Altın Yunus Çeşme, Baküs Lounge’da Gaziantep Lezzetleri Gecesi

Ege Denizi’nin en güzel kıyısında yer alan Altın Yunus Çeşme, Baküs Luna Lounge’da gerçekleştirdiği Gaziantep Tadım Gecesi ile büyük beğeni topladı. Geceye katılanlar arasında Oya-Murat Toğolga, Yiğitcan-Bengü Türkeri, Orhan-Bahar Koral çifti ve Şef Fehmi Samancı, Şef Ali Ronay ve Şef Oytun Dağlı gibi isimler vardı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Mutfak Koordinatörlüğünü yürüten ve yine belediye tarafından kurulan Mutfak Sanatları Merkezi’nin işletmesini üstlenen Şef Doğa Çitçi’nin sunduğu Gaziantep gecesinde gastronomi dalında UNESCO’nun “Yaratıcı Şehirler Ağı”na giren ve dünya mutfakları sıralamasında sekizinciliği elde eden Gaziantep’in birbirinden eşsiz lezzetleri katılımcılara unutamayacakları bir gece yaşattı. Aynı zamanda Gaziantep Profesyonel Aşçılar ve İşletmeler Derneği (GAPDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) Yönetim Kurulu üyesi olan Şef Doğa Çitçi, mutfak kültürü ve yemekleriyle 2015’te gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na girerek adını dünyaya duyurmuştu.

Ege Denizi’nin en güzel kıyısında yer alan Altın Yunus Çeşme, 140.000 m2’lik bir alanda benzersiz 465 oda ve suitten oluşuyor. Misafirler altın kumsalı ve masmavi berrak denizi ile 250 metre uzunluğundaki mavi bayraklı plajda güneşlenebiliyor. Aynı zamanda tesisin 180 yat kapasiteli özel bir marinası bulunuyor.