35. İstanbul Film Festivali

İstanbul’ yeniden sinemalı günler bekliyor. 35. yılında dünya sinemasının ve kült yapıtların en yenileri ve klasiklerini izleyiciyle  buluşturacak olan İstanbul Film Festivali 7-17 Nisan’da başlıyor.Yeni keşifler, başyapıtlar ve klasiklerle, Türk sineması da zengin programın parçası.

Festival programında 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alıyor. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşatacak.

Berlin Film Festivali’nde öne çıkan 5 film de Türkiye prömiyerlerini, İstanbul Film Festivali’nde yapacak.

Hail Caesar!

dsa

4 Oscar ödüllü usta yönetmenler Joel Coen ve Ethan Coen’lerin yazıp yönettiği Yüce Sezar!’ın başrollerinde George Clooney, Josh Brolin, Tilda Swinton, Scarlett Johansson, Channing Tatum, Jonah Hill, Ralph Fiennes, Frances McDormand oynuyor.

Denizdeki Ateş: Fuocoammare

211124.jpg-r_1920_1080-f_jpg-q_x-xxyxx

Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı kucaklayan Fuocoammare / Fire at Sea, Avrupa’nın sürekli göz ardı etmeye çalıştığı mülteci meselesine, İtalya’nınLampedusa Adası’ndaki hayatta kalma mücadelesine duygusal bir açıdan yaklaşarak bakıyor. Yönetmeni ise Gianfranco Rosi.

Inhebbek Hedi

hedi

Berlin’de iki ödül kazanan Inhebbek Hedi / Seni Seviyorum Hedi,  Mohamed Ben Attia’nın ilk uzun metrajlı filmi. Başrolündeki Majd Mastoura ‘En İyi Erkek Oyuncu’, yönetmeni de en iyi ‘En İyi İlk Film’ ödülünü kazandıran Inhebbek Hedi, Tunus’un Yasemin Devrimi’nin beş yıl sonrasında, Hedi adlı genç bir adamın, gelenekler, özgürlük ve aşk arasında bocalamasını anlatıyor.

L’avenir

l

Gümüş Ayı En İyi Yönetmen ödülünü kazanan filmde Isabelle Huppert, bir dizi talihsizlikle yaşamında yeni bir yön seçmek zorunda kalan bir profesörü canlandırıyor. Hayatındaki her taşın  yerine oturduğundan emin, entelektüel bir orta yaş felsefe öğretmeninin, altüst olan hayatına nasıl yön verdiği üzerine bir çalışma.

480 Dakika: A Lullaby to the Sorrowful Mystery

indir

Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı Alfred Bauer Ödülü’nü kazandı. Plan sekanslardan oluşan 480 dakika (8 saat) uzunluğuyla festivalin en uzun filmlerinden A Lullaby to the Sorrowful Mystery, Filipinler’de bugüne kadar çekilmiş en kalabalık kadrolu film olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca film seyircisinin karşısına siyah-beyaz çıkıyor.