambalar edinin ve büyük avizeler asmayı unutmayın. Yeşil bitkilerde mekana canlılık katacaktır.

1

Yüksek tavan ve geniş pencereler olmazsa olmazlardan! Geniş pencerelerinizden baktığınızda şehir manzaranızı da görebiliyorsanız loft stilin bir parçası oldunuz demektir. Elinize kahvenizi alın ve manzaranın tadını çıkartın.