3. ULUSLARARASI YOGA ŞÖLENİ

4-5-6 NİSAN tarihlerinde İzmir’de 400 kişilik bir katılımla ‘Herkes İçin Spor Herkes İçin Yoga’ sloganıyla gerçekleşen 3. Uluslararası İzmir Yoga Şöleni’nde Yoga Antrenörleri Derneği Başkanı (YOGAD) ve aynı zamanda Yoga Academy’nin kurucusu olan Yoga Üstadı Akif Manaf ve uluslararası katılımcılarla keyifli  bir  röportaj gerçekleştirdik… Sevgili Üstad Akif Manaf ile gerçekleştirdiğimiz röportajı Mayıs sayımızdan okuyabilirsiniz.

Röportaj: Jenny Roditi

ERC_2251

Eric Laborieux

Bize kendinizden bahsedebilir misiniz? Fransa’da doğdum, Paris’te işletme eğitimi aldım ve şu an İngiltere’de yaşıyorum. Yogaya 2012 yılında DVD’lerle başladım. 4 ay sonra Şile’deki yoga festivali sırasında Büyük Yoga  Üstad’ı Akif Manaf ile tanıştım. O zamandan beri her gün Orijinal Yoga Sistemi’ni uyguluyorum ve bir yıldır da Londra’da yoga eğitmenliği yapıyorum.

Orijinal Yoga Sistemi’nde nedir? 8 basamaklı bir sistem. Kendimizi keşfetmemizi sağlıyor. Hem fiziksel hem de zihinsel yönden insanın kapasitesini geliştiren bir yöntem. Sağlık açısından çok büyük pozitif etkileri var bu nedenlerden dolayı yoga benim için bir yaşam stili haline geldi.

Yoga yaptıktan sonra hayatınızda ne gibi değişimler hissettiniz? Hayatınızda ne gibi olumlu davranışlar gözlemlediniz? Orijinal Yoga Sitemi sosyal hayat, aile ve çevre gibi oluşumları nasıl etkiledi? Herkes gibiydim başta, haftanın yorgunluğu, iş stresi. Nasıl kendimi geliştirebilirim, bunu arıyordum. Hem fiziksel hem de içsel huzuru bulmak, sağlığa kavuşmak için bir yol arıyordum… Yoga birçok anlamda varoluşsal konularda da cevapları bulmamı sağladı. Biz neden buradayız, ne yapıyoruz gibi…

Yoga çeşitleri var  mıdır? Yoga dediğimiz zaman Orijinal Yoga Sistemi’nden bahsediyoruz. Orijinal Yoga Sistemi kişiyi sağlıklı kılan, değiştirilmemiş bir sistemdir. İnsanların Orijinal Yoga Sistemi’ni yapmaya ihtiyacı var çünkü hayat çok stresli.

Yurtdışında Orijinal Yoga Sistemi’ne nasıl bir ilgi var? Fransa’da kendi ailem ve arkadaşlarım, yoganın bende yarattığı pozitif etkileri görünce, onlar da bu  sistemi uygulamaya başladı. Londra’daki insanlarda da Orijinal Yoga Sistemi’ne karşı giderek artan büyük bir ilgi söz konusu. Gün geçtikçe insanlar, bu sistemin olumlu etkilerini kendi deneyimlerine paralel olarak daha fazla anlamaya başladılar.

Peki eğitim vermek için neden Londra’yı seçtiniz? Zaten Londra’da yaşıyordum. Ama aklımda hep bir soru vardı, acaba Fransa’ya dönmeli miyim diye düşünüyordum. Londra her kesimden, milletten ve ırktan insanın yaşadığı kozmopolit bir şehir o yüzden orada kalmayı tercih ettim.

Gelecekteki Yoga ile ilgili projeleriniz nelerdir? Londra’da bir Yoga Academy merkezi açmak ve diğer merkezlerin de açılmasına destek olmak. ———————————————————————————————————————————– ERC_2258

Katrin Erbek

İlk önce sizi biraz tanımak istiyoruz. İzmir’e neden geldiniz ve yoga ile ne zaman tanıştınız? Estonya’da doğdum. 2000 yılında üniversite okumak için Holanda’ya gitmiştim. Orada eşimle tanıştık ve 2002 yılında İzmir’e geldik. 2-3 yıl önce farklı yerlerde yoga yapmaya başladım. Ağustos 2013’ten beri de Yoga Academy’de yoga yapıyorum.

Yoga ile hayatınızda neler değişti? Öncelikle fiziksel açıdan çok gelişim gördüm vücudumda. Hayat her anlamda daha huzurlu ve dengeli olmaya başladı. İki tane çocuğum var. Daha önceleri çok tahammülsüzdüm, yoga yapmaya başladıktan sonra daha sabırlı ve tahammüllü bir insan oldum. Aile hayatımız daha huzurlu ve mutlu oldu. Sağlık konusunda bel fıtığı rahatsızlığım vardı, onu atlattım. Öte yandan 10 yıl önce önemli bir omuz ameliyatı geçirmiştim. Bu nedenle de sol kolumu kısıtlı bir şekilde kullanabiliyordum. Ancak Orijinal Yoga Sistemi’ni uygulamaya başladıktan sonra kolum büyük bir hızla iyileşerek güçlendi.

Tükiye’de ya da  Yoga Academy’de geldiğinizde hiç yabancılık çektiniz mi ? Yoga Academy’de  ırk, dil, din, cinsiyet ya da sosyal sınıf ayrımı yok. Ayrıca herkes sevgi dolu, yardımsever ve güler yüzlü. Bu nedenle de hiçbir yabancılık çekmedim.

Bildiğim kadarıyla Yoga, yaptığımız her işe daha fazla konsantre olmamızı sağlıyor. Siz de kendinizde böyle bir etki gözlemlediniz mi? Evet kesinlikle. Orijinal Yoga Sistemi’ni uygulamaya başladığımdan bu yana tüm işlerime tam konsantre olarak zamanı çok daha verimli kullanabiliyorum. önceden herşeyi acele ile yapıyordum. Oysa şimdi daha sakin ve odaklıyım. Önceden üç saatte yaptığım bir işi şimdi bir saatte kolaylıkla yapabiliyorum. Böylece istediğim şeyleri yapmak için fazlasıyla zaman kalıyor.

Yoga ile hiç tanışmamış olan insanlara neler önerirsiniz? Ön yargılı olmamalarını ve kesinlikle uygulamalarını öneririm. Böylece sağlık ve mutluluk kazanacaklar. Bunu açıklıkla söyleyebiliyorum çünkü benim kendi deneyimim bu yönde oldu.