OCAK KAPAK KIZI : NUR FETTAHOĞLU

Kırılacak Kadar Narin, “Acaba Daha Önce Tanıştık mı?” Diyeceğiniz Kadar Doğal ve Ailenizden Biriymiş Gibi Samimi!

RÖPORTAJ: MELİS CENANİ (meliscenani@gmail.com)

Projesi Hayat Yolunda dizisiyle doktor olarak ekranda izleyeceğimiz güzel oyuncu Nur Fettahoğlu hayatıyla ilgili doğrudan cümleler kurmaktan çekinmeyen samimi bir kadın. Son olarak ekranda uzun süreli başarılı proje Muhteşem Yüzyıl’da Mahidevran karakterine hayat veren başarılı isim, yukarıda söz ettiğim ‘içten’ özelliğiyle bir kadının dışarıdan gelen faktörlerle değişim gösteren evrelerinede bizzat tanıklık etmiş biri. Kalabalık bir ailede, özgür bir çocukluk geçiren Fettahoğlu belki de bu güzel yaşam koşullarının getirdiği özgüveni çocukluğundan itibaren üzerine adeta bir zırh olarak giymiş. Şahsen, magazin basınına defalarca maruz kalan bir kadın oyuncu olarak her defasında o zırhın kendisini koruduğunu düşünüyorum. İlkesi sadece işiyle gündeme gelmek olan Fettahoğlu, çocukluğundan bu yana içinde biriktirdiği ne varsa yakın çevresiyle an be an paylaşmayı seven biri. Editörden bir tavsiye; akrep kadınına izin verirseniz gerektiği zaman veya seçtiği anlarda kendi isteğiyle bunu izleyenleriyle de paylaşacaktır.

Bestyle_Nur 13610

Seninle röportaj yapmayalı epey oluyor Nur, şu aralar nasılsın?
Olgunum. Hayatımda hiç olmadığım kadar huzurluyum içimde. Yaşam yolculuğunun ve bu yolculukta nerede olduğunun bilincinde hisseden bir hal var üzerime sinen. Elini eteğini çekmiş, tamamlanmış değil de ‘temelini attın, şimdi ilerle’ diyen bir içgüdü, biraz yorgun ancak yine de heyecanlı. Dinlenmek, mümkünse uzaklara gitmek istiyorum. Bir süredir çok yoğun çalışmanın getirdiği yıpranmayı hissediyorum ve kendimi yeniden doldurabileceğim bir alan açmanın peşindeyim. Bu ara beni ben yapan pek çok şeyi askıya aldığımı bu nedenle sıkıştığımı hissediyorum, bu askıda kalma hali bitince rahatlayacağım.

Peki hayatının nasıl bir dönemindesin?
Ayakları, ruhu, beyni aynı yöne hareket eden. Tüm o kararsızlıkları geride bırakıp ilerlemeye hevesli, incinse de korkmadan incindiğinin üzerine giden, kırılsa da kırıklarını sarmak gerekiyorsa saran, yara bandını yırtıp atmak gerekiyorsa atan. Yolların çatallandığı yerlerde artık hangi kararı verirsem vereyim bu içimden gelen ve ondan yansıyan olacak, buna inanıyorum. O yüzden o anda içimden ne geliyorsa onu yapıyorum.

30’lu yaşlarda bir kadının hayatında neler değişiyor, biraz kendi deneyimlerinle yorumlayarak anlatabilir misin?
Artık büyüksün! Kendini daha iyi tanıyor, hayata dair olan bakışını daha net belirleyebiliyorsun. Zamanın sonsuz olmadığını, her şeyi aynı anda yapacak enerjinin olmadığını fark ettiğinde önceliklerini belirliyorsun ve örneğin dostlarınla, ailenle, sevdiklerinle daha çok vakit geçirmek istiyorsun. Toz pembe bulutu kaldırıp bakıyorsun hayata. Ama küçüksün de. Yine de o kız çocuğu hiç büyümeden içeride, kabuk değiştiriyor, üstüne başka kimlikler geliyor, başka kimseler oluyor, artık görüşünden daha uzakta kalıyor ama hep orada..

Muhteşem Yüzyıl dizisinde hayat verdiğin Mahidevran karakterinde bir kadının farklı dönemlerine tanıklık ettin. Kadınlarda farklı yaş dönemlerini bir oyuncu bakışıyla aktaracak olsan neler söylemek istersin?                                     Mahidevran, başka bir dönemin, bambaşka bir çevrenin kadını. Onun farklı dönemleri, yaşadığı olaylar ile şekilleniyor yaşından çok. Her zaman ağırbaşlı her zaman olgun bir kadın, yaşamı ilerledikçe zorluklarla yüzleşmesi gerektiğinden yıpranmışlık yapışıyor üzerine. Acıyı, öfkeyi, ihaneti, nefreti iliklerimde işleyecek kadar yoğunlaştım Mahidevran’da, bana öğrettiği ise, haftada altı gün içerisine girdiğim tüm bu ağır, zorlayıcı ruh hallerini gündelik hayatımdan uzak tutabilmek oldu en çok.

Bestyle_Nur 13997

Geriye dönüp baktığında hayatında ‘keşke’ dediğin bir şey var mı?
Hiç bir zaman keşke’lerim olmadı, hep sonuna kadar tüketip ondan sonra yeni bir şeye adım attım. İçimdeki akrep kadınına bağladığım bir tavır bu. Belki de tam da keşke dememek için her şeyi sonuna dek, yıprandığımı hissetsem de ısrar ederek yaşıyorum.

Peki hayatında ‘iyi ki’ dediğin şeyler neler?
İyi ki bu meslekteyim, iyi ki nefes alıyorum, iyi ki varım; sağlıklıyım, iyi ki bu aileye sahibim, iyi ki çok ‘iyi ki’lerim olabilecek bir yaşam bakışına ulaşabildim.

Oyunculuk senin için nasıl bir serüven oldu?
Hep içinde olan bir gücün, arzunun, yaşam amacının ortaya çıkması olarak gördüm oyunculuğu: Emekliyordum, yürümeye başladım ancak koşmam gerekiyor. Oyunculukta hedef yoktur, sonuna kadar, nereye giderse… Elbette içimdeki ‘gel-git’leri, ‘deli’likleri yansıtacak karakterler, başarılı projeler, yıllarca unutulmayacak yapımlarda yer almayı istiyorum, ama ‘kısmet’.

Nasıl birisin, seni yakından tanımayanlara biraz karakter özelliklerini anlatabilir misin?
Karşımdakiyle empati kurarken kendimi unutma huyumdan nefret ediyorum. Her zaman karşımdakini anlama konusunda içsel bir yatkınlığım oldu, bunu maddi-manevi olarak gösterdim de elimden geldiğince. Bu olumlu gördüğüm bir özellik, ancak enerjimi yerle bir edebilecek hale geliyor, bazense hal ve davranışlarımda istemediğim derecede kısıtlayıcı bir rol oynuyor ister istemez bu durum.

Kalabalık bir ailede büyüdüğünü biliyorum. Çocukluğun nasıl geçti?
‘Mutlu-delidolu-erkek çocuğu gibi’ bir çocukluğum vardı, üçü büyük biri küçük dört kardeşimle birlikte Komedi Dans Üçlüsü’nden Hisseli Harikalar Kumpanyası’na, oradan Madonna-Michael Jackson’a, ne varsa taklit ettiğimiz, kendi dünyalarımızı kurduğumuz, arada kırıp-yıktığımız ama annemin hoşgörüsü nedeniyle kısıtlandığımızı hissetmediğimiz… Sokağa da çıkan, evi sahneye de çeviren, masal dünyalarını kuran, hatırladığımda içime güç veren bir çocukluk dönemi. O dönemde oyuncu olmayı hayal ediyordum, şu an o hayallerimin tam da dibindeyim o yüzden mutlu hissediyorum kendimi.

Bestyle_Nur 13695

Modayla ilişkin nasıl?
İster istemez. İşimin, eğitimimin dahası yaşam tarzımın bir sonucu olarak. Açıkçası belirli bir tasarımcıyı değil de genel olarak eğilimleri takip etmeye çalışıyorum. Benim stilim ise; rahat&şehirli, bohem&şık kadın. Arada ‘cicisi bicisi’ olsa da yine de her şeyden önce rahat bir tarzım var.

Sen hem fiziki, hem de manevi olarak çok doğal bir kadınsın. Senin güzellik tanımında bu doğrultuda mı?
Güzellik; sadelik, olduğun gibi doğal olmak ve hakikat. Özün dışa yansıması benim için güzellik. Yapay ve sahte olan her şey, bir süre sonra yaldızı gidenler dahil çok uzak geliyor.

Karşı cinste ilk dikkatini çeken şey nedir?
Zihni, zekası ve hayata, insanlara yaklaşımı ilgimi çeker. Eğitici, öğretici, paylaşımcı ilişkiler bunu yürütebilecek belirli bir olgunluğa sahip olmayı da ekleyebilirim.

Peki bir erkeğin stilinde seni etkileyen ve iten şeyler nelerdir?
Spor salaş giyimi seviyorum. Belirli bir zevki gösteren, ancak bir ölçüde rahat ve iç dünyasını yansıtan seçimlerin bütünü çekici geliyor. Hakikat demiştik ya hani, burada da geçerli bu, olmadığı bir biçime girmeye çalışmış ise, eğreti duruyor ise itiyor.

Kendin hakkında, baktığımızda belki direct göremediğimiz birşeyler daha söyleyebilir misin?
Sanırım zaten gösterebileceklerimi ortaya koyuyorum. Çocukları çok sevdiğimi, aileme önem verdiğimi, oyunculuğun beni nasıl tamamladığını, yani hayatımda ne varsa onu zaten açıkta yaşıyorum. Gizli olan, gizli kalması gerekendir belki, ya da benim içimde de gizlidir.

Bestyle_Nur 14080